ارتباط علمی صنعت فولاد با مرکز تحقیقات مهندسی پیشرفته، یک میلیارد تومان قرارداد در سال جهش فراوری منعقد می گردد

به گزارش مجله کالارنا، رئیس مرکز تحقیقات مهندسی پیشرفته دانشگاه آزاد اسلامی مبارکه - مجلسی از ارتباط تنگاتنگ این مرکز با صنعت فولاد کشور اطلاع داد و گفت: پیش بینی می گردد در سال جهش فراوری یک میلیارد تومان قرارداد در پروژه های مختلف منعقد کنیم.

ارتباط علمی صنعت فولاد با مرکز تحقیقات مهندسی پیشرفته، یک میلیارد تومان قرارداد در سال جهش فراوری منعقد می گردد

اکبر حجتی در تبادل نظر با خبرنگار گروه استان های خبرگزاری مجله کالارنا درباره چگونگی ایجاد، مأموریت ها و فعالیت های مرکز تحقیقات مهندسی پیشرفته دانشگاه آزاد اسلامی واحد مبارکه - مجلسی اظهار کرد: این مرکز سال 1382 مجوز فعالیت گرفت و راه اندازی شد و آن موقع بیشترین هدف راه اندازی این مرکز تحقیقاتی برای کسب درآمدهای برون دانشگاهی و غیرشهریه ای بود.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی واحد مبارکه-مجلسی نزدیک به محل فولاد مبارکه است، افزود: با توجه به این مجاورت، هدف این بود که اعضای هیئت علمی این واحد دانشگاهی بتوانند با درگیرشدن در پروژه های غیردانشگاهی در بخش درآمدهای غیر شهریه ای و دانش بنیان فعالیت داشته باشند و در واقع درآمد غیر شهریه ای برای دانشگاه ایجاد گردد.

رئیس مرکز تحقیقات مهندسی پیشرفته دانشگاه آزاد اسلامی مبارکه-مجلسی فرایند کار و تحقیق در این مرکز را مناسب و در حال پیشرفت دانست و افزود: همکاران در این مرکز تحقیقاتی در سه یا چهار سال اخیر، حدود یک میلیارد تومان قرارداد منعقد نموده و فعالیت ها در بخش های قطعه سازی، پژوهش و ... در حال اجرا است.

این استاد دانشگاه اعلام نمود: با اقدامات مثبتی که داشته ایم، اعتماد صنعتگران را جلب و توانستیم با مأموریت های تعریف شده درآمدزایی غیرشهریه ای خلق کنیم.

حجتی افزود: در مدت زمانی که از فعالیت این مرکز تحقیقات می گذرد، طرح های زیادی را اجرا نموده ایم که مارکینگ به روش پاشش پودر با مشارکت شرکت ذوب آهن یکی از طرح ها بود و با توافق اجرا شده بعد از سه سال آن را راه اندازی کنیم.

وی اظهار کرد: بعد از موفقیتی که در راه اندازی این پروژه داشتیم از ما دعوت شد تا برای توسعه دستگاه های مارکینگ و پیاده سازی روی سیستم های روباتیک با ذوب آهن همکاری کنیم به این صورت که بتوانیم این سیستم (مارکینگ به روش پاشش پودر) را بومی سازی و به صورت روباتیک کار کنیم.

بومی سازی قطعات برای شرکت فولاد مبارکه

این مقام مسئول در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مبارکه - مجلسی گفت: در زمینه بومی سازی قطعات برای شرکت فولاد مبارکه خدمات خوبی توسط مرکز تحقیقات مهندسی پیشرفته صورت گرفته به طوری که در این شرکت بخشی نیست که واحد مبارکه-مجلسی پروژه ای را انجام نداده باشد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه برنامه ریزی هایی برای آینده کاری مرکز تحقیقات مهندسی پیشرفته انجام داده ایم، مطرح نمود: در نخستین قدم، رویدادی فن یاب را برگزار کردیم که در این رویداد فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان و فولاد غرب را با خودمان همراه کردیم و در حال عقد قرارداد باز (به مبلغ 300 تا 400 میلیون) با فولاد هرمزگان هستیم تا همکارانی که متقاضی موضوعات پژوهشی این شرکت هستند، بتوانند از این اعتبار استفاده نمایند؛ البته که مدیران شرکت فولاد هرمزگان هم واحد دانشگاهی مبارکه - مجلسی را به عنوان نماینده خود در استان اصفهان انتخاب نموده اند.

حضور کارشناسان مرکز تحقیقات در پروژه های فولاد غرب

رئیس مرکز تحقیقات مهندسی پیشرفته دانشگاه آزاد اسلامی واحد مبارکه-مجلسی تأکید کرد: کارشناسان این مرکز تحقیقات با اهتمامی که داشته اند در پروژه های فولاد غرب نیز حضور یافته با این تفاوت که مجله کالارنان پروژه های پژوهشی کمتری دارند و به جای آن پروژه قطعه سازی و بومی سازی انجام می دهند. کارشناسان مرکز تحقیقات در این زمینه ورود نموده و اقدامات شان در حال پیشرفت است و بنا داریم این فعالیت ها را به سایر شرکت های فولادسازی تعمیم دهیم.

حجتی درباره مشکلاتی که در مرکز تحقیقات مهندسی پیشرفته دانشگاه آزاد اسلامی واحد مبارکه-مجلسی با آن روبرو هستند، اظهار کرد: کمبود اعتبار چالش اساسی بوده که در معرفی طرح برای ما مشکل ساز شده است.

وی اعلام نمود: هدف مرکز این است که پروژه های تحقیقاتی فولاد هرمزگان را با حضور دانشجویان تحصیلات تکمیلی انجام دهد که این هدف جزء خواسته های فولاد هرمزگان هم هست، در حقیقت با این اقدام در حال توسعه و ترویج روحیه تحقیق محوری هستیم که علاوه بر این، هیئت علمی که خود را در این فرایند پژوهشی ذی نفع می داند و دانشجوی تحصیلات تکمیلی هم در تحقیقات و پژوهش وارد شوند.

این استاد دانشگاه درباره مشارکت دانشجویان در طرح های پژوهشی مرکز تحقیقات مهندسی پیشرفته اظهار کرد: بعضی از موضوعات که با شرکت های مختلف در حال همکاری هستیم، زود به نتیجه می رسد؛ اما موضوعاتی هم حدود هفت تا هشت ماه طول می کشد که فقط به عقد قرارداد برسد و کار شروع گردد؛ بنابراین اگر بخواهیم دانشجو را با خود در این پروژه همراه کنیم، زمانبر خواهد بود و در نتیجه اشتیاقی برای همکاری وجود ندارد؛ چراکه دانشجو دیرتر فارغ التحصیل می گردد.

رئیس مرکز تحقیقات مهندسی پیشرفته دانشگاه آزاد اسلامی واحد مبارکه-مجلسی در خصوص برنامه های این مرکز تحقیقاتی در سال پیش رو گفت: با توجه به پروژه هایی که همکاران گرفته اند، پیش بینی می کنیم که امسال بیش از یک میلیارد تومان قرارداد برای واحد مبارکه - مجلسی داشته باشیم.

حجتی افزود: در کنار این اقدامات، برنامه های دیگری نیز در دستور کار دادیم که بخشی از آنها فعال کردن کارگاه های آموزشی و سوق دادن شان به سمت صنعتی شدن و فعال کردن بخش ریخته گری، ماشین کاری و آزمایشگاه مرکز تحقیقات مهندسی پیشرفته است تا بتوانیم به صنایع خدمات ارائه کنیم و درآمدزایی داشته باشیم.

4117/4062/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 13 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1173

به "ارتباط علمی صنعت فولاد با مرکز تحقیقات مهندسی پیشرفته، یک میلیارد تومان قرارداد در سال جهش فراوری منعقد می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط علمی صنعت فولاد با مرکز تحقیقات مهندسی پیشرفته، یک میلیارد تومان قرارداد در سال جهش فراوری منعقد می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید