سازمان جهانی بهداشت: کرونای هندی ممکن است تاثیر واکسن را خنثی کند

به گزارش مجله کالارنا، یک محقق ارشد سازمان جهانی بهداشت (WHO) گفت: سویه جهش یافته کروناویروس در هند مسری تر است و ممکن است مصونیت ایجاد شده به وسیله واکسیناسیون را از بین برده و به شیوع انفجار گونه بیماری در این کشور یاری کند.

سازمان جهانی بهداشت: کرونای هندی ممکن است تاثیر واکسن را خنثی کند

به گزارش ایسنا، سومیا سوامیناتان محقق ارشد سازمان دنیای بهداشت در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه هشدار داد: ویژگی های اپیدمیولوژیکی که امروز در هند مشاهده می کنیم نشان می دهد که این سویه با سرعت بسیار در حال گسترش است.

آمارهای روزانه هند حاکی از آن است که برای اولین بار در این کشور تعداد قربانیان کروناویروس در مدت 24 ساعت بیش از 4000 نفر بوده و موارد جدید ابتلا نیز از 400 هزار نفر فراتر رفته است.

دهلی نو در مهار ویروس با چالش جدی روبروست و سیستم خدمات درمانی آن در هم شکسته است و بسیاری از کارشناسان بر این باورند که آمار رسمی فوتی ها و مبتلایان بیش از رقم اعلام شده است.

این محقق ارشد سازمان دنیای بهداشت گفت: سویه جهش یافته در هند موسوم به B.1.617 که برای اولین بار در ماه اکتبر سال گذشته شناسایی شد، فاکتور یاری کننده در بروز فاجعه بیماری در این کشور است.

همچنین درحالیکه مقامات هند در کوشش برای تسریع فرایند واکسیناسیون در کشور هستند، سوامیناتان هشدار داد که تزریق واکسن به تنهایی نمی تواند در مهار بیماری کافی باشد.

وی تاکید نمود: هند که بزرگترین فراوری کننده واکسن در دنیا است تنها حدود دو درصد از جمعیت 1.3 میلیارد نفری خود را به طور کامل در برابر بیماری کووید-19 مصون نموده است.

افزایش موارد ابتلا به کروناویروس و فوت ناشی از آن نه تنها از موضوعات نگران کننده است بلکه این شرایط، زمینه را برای پیدایش سویه های جدید و خطرناکتر ویروس فراهم می سازد. هرچه ویروس، بیشتر در حال تکثیر و انتشار و انتقال باشد، احتمال رشد و سازگاری جهش بیشتر است.

به گزارش ایسنا به نقل از مدیکال اکسپرس، این محقق ارشد سازمان دنیای بهداشت هشدار داد: سویه هایی که حامل جهش های زیادی هستند در نهایت ممکن است در برابر واکسن های فعلی مقاومت نشان دهند که این خطر تمامی دنیا را با مشکل روبرو می نماید.

منبع: عصر ایران
انتشار: 20 خرداد 1400 بروزرسانی: 20 خرداد 1400 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1709

به "سازمان جهانی بهداشت: کرونای هندی ممکن است تاثیر واکسن را خنثی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان جهانی بهداشت: کرونای هندی ممکن است تاثیر واکسن را خنثی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید