اقدام کانادا در مصادره دارایی های ایران به لحاظ حقوقی قابل توجیه نیست

به گزارش مجله کالارنا، اقدام دادگاه کانادا در مصادره دارایی های ایران از لحاظ حقوقی قابل توجیه نیست زیرا هیچ دولتی نمی تواند با استناد به قوانین داخلی خود، تعهدات بین المللی اش را نقض کند .

اقدام کانادا در مصادره دارایی های ایران به لحاظ حقوقی قابل توجیه نیست

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

به گزارش گروه رسانه های مجله کالارنا، روزنامه کانادایی نشنال پست در گزارشی تحت عنوان دادگاه در خصوص یک پرونده 13 میلیون دلاری، نوشت: این دادگاه حکم داده است از محل دارایی ها غیر دیپلماتیک ایران در کانادا به آسیب دیدگان در عملیات گروه های ترویستی غرامت داده گردد.

این روزنامه مدعی حمایت ایران از بعضی اقدامات تروریستی شده است.

به گزارش نشنال پست، این حکم بر ساختمان های دیپلماتیک ایران در اوتاوا اثر نمی گذارد، اما چندین ملک و چندین حساب بانکی غیر دیپلماتیک را در بر می گیرد.

در همین رابطه توکل حبیب زاده کارشناس ارشد حقوق بین الملل با بیان این نکته که ظاهرا شکات پرونده مذکور از اتباع امریکا هستند اظهار کرد: کانادا به تبعیت از دولت آمریکا قانونی تحت عنوان قانون قربانیان تروریسم تصویب نموده که به موجب آن، دولتهایی که از نظر دولت کانادا دولت تروریستی تلقی می شوند از مصونیت دولتهای خارجی برخوردار نیستند؛ بنابراین اگر افرادی قربانی اقدام تروریستی حتی در خارج از قلمرو سرزمینی کانادا باشند، دادگاههای کانادا به ادعای آنها رسیدگی خواهد نمود که در خصوص اخیر، چون کشور کانادا ایران را به عنوان دولت تروریستی معرفی نموده، در نتیجه دادگاه رسیدگی نماینده برای دولت ایران مصونیت قائل نشده و رای به مصادره 13 میلیون دلار از دارایی های ایران داده است.

وی اضافه نمود: چون مصونیت قضایی و اجرایی دولتها یک قاعده بین المللی است که معمولا قاعده عرفی نیز تلقی می گردد، یک دولت نمی تواند با وضع قانون داخلی و با تشخیص و ارزیابی خودسرانه خود دولت دیگری را تروریستی اعلام نموده و مصونیت آن را نقض کند. بدیهی است این امر نقض فحش قواعد حقوق بین الملل ناظر بر مصونیت دولتهای خارجی است. قاعده مصونیت دولتها بر اصل برابری و حاکمیت دولتها که از قواعد بنیادین حقوق بین الملل محسوب می شوند، راسخ است.

حبیب زاده ادامه داد: این اقدام کانادا از لحاظ حقوقی قابل توجیه نیست زیرا هیچ دولتی نمی تواند با استناد به قوانین داخلی خود، تعهدات بین المللی اش را نقض کند و کانادا تعهد داشته که به مصونیت دولتهای خارجی از جمله جمهوری اسلامی ایران احترام بگذارد.

این کارشناس حقوق بین الملل همچنین یادآور شد: به موجب قانون اصلاح قانون صلاحیت دادگستری جمهوری اسلامی ایران، کشورهایی که مصونیت دولت ایران را نقض نمایند، دادگاههای ایران نیز صرفا در مقام اتخاذ اقدام متقابل مصونیت آن دولتها را احترام قائل نشده و اگر ادعاهایی علیه آن دولتها وجود داشته باشد، به شکایات احتمالی رسیدگی می نمایند.

حبیب زاده توضیح داد: بنابراین اگر کسی از دولت کانادا شکایت داشته باشد، با استناد به این قانون می تواند به دادگاههای ایران مراجعه نموده و علیه آن دولت اقامه دعوی نماید. اما اقدام اخیر دولت کانادا باید در سطح دیپلماتیک پیگیری گردد چرا که محکمه بین المللی در این زمینه وجود ندارد که بتوان در آن علیه کانادا اقامه دعوی نمود.

وی در خاتمه همچنین اظهار داشت: در موضوع برجام کانادا طرف مقابل ایران نیست و رای دادگاه کانادایی به برجام ارتباطی پیدا نمی کند.

منبع:میزان

منبع: تسنیم
انتشار: 7 مهر 1398 بروزرسانی: 12 مرداد 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 325

به "اقدام کانادا در مصادره دارایی های ایران به لحاظ حقوقی قابل توجیه نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدام کانادا در مصادره دارایی های ایران به لحاظ حقوقی قابل توجیه نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید