ترکیه باید شرایط لازم برای سفر بدون ویزا را فراهم کند

به گزارش مجله کالارنا، رئیس کمیسیون اروپا بار دیگر از ترکیه خواست تا برای دستیابی به سفر بدون ویزای شهروندان ترک به کشورهای اروپایی، همه شرایط لازم را فراهم کند.

ترکیه باید شرایط لازم برای سفر بدون ویزا را فراهم کند

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید، سفر به آبشار نیاگارا و شهرهای پیشرفته تورنتو و مونترال را در کنار ما تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رویترز، ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا روز یکشنبه در سخنانی تاکید نمود: شهروندان ترکیه تنها در صورتی از اکتبر قادر به استفاده از رژیم سفر بدون ویزا به کشورهای اروپایی خواهند بود که آنکارا همه شرایط لازم از جمله اصلاح قانون مقابله با تروریسم را مهیا و فراهم نماید.

مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه اوایل ماه جاری تاکید نموده بود که آنکارا اجرای توافقنامه مهاجرت با اتحادیه اروپا را لغو خواهد نمود اگر بروکسل قوانین مربوط به سفر شهروندان ترکیه به کشورهای اروپایی را تسهیل نکند.

اظهارات وزیر خارجه ترکیه همزمان با تشدید تنش در روابط آنکارا و بروکسل پس از وقوع کودتای نظامی نافرجام ماه گذشته در ترکیه بوده است. اروپا به شدت از اقدامات سرکوب گرایانه دولت ترکیه در بازداشت و برکناری هزاران نفر به اتهام ارتباط داشتن با جنبش فتح الله گولن انتقاد کرده که این مساله به مذاق مقامهای ارشد ترکیه خوش نیامده است.

اتحادیه اروپا بارها خواهان اصلاح قوانین مربوط به تروریسم در ترکیه شده است. یونکر در ادامه توضیح داد: مساله سفر بدون ویزا که ارتباط مستقیم با توافقنامه مهاجرت دارد، می تواند از اول اکتبر اجرایی گردد فقط به این شرط که همه شرایط لازم از سوی آنکارا تامین گردد.

وی در ادامه اضافه نمود: از قانون مقابله با تروریسم نمی توان برای زندانی کردن روشنفکرها، دانشمندان و روزنامه نگاران استفاده کرد. این مقابله با تروریسمی نیست که منظور و هدف ما بوده است.

ترکیه بارها با درخواست اتحادیه اروپا برای تغییر قانون مقابله با تروریسم مخالفت کرده است. دولت ترکیه از زمان وقوع کودتا بیش از 17 هزار نفر را رسما دستگیر کرده و هزاران نفر دیگر را نیز از شغل های دولتی برکنار کرده است.

براساس توافقی که چند ماه پیش میان مقامات آنکارا و اتحادیۀ اروپا حاصل شد، ترکیه به ازای ممانعت از ورود پناه جویان به قارۀ اروپا، امتیازاتی مانند پیشبرد مذاکرات برای پیوستن این کشور به اتحادیۀ اروپا و سفر بدون ویزا شهروندانش به اروپا را دریافت می کرد؛ اما مقامات اروپایی تا به امروز این امتیازات را به دلیل آنچه نقض حقوق شهروندی و سرکوبگری اردوغان در ترکیه دانسته اند، از آنکارا دریغ کرده اند.

ترکیه، پیش از این با معین ضرب الاجل، به 28 کشور عضو اتحادیۀ اروپا مهلت داده بود تا سرانجام ماه ژوئن شهروندان ترکیه را از ویزا معاف نمایند. آنکارا معتقد است که اروپا به تعهدات خود بر اساس توافق انجام شده عمل نمی کند.

منبع: تسنیم
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 740

به "ترکیه باید شرایط لازم برای سفر بدون ویزا را فراهم کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه باید شرایط لازم برای سفر بدون ویزا را فراهم کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید