خبرنگاران انتخاب کتاب های برگزیده ایران برای فهرست افتخار دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان

به گزارش مجله کالارنا، تهران-خبرنگاران- شورای کتاب کودک، چهار عنوان کتاب را برای معرفی به فهرست دوسالانه دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان(IBBY)، موسوم به فهرست افتخار انتخاب کرد.

خبرنگاران انتخاب کتاب های برگزیده ایران برای فهرست افتخار دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان

گروه جوایز کتاب برای بچه ها با نیازهای ویژه در شورای کتاب کودک در جلسه مردادماه 1399 که به شکل آنلاین تشکیل شد و از میان کتاب های رسیده، چهار عنوان را برای معرفی به فهرست دوسالانه دفتر بین المللی(IBBY) برگزید.

کتاب حسی لمسی یه چیزی اینجاست، طراح و سازنده سمانه نادری در بخش کتاب های حسی، کتاب های موزی که می خندید، نوشته حمیدرضا شاه آبادی با تصویرگری حسن موسوی از انتشارات افق و خوراک زرافه با سالاد لاک پشت، نویسنده و تصویرگر رضا دالوند از انتشارات فاطمی، کتاب های طوطی در بخش کتاب های تصویری و کتاب هفت اسب هفت رنگ، نوشته محمدهادی محمدی با تصویرگری نوشین صفاخو از انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات بچه ها، در بخش کتاب های تصویری دارای شخصیت ویژه، از سوی شورای کتاب کودک برای ارسال به دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان(IBBY) برای درج در فهرست دوسالانه این موسسه انتخاب شدند.

عناوین برگزیده شعب ملی Ibby، پس از داوری مجدد در این موسسه بین المللی در لیست دو سالانه ای تحت عنوان Ibby selection of outstanding books for young people with disabilities منتشر و این لیست علاوه بر نگهداری در کتابخانه مرکزی تورنتو کانادا برای تمام شعب ملی ارسال خواهد شد.

فهرست افتخار دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY)، فهرستی از آثار برگزیده و تازه منتشر شده ای است که هر دو سال یکبار، با هدف ستایش از نویسندگان، تصویرگران و مترجمان کشورهای عضو دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان منتشر می گردد. نویسندگان، تصویرگران، مترجمان و ناشرانی که آثارشان در فهرست افتخار دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان معرفی شده اند در کنگره دنیای دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان دیپلم افتخار داده می گردد.

همچنین در کنگره نمایشگاهی از این آثار برگزار می گردد و سپس هفت سری از کتاب های این فهرست در نمایشگاه ها و رویداد بین المللی در سراسر دنیا به نمایش گذاشته می شوند. شعبات ملی دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان تنهای مرجعی است که گزینش این آثار را برعهده دارند. در ایران هم این وظیفه بر عهده شورای کتاب کودک ایران است.

این فهرست که از سال 1956 منتشر می گردد، یکی از گسترده ترین و موثرترین ابزار این دفتر برای پیشبرد هدف اش در افزایش درک و تفاهم بین المللی از راه ادبیات کودک است. این فهرست تنوع فرهنگی، سیاسی و اجتماعی جوامعی را به نمایش می گذارد که بچه ها در آن ها زندگی و رشد می نمایند و می تواند منبع خوبی باشد برای کسانی که درگیر برنامه های آموزشی، سوادآموزی و انتشاراتی هستند.

این فهرست دارای سه بخش تالیف، ترجمه و تصویرگری است. هر شاخه ملی دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان می تواند برای هر یک از این بخش ها تنها یک عنوان کتاب معرفی کند. کشورهایی که در آن ها به طور پیوسته و میزان قابل توجه ای کتاب های بچه ها به بیش از یک زبان چاپ می گردد، در هر زبان رسمی یک عنوان کتاب می تواند هم در بخش تالیف و هم در بخش ترجمه معرفی گردد. کتاب هایی که از سوی کشورهای مختلف برای این فهرست معرفی می شوند باید بهترین و باکیفیت ترین آثار ادبیات بچه ها آن کشور باشند و برای چاپ و انتشار در سراسر دنیا نیز مناسب باشند.

کتاب های فهرست افتخار دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان، از نخستین دوره تا امروز، به شکل دائمی در کتابخانه بین المللی کتابهای بچه ها مونیخ، موسسه رسانه و کودک و نوجوان سوییس در زوریخ، موسسه پژوهشی بایبیانا در براتیسلاوا پایتخت اسلواکی، در دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان در توکیو و (تا سال 2014) در کتابخانه دانشگاه نورت وسترن در شهر ایوانستون ایالت ایلینویز امریکا نگه داری می شوند.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 10 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1228

به "خبرنگاران انتخاب کتاب های برگزیده ایران برای فهرست افتخار دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران انتخاب کتاب های برگزیده ایران برای فهرست افتخار دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید