فاراژ: بوریس جانسون توان نخست وزیری ندارد

رهبر حزب استقلال انگلیس با انتقاد از وزیر خارجه پیشین این کشور گفت که درباره اینکه او بتواند نخست وزیر بریتانیا گردد، تردید دارد.

فاراژ: بوریس جانسون توان نخست وزیری ندارد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نایجل فاراژ رهبر سابق حزب استقلال انگلیس درباره اینکه بوریس جانسون وزیر خارجه پیشین این کشور بتواند در سمت نخست وزیر جدید فعالیت کند، ابراز تردید کرد.

وی در مطلبی که روزنامه انگلیسی ساندی اکسپرس آن را منتشر کرد نوشت: اکنون بوریس تعهد داده است که بریتانیا قطعا اتحادیه اروپا را روز سی و یکم اکتبر (9 آبان) ترک خواهد نمود؛ با توافق برگزیت یا بدون توافق. اما چرا ما باید به او اعتماد کنیم که اینکار را انجام دهد؟

فاراژ همچنین به شدت از جانسون به دلیل رای مثبتش به طرح برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) موردنظر ترزا می نخست وزیر بریتانیا انتقاد کرد و گفت: بوقلمون ها به عید پاک رای نمی دهند این کار مثل این است که اسپارتاکوس به برده داری رای دهد. وی در ادامه به مصاحبه ای با جانسون اشاره نمود که او گفته بود که برای برگزیت بدون توافق کوشش نخواهد نمود.

ترزا می روز آدینه با اعلام استعفا از پست نخست وزیری انگلیس، اضافه کرد: اکنون برای من روشن شده که به نفع کشور است تا یک نخست وزیر جدید، کوشش ها (برای برگزیت) را راهنمایی کند. پس امروز اعلام می کنم که به عنوان رهبر حزب محافظه کار در روز آدینه 7 ژوئن استعفا می دهم تا نفر بعدی انتخاب گردد. (جزئیات بیشتر)

خانم می با بیان اینکه تا زمان تکمیل فرایند انتخاب رهبر جدید برای حزب محافظه کار، به عنوان نخست وزیر به فعالیت خود ادامه می دهد، توضیح داد: همیشه از اینکه نتوانستم توافق برگزیت را تصویب کنم، افسوس خواهم خورد. نفر بعدی باید راهی پیدا کند که به نتیجه همه پرسی (خروج از اتحادیه اروپا) احترام بگذارد.

اندکی پس از اعلام استعفای ترزا می، جانسون اعلام نمود که آمادگی دارد به عنوان نخست وزیر فعالیت کند. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که قرار است اوایل ماه ژوئن (اواسط خرداد) به لندن سفر کند درباره جانسون می گوید: او همه صلاحیت ها را دارد.

رقبای جدی جانسون شامل ساجد جاوید وزیر کشور و جرمی هانت وزیر امور خارجه هستند که احساس تعهد بیشتری نسبت به رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا دارند.

نظرسنجی های اجرا شده در بریتانیا نشان می دهد اگر همه پرسی دومی برای برگزیت انجام گردد، نتیجه آن برعکس نتیجه همه پرسی 2016 خواهد بود که اکثریت شهروندان این کشور به خروج از اتحادیه اروپا رأی دادند.

در این بین، زمان می تواند به ضرر جانسون باشد. به احتمال زیاد نایجل فاراژ رهبر حزب برگزیت بریتانیا پیروز انتخابات مجلس اروپا خواهد بود و دو حزب اصلی این کشور (کارگر و محافظه کار) توفیقی نخواهند یافت.

بعد از سه بار رد شدن توافق برگزیت در مجلس انگلیس، تهدید اتحادیه اروپا به خروج اجباری انگلیس بدون توافق و همچنین استعفای معاون مجلسی دولت، رسانه های انگلیسی روز پنجشنبه گزارش دادند که نخست وزیر انگلیس با درخواست اعضای حزب محافظه کار در معرض استعفای اجباری قرار گرفته است. (جزئیات بیشتر)

ترزا می به مدت 3 سال، از سال 2016 و بعد از استعفای جیمز کامرون، نخست وزیری دولت انگلیس و رهبری حزب محافظه کار را برعهده داشت.

بریتانیا اولین کشور در این اتحادیه است که قصد خروج از آن را دارد، از این رو فرآیند خروجش با پیچیدگی هایی روبرو شده و دارای مولفه های متعددی است. در همه پرسی ماه ژوئن سال 2016 در بریتانیا، 53 درصد از شرکت کنندگان انگلیس رای به خروج داده بودند.

انتهای پیغام/ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: بروزرسانی: 4 مرداد 1398 شناسه مطلب: 214

به "فاراژ: بوریس جانسون توان نخست وزیری ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاراژ: بوریس جانسون توان نخست وزیری ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید