رئیس سازمان سینمایی: سینمای مستند رفتار سیاستمداران و مردم را اصلاح می کند

به گزارش مجله کالارنا، رئیس سازمان سینمایی در حاشیه بازدید از ستاد برگزاری چهاردهمین جشنواره سینماحقیقت تاکید کرد برگزاری آنلاین ظرفیتی است که پس از دوران کرونا هم می توان از آن استفاده کرد.

رئیس سازمان سینمایی: سینمای مستند رفتار سیاستمداران و مردم را اصلاح می کند

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی صبح امروز دوشنبه اول دی ماه در محل استقرار تیم اجرایی چهاردهمین جشنواره سینما حقیقت حاضر شد و از بخش های مختلف ستاد برگزاری این رویداد آنلاین، بازدید کرد.

در این بازدید محمد حمیدی مقدم (دبیر چهاردهمین دوره جشنواره سینما حقیقت) به ارائه گزارشی از چگونگی برگزاری این دوره، میزان استقبال علاقه مندان و آمار بازدید ها از مستند های حاضر در این رویداد پرداخت.

همچنین در بخش دیگری از این مراسم حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی درباره تاثیرگزاری جشنواره سینما حقیقت صحبت و از بخش های مختلف ستاد، از جمله ستاد اطلاع رسانی بازدید کرد.

حسین انتظامی درباره تاثیر سینمای مستند و جشنواره سینما حقیقت در ارتقای فرهنگ جامعه توضیح داد: بر کسی پوشیده نیست که سینمای مستند یک سینمای ناب و واقع گراست که تاثیر قابل توجهی در رشد و تقویت فیلمسازان آینده کشور می گذارد. این سینما ما را با بعد واقع گرایانه ای از جامعه روبرو کرده و جلوه های دقیق تری از آن را برایمان به تصویر می کشد.

وی اضافه کرد: هیچکس منکر نقش جشنواره سینما حقیقت در ارتقای فیلمسازی به ویژه در حوزه مستند نیست. خوشبختانه در حوزه مستند ظرفیت های بالایی در منطقه داریم و سینمای مستند ایران و این جشنواره جلوه گری بیشتری را در این دوره خاص (پاندمی کرونا) داشته که اتفاق خوبی است.

رئیس سازمان سینمایی درباره تفاوت این دوره از جشنواره سینما حقیقت با دوره های گذشته گفت: در این دوره زمانی خاص ما برای برگزاری جشنواره های سینمایی با دو گزینه روبرو بودیم، اولین روش این بود که بگوییم کرونا است، پس تمام رویداد ها تعطیل شوند. اما روش دیگر که همکاران ما انتخاب کردند، این بود که در زیست کرونایی که با آن درگیریم، مدل جدیدی را برای برگزاری جشنواره ها تجربه کنیم.

انتظامی ادامه داد: از این جهت برگزاری آنلاین در شرایط کنونی تجربه ای شد که حتی در دوره نبود کرونا هم، ظرفیت های مکمل برای بیشتر دیده شدن آثار و ارزیابی دقیق آن ها برای مخاطبان گسترده تر را از دست ندهیم. به این صورت امکان نمایش بیشتر آثار برای عزیزانی که در تهران نیستند، هم فراهم می شود.

معاون سابق مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره تاثیر سینمای مستند در رفع نیاز های جامعه توضیح داد: سینمای مستند جنبه واقع گرایانه دارد و تاثیر مستقیم روی سیاست گذاران، ذی نفعان مشترک و مردم می گذارد. به این خاطر که مخاطب در ژانر های مختلف تولید مستند به طور مستقیم با یک پدیده روبرو می شود.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه در سینمای مستند پژوهش مقدم بر اتفاق های دیگر است، بنابراین مخاطب با یک پکیج کامل روبرو می شود. قطعا اگر از زاویه مردم نگاه کنیم، مستند ها علاوه بر ارتقای بینش افراد، منجر به این می شوند که افراد رفتار خود را اصلاح کنند. اگر از جنبه سیاست گذاران به این حوزه نگاه کنیم، تاثیر سینمای مستند در اصلاح سیاست ها کاملا مشخص است.

انتظامی درباره اینکه آیا برگزاری آنلاین جشنواره سینماحقیقت می تواند زمینه را برای آنلاین کردن دیگر رویداد های سینمایی همچون جشنواره ملی فجر فراهم کند، گفت: چند ماه پیش درباره این موضوع در سازمان سینمایی بحث شد که ما درباره کرونا و برگزاری رویداد ها در این زمان چه واکنشی داشته باشیم، آنجا قرارشد نهایت بهره برداری را از فضای مجازی داشته باشیم.

رئیس سازمان سینمایی در پایان خاطرنشان کرد: اگرچه تحریم بودیم و شرایط سختی را سپری می کنیم، اما فرصت سازی هایی کردیم که موجب خشنودی است. خواسته من از همکارانم در دبیرخانه های چند جشنواره سینمایی این بود که به صورت انتزاعی بخش های مختلف جشنواره را ببینند و از این ظرفیت ها نهایت استفاده بشود.

چهاردهمین جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران سینماحقیقت به دبیری محمد حمیدی مقدم، از 25 آذرماه آغاز شده و تا 2 دی ماه به صورت آنلاین برگزار می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 بهمن 1399 بروزرسانی: 13 بهمن 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1477

به "رئیس سازمان سینمایی: سینمای مستند رفتار سیاستمداران و مردم را اصلاح می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس سازمان سینمایی: سینمای مستند رفتار سیاستمداران و مردم را اصلاح می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید