شاخص امنیت اجتماعی در مناطق 1، 22 و 5 تهران بالاتر است

رئیس دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران می گوید بر اساس نظرسنجی سال 94 شاخص امنیت اجتماعی در مناطق 1، 22 و 5 بیشتر از سایر مناطق اعلام شده و احساس امنیت زنان در مناطق یک، 21 و 3 بیشتر از بوده است.

شاخص امنیت اجتماعی در مناطق 1، 22 و 5 تهران بالاتر است

به گزارش تسنیم، آرش نصراصفهانی در آیین انتشار داده های خام پیمایش شهری که ظهر دوشنبه 10 تیر در معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران برگزار شد، اظهار کرد: از سال 1375 دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی شهر تهران تشکیل شد و به انجام مطالعات اجتماعی پرداخت. از سال 88 نیز انجام نظرسنجی به عنوان وظیفه این دفتر تعیین شد.

وی ادامه داد: بر این اساس از همان سال درباره حوزه خدمات شهری و نگرش شهروندان به شهر نظرسنجی انجام داد که این امر به طور مداوم در حال انجام است. در ادامه این روند پیمایش های شهری در مقیاس های بزرگتر انجام شد و دیگر معطوف به مسائل روز مره نبود، در واقع سعی کرد به مسائل کلانتر با نمونه های 5 هزار نفری بپردازد.

مدیر کل دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی شهر تهران با اشاره به اینکه پیمایش های اجرا شده در زمره مهمترین پیمایش هایی است که در کل ایران اجرا شده است، شرح داد: آن زمان به دلیل اینکه دولت با انجام پیمایش مخالف بود و این امر در عرصه ملی متوقف شد، شهرداری نسبت به انجام پیمایش ها اقدام کرد اما نکته مهم این است که هیچ یک از این پیمایش ها منتشر نشد.

وی ادامه داد: سال 94 رصد کیفیت زندگی در تهران انجام شد که بزرگترین پیمایش شهری اجرا شده در تهران با 45 هزار نمونه آماری است. در این پیمایش به رضایت مردم از خدمات شهر، جمع آوری زباله، میزان مشارکت مردم، اعتماد آنها به نهادهای مختلف در سطح محله به مردم، همسایه ها، احساس امنیت زنان و غیره پرداخته شده که در قالب یک اطلس منتشر شده است.

  • اعلام نتایج پیمایش سال 94 درباره کیفیت زندگی در تهران

در آیین انتشار داده های خام پیمایش های شهری، بخشی از آمار اطلس کیفیت زندگی شهر تهران که به ارزیابی کیفیت زندگی در این شهر در سال 1394 پرداخته است، منتشر شد.

براساس آمار این اطلس، در بخش احساس تعلق، ساکنان مناطق 6، 3 و یک به ترتیب رتبه های اول تا سوم علاقه به محل زندگی خود را کسب کرده اند؛ همچنین در بخش آمار مربوط به متکدیان، بدترین وضعیت، مربوط به مناطق 17، 19 و 12 و بهترین آمار مربوط به مناطق 5، یک و 21 است.

بیشترین فراوانی کارتن خواب ها در مناطق مختلف تهران نیز مربوط به مناطق 12، 17 و 11 و همچنین کمترین فراوانی متعلق به مناطق 1، 22 و 21 است.

بیشترین فراوانی فروشندگان موادمخدر براساس گزارش های مردمی به مناطق 18، 17 و 16 و کمترین فراوانی این حوزه متعلق به مناطق 3، یک و 5 است.

بیشتری شاخص کلی امنیت اجتماعی محله ای نیز به مناطق یک، 22 و 5 مربوط است. همچنین طبق آمار بخش های دیگر این اطلس، بیشترین احساس امنیت زنان و دختران در مناطق یک، 21 و 3 وجود دارد و کمترین احساس امنیت زنان و دختران مربوط به مناطق 12، 13 و 18 است.

همچنین مردم مناطق 20، 6 و 22 بیشترین اعتماد را به مأموران شهرداری و شهروندان مناطق 3، 10 و 12 کمترین میزان اعتماد را به مأموران شهرداری دارند.

میزان مراجعه مردم به شورایاری ها در مناطق 22، 13 و 10 بیشترین و کمترین مراجعه به شورایاری ها مربوط به مناطق 6، 4 و 3 است. در بخش رضایت شهروندان از نظافت کوچه یا خیابان نیز، بیشترین آمار متعلق به مناطق 22، یک و 6 و کمترین میزان رضایت نیز متعلق به مناطق 12، 10 و 18 است.

همچنین مناطق یک، 6 و 5 بیشترین نظارت بر فعالیت دستفروشان و وانت بارها را دارند و کمترین آمار متعلق به مناطق 18، 13 و 8 است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 21 مرداد 1398 شناسه مطلب: 244

به "شاخص امنیت اجتماعی در مناطق 1، 22 و 5 تهران بالاتر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاخص امنیت اجتماعی در مناطق 1، 22 و 5 تهران بالاتر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید