آخرین شرایط سند راهبردی ایران و چین از زبان معاون ظریف

به گزارش مجله کالارنا، معاون وزیر خارجه با بیان این که شیوع کرونا برگزاری مذاکرات حضوری درباره توافق همکاری های بلندمدت سیاسی و مالی با چین را به تعویق انداخته است، گفت: درباره جزئیات توافق ایران و چین باید صبر کنیم.

آخرین شرایط سند راهبردی ایران و چین از زبان معاون ظریف

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران، غلامرضا انصاری درباره آخرین خبرها در مورد مذاکرات بین ایران و چین برای اجرای سند همکاری های راهبردی بلند مدت گفت: برای این که یک سند جهت خود را (تا زمان اجرا) طی کند، مدت طولانی زمان می برد و ممکن است چندین بار سند نهایی شود، اما دوباره کم و زیاد و (تغییراتی در آن داده) شود؛ امیدواریم سند همکاری های ایران و چین هر چه سریعتر به مرحله نهایی خود برسد و برای مذاکرات اجرایی آماده شود.

معاون دیپلماسی مالی وزیر امور خارجه ادامه داد: یکی از موضوعاتی که الان با چین داریم بحث رفت و آمدهاست الان سفر از ایران به چین و یا از چین به ایران، به ویژه سفرهای رسمی، متوقف است؛ بنابراین در اولین زمانی که پیروز شویم به چین سفر داشته باشیم یا سفرهایی از چین به ایران انجام شود می توانیم مذاکراتمان را با چینی ها شروع کنیم.

انصاری اضافه نمود: اینکه روی چه موضوعاتی توافق شود و تصمیم بگیرند توافقات به چه صورتی منتشر شود، اینکه در کجاها تصویب شود و آیا به صورت یک سند همکاری باقی بماند یا به صورت موافقت نامه، همه به محتوای مذاکرات برمی شود.

معاون دیپلماسی مالی وزیر امور خارجه با تاکید بر این که تنها کاری که درباره توافق بین ایران و چین می توانیم بکنیم صبر کردن است، گفت: باید صبر کنیم مذاکرات شروع شود، محتوای مذاکرات معین و توافقات روشن شود، آن وقت می توانیم بگوییم که این سندها به چه صورت باید منتشر شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا نظیر امضای سند همکاری بلند مدت با چین، با سایر کشورها از جمله روسیه و هند هم خواهیم داشت؟ توضیح داد: با هر کشوری که روابط مان به یک بلوغ روشن برسد، طبیعی است که پیشنهاد ما ایجاد بستر مطمئن تر برای روابط در آینده است؛ با کشورهایی همچون روسیه و هند نیز به محض این که روابط به پختگی خود برسد وارد مرحله برنامه ریزی برای همکاری های درازمدت خواهیم شد که امروز این مرحله با چین شروع شده است.

معاون دیپلماسی مالی وزیر امور خارجه با اشاره به این که شروع بحث توافق بلندمدت با چین به سفر رئیس جمهور این کشور به تهران در سال 94 برمی شود، گفت: امروز بعد از پنج سال به اینجا رسیده ایم که در مرحله آماده سازی اسناد و انجام مذاکرات هستیم.

311312

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1199

به "آخرین شرایط سند راهبردی ایران و چین از زبان معاون ظریف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط سند راهبردی ایران و چین از زبان معاون ظریف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید