تکاندن لباس فرد مبتلا به کرونا ویروس را پخش می کند؟

به گزارش مجله کالارنا، محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران توصیه کرده اند لباس های بیمار مبتلا به کرونا تکانده نشود، چون این کار باعث پراکنده شدن ویروس در هوا می شود.

تکاندن لباس فرد مبتلا به کرونا ویروس را پخش می کند؟

به گزارش مجله کالارنا به نقل از ایسنا، محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران براساس مقالات و مستندات موجود به این پرسش پاسخ داده اند که آیا تکاندن لباس فرد مبتلا به کوویدـ19 به پخش شدن ویروس در هوا منجر می شود؟

ویروس کرونا از طریق تماس مستقیم با افراد آلوده و تماس غیرمستقیم با سطوح یا اشیای آلوده به راحتی منتقل می شود. ویروس عمدتاً از طریق قطرات تنفسی که فرد آلوده هنگام سرفه، عطسه یا صحبت در هوا منتشر می کند به شخص دیگر انتقال می یابد. این قطرات می توانند در دهان یا بینی یا ریه های افرادی که در همان نزدیکی هستند فرود بیایند.

مطالعات نشان داده اند ویروس کرونای جدید می تواند تا 72 ساعت روی پلاستیک و فولاد ضد زنگ، تا چهار ساعت روی مس و تا حدود 24 ساعت روی مقوا فعال بماند. اما در مورد این که ویروس تا چند ساعت روی لباس و پوشاک به صورت فعال باقی می ماند اطلاعاتی در دسترس نیست. براساس گفته برخی پژوهشگران، تکاندن لباس فرد بیمار می تواند باعث پخش شدن ویروس در هوا شود. این پخش شدن می تواند شانس ابتلا به بیماری را افزایش دهد.

توصیه شده است لباس های بیماران به جای تکاندن، با آب گرم و شوینده های لباس شسته شوند و سپس با استفاده از خشک کن، بخاری یا اتوبخار به خوبی خشک شوند و در صورت امکان 24 ساعت در فضای باز در مقابل نور آفتاب قرار گیرند.

حتما هنگام تماس با لباس بیماران مبتلا به کوویدـ19 از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید و دستکش را بلافاصله پس از استفاده دور بیندازید. اگر دستکش یکبار مصرف در دسترس نیست، از تماس دست آلوده به صورت خود پرهیز کنید و بلافاصله پس از اتمام کار دست های خود را با آب و صابون بشویید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1116

به "تکاندن لباس فرد مبتلا به کرونا ویروس را پخش می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکاندن لباس فرد مبتلا به کرونا ویروس را پخش می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید