طب سنتی درباره واکسیناسیون کرونا چه می گوید

به گزارش مجله کالارنا، تهران (پانا) - مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه طب سنتی ایرانی هیچ مخالفتی با واکسیناسیون ندارد و بر اساس منابع ما حتی قبل از آنکه واکسیناسیون به اسم یک روش پیشگیری نماینده معرفی گردد، مواردی داشتیم که تلقیح میکروب به بدن فرد را انجام می دادند تا ایجاد پیشگیری کند، گفت: بنابراین اگر افرادی مواردی ر در مخالفت با واکسیناسیون اعلام می نمایند، مطلقا بر مبنای منابع طب سنتی ایرانی نیست.

طب سنتی درباره واکسیناسیون کرونا چه می گوید

به گزارش ایسنا، نفیسه حسینی یکتا، درباره آخرین خبرها از طرح های مطالعاتی داروهای طب سنتی یاری نماینده به درمان کرونا، گفت: بیش از 100 طرح کارآزمایی بالینی تا به امروز اجرا شده است که کد اخلاق گرفتند و پیش می فرایند. مطمئنا چون راستا تحقیق باز است، بر این آمار اضافه نموده خواهد شد. بعضی از این طرح ها تمام شده است و در صورتی که محققین طرح، تمایل داشته باشند گیاهان دارویی استفاده شده در طرح را تبدیل به دارو نمایند، از سازمان غذا و دارو می خواهند در راستا آنالیز قرار گیرد. در سازمان غذا و دارو کمیسیونی نتایج این طرح ها را آنالیز می نماید. تا به امروز 17 طرح طب سنتی یاری نماینده به درمان کرونا مجوز فراوری خود را از سازمان غذا و دارو گرفته اند و 7 مورد از آنها اکنون در بازار دارویی کشور موجود است.

وی درباره دانشکده های طب سنتی هم اظهار کرد: الان 12 گروه و 8 دانشکده طب سنتی در کشور داریم. 12 گروه ذکر شده درحال تربیت دانشجوی دکتری طب سنتی هستند. در 8 دانشکده ذکر شده 3 رشته دکتری تخصصی طب ایرانی، دکتری تخصصی داروسازی سنتی و کارشناسی ارشد تاریخ پزشکی دانشجو پذیرش می نمایند. در حال حاضر در بعضی از قطب ها و کلان منطقه ها احتیاج به تاسیس دانشکده طب سنتی داریم. یکی از موارد مورد احتیاج برای رسیدن به هدف ادغام خدمات تایید شده طب سنتی در نظام سلامت، تربیت نیروی مورد تایید وزارت بهداشت در تمام سطوح آموزشی در رشته های پشتیبان است.

او ادامه داد: اکنون در دانشکده های طب سنتی در حال تربیت نیروی راس هرم که دکتری تخصصی است، هستیم ولی برای خدمات تایید شده طب سنتی نیرویی تربیت نمی کنیم؛ درحالی که اگر بخواهیم خدمات ساماندهی گردد و از راه اصولی ارائه شوند راهی جز تربیت نیروی متخصص مورد تایید وزارت بهداشت نداریم. اگر بخواهیم عطاری ها ساماندهی شوند راهی جز راه اندازی رشته ای مانند فرآورده های طبیعی در حوزه کارشناسی نداریم تا در آینده مجوز عطاری ها منوط به تحصیل در این دوره باشند. قبلا هم این رشته های پشتیبان به معاونت آموزشی وزارت بهداشت پیشنهاد شده است که بنابر دلایل مختلفی انجام نشده است.

حسینی یکتا درباره تزریق واکسن کرونا هم ضمن تاکید بر اینکه طب سنتی ایرانی هیچ مخالفتی با واکسیناسیون ندارد، گفت: بر اساس منابع ما حتی قبل از آنکه واکسیناسیون به اسم یک روش پیشگیری نماینده معرفی گردد، مواردی داشتیم که تلقیح میکروب به بدن فرد را انجام می دادند تا ایجاد پیشگیری کند. بنابراین اگر افرادی مواردی در مخالفت با واکسیناسیون اعلام می نمایند بر مبنای منابع طب سنتی ایرانی نیست.

وی اضافه نمود: بعضی هم نگران عوارض ناشی از واکسیناسیون هستند در حالی که هیچ کسی ادعا نمی نماید واکسیناسیون هیچ عارضه ای ندارد اما آیا عارضه احتمالی واکسن بیش از مرگ و میر کثیر هموطنان بر اثر کرونا است؟ طب ایرانی با دیدگاه عالمانه، هیچ مخالفتی با واکسیناسیون ندارد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 13 مهر 1400 بروزرسانی: 13 مهر 1400 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1878

به "طب سنتی درباره واکسیناسیون کرونا چه می گوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طب سنتی درباره واکسیناسیون کرونا چه می گوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید