مبارزه نفسگیر اعضای بدن با کرونا

به گزارش مجله کالارنا، روزنامه همشهری: موضوعات بسیاری در خصوص ویروس جدید کرونا که به شدت و به سرعت در جهان گسترش یافته وجود دارد، اما یک چیز قطعی است؛ بیماری COVID-19 که ناشی از عملکرد این ویروس است می تواند مثل یک توفان کل بدن را درنوردد.

مبارزه نفسگیر اعضای بدن با کرونا

یک اپیدمیولوژیست برجسته در دانشگاه هنگ کنگ چندی پیش هشدار داد که COVID-19 درصورت کنترل نشدن، می تواند 60 درصد کره زمین را آلوده کند. اما وقتی بدن از طریق این ویروس عفونی می شود، واقعا چه اتفاقی برای آن می افتد؟ این ویروس به قدری از نظر ژنتیک شبیه به SARS است که عنوان SARS-CoV-2 برای آن انتخاب شده است؛ بنابراین ترکیب پژوهش ها درباره این شیوع جدید با آموزه های پیشین درباره سارس و مرس می تواند مفید باشد. در ادامه نگاهی اجمالی داریم به برخی از اعضای حیاتی بدن که با ویروس جدید درگیر می شود.

ریه ها

به گزارش گاردین، COVID-19 در بیشتر بیماران از ریه آغاز و به همان ریه هم ختم می شود، زیرا این بیماری مانند آنفلوآنزا یک بیماری تنفسی است. ویروس های کرونا معمولا هنگامی گسترش می یابند که یک شخص آلوده سرفه یا عطسه کند. در این شرایط، ترشحات ریوی می توانند این ویروس را به هر کسی که در نزدیکی فرد آلوده واقع شده است، منتقل نمایند. این بیماری معمولا با تب و سرفه آغاز می شود و تبدیل به ذات الریه یا شرایط بدتری خواهد شد.

پس از شیوع سارس، سازمان بهداشت جهانی گزارش داد که این بیماری معمولا در 3 مرحله به ریه ها حمله می نماید: تکثیر ویروسی، بیش فعالی سیستم ایمنی و تخریب ریوی. البته همه بیماران این سه مرحله را پشت سر نگذاشتند. به همین ترتیب، براساس آخرین اطلاعات، بیماری COVID-19 علائم خفیف تری را در 82 درصد از موارد نشان داده است، درحالی که این علائم در بقیه بیماران، شدید یا بحرانی هستند.

متیو بی فریمن، دانشیار دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند می گوید: به نظر می رسد ویروس جدید کرونا از الگو های دیگر SARS پیروی می نماید. در روز های ابتدایی عفونت، این ویروس به سرعت به سلول های ریه انسان حمله می نماید. سلول های ریه در 2 گروه طبقه بندی می شوند: آن هایی که ماده مخاطی را می سازند و آن هایی که دارای زائده هایی شبیه مو به نام مژه هستند. مخاط به محافظت از بافت ریه در برابر عوامل بیماری زا یاری و کوشش می نماید اندام تنفسی شما خشک نشود. سلول های مژه دار اطراف مخاط به حرکت درمی آیند و چیز هایی مانند گرده یا ویروس را پاک می نمایند.

فریمن می گوید که سارس تمایل شدیدی به آلوده کردن و از بین بردن سلول های مژه دار داشت که به این ترتیب راه های هوایی ریه بیمار را می بست و آن ها را با مایعات و ذرات دیگر پر می کرد. فرض او این است که همین اتفاق در خصوص ویروس کرونای جدید هم رخ می دهد. چراکه نخستین مطالعات در خصوص COVID-19 نشان داده است که بسیاری از بیمارانی که هر دو ریه آن ها مبتلا به ذات الریه شده علائمی مانند تنگی نفس داشته اند. مرحله دوم زمانی است که سیستم ایمنی بدن دچار اختلال می شود. بدن ما با آغاز حمله ویروسی، با آبدار کردن ریه ها از طریق سلول های ایمنی، آغاز به مبارزه با بیماری می نماید و آسیب ها را محو و بافت ریه را ترمیم می نماید.

اگر کار به شکل درستی انجام شود، این فرایند التهابی کاملاً تعدیل و فقط به مناطق آلوده محدود می شود. اما گاهی اوقات سیستم ایمنی شما دچار اختلال می شود و سلول های ایمنی هر چیزی که سر راهشان باشد، ازجمله بافت های سالم را از بین می برند. فریمن می گوید: به این ترتیب شما به جای اینکه آسیب کمتری ببینید، بیشتر دچار آسیب می شوید. حتی ذرات بیشتری ریه ها را می بندند و ذات الریه شدیدتر می شود. در مرحله سوم، آسیب ریه ادامه پیدا می نماید که می تواند منجر به نارسایی ریوی شود. حتی اگر مرگ اتفاق نیفتد، برخی از بیماران دچار آسیب دائمی ریوی می شوند.

معده

در زمان شیوع سارس و مرس، حدود یک چهارم بیماران اسهال داشتند. اسهال یکی از مهم ترین ویژگی های ویروس های کروناست. اما فریمن می گوید: هنوز تعیین نیست که آیا علائم دستگاه گوارش، با توجه به اینکه اسهال و درد شکم در بیماران مبتلا به COVID-19 نادر بوده است، مهم است یا نه؟ اما چرا یک ویروس تنفسی، در کل، برای روده مزاحمت ایجاد نمی نماید؟

وقتی هر ویروسی وارد بدن شما می شود، با ورودی های مناسب خود، یعنی پروتئین های موجود در خارج از سلول ها (گیرنده ها) به دنبال سلول های انسانی می شود. اگر این ویروس یک گیرنده سازگار پیدا کند، می تواند به آن حمله کند. برخی از ویروس ها در انتخاب ورودی محتاط و برخی دیگر بی پرواتر هستند. آنا ساک - فونگ لوک، معاون پژوهش های بالینی در دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان و رئیس سابق انجمن مطالعات بیماری های کبدی آمریکا می گوید: آن ها به راحتی می توانند در همه انواع سلول نفوذ نمایند. هر دو ویروس مربوط به بیماری های سارس و مرس می توانند به سلول های روده عظیم و کوچک شما دسترسی داشته باشند و به نظر می رسد که در روده ها عفونت ایجاد می شود.، اما فریمن می گوید که ما هنوز نمی دانیم که ویروس جدید کرونا هم همین کار را انجام می دهد یا نه؟ پژوهشگران بر این باورند که COVID-19 از همان گیرنده ای که سارس استفاده می نماید، وارد می شود و این ورودی می تواند در ریه ها و روده کوچک یافت شود.

اختلال در سیستم ایمنی

ویروس های کرونا همچنین می توانند مشکلاتی در سایر سیستم های بدن از طریق بیش فعالی سیستم ایمنی ایجاد نمایند. یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که 92 درصد از بیماران مبتلا به مرس حداقل یک علامت از ویروس کرونا را در خارج از ریه ها داشتند. در حقیقت، علائم یک حمله رعدآسا به کل بدن از طریق هر سه ویروس کرونا مشاهده شده است: افزایش آنزیم های کبدی، کاهش گلبول های سفید خون و پلاکت ها و فشار خون پایین. در موارد نادری هم بیماران دچار آسیب حاد کلیه و ایست قلبی شده اند.

آنگلا راسموس، ویروس شناس و پژوهشگر دانشکده سلامت عمومی دانشگاه میلمن در کلمبیا می گوید: اما این حمله گسترده لزوماً نشانه ای از گسترش ویروس در بدن نیست. این حمله ممکن است یک توفان سایتوکین (cytokine storm) باشد. توفان سایتوکین یک واکنش ایمنی شدید است که در آن بدن خیلی سریع سایتوکین ها را وارد خون می نماید. سایتوکین ها، پروتئین هایی هستند که از طریق سیستم ایمنی بدن به عنوان چراغ های هشداردهنده مورد استفاده قرار می گیرند. آن ها سلول های ایمنی بدن را به محل عفونت راهنمایی می نمایند. سلول های ایمنی سپس بافت های عفونی را نابود می نمایند تا سایر قسمت های بدن را نجات دهند.

راسموس می گوید: انسان ها به سیستم ایمنی خود تکیه می نمایند تا هنگام تهدید، خونسردی خود را حفظ نمایند. اما در عفونت ویروس کرونا، هنگامی که سیستم ایمنی بدن بدون هیچ قاعده ای سایتوکین ها را در ریه ها رها می نماید، این تخریب در همه بدن دیده می شود. در واقع بدن شما به جای اینکه از یک اسلحه برای شلیک استفاده کند، از یک موشک انداز بهره می گیرد.

کبد

وقتی یک ویروس کرونا از سیستم تنفسی گسترش می یابد، کبد شما به عنوان یکی از اعضای بدن درگیر می شود. پزشکان نشانه هایی از آسیب کبدی را در سارس، مرس و COVID-19 خفیف مشاهده نموده اند، اگرچه موارد شدیدتر منجر به آسیب شدید کبدی و حتی نارسایی کبدی شده است. در این صورت چه اتفاقی می افتد؟

لاک می گوید: هنگامی که یک ویروس وارد گردش خون شما می شود، می تواند به تمام نقاط بدن شما تسری یابد. کبد یک اندام پر از عروق است که ویروس به راحتی می تواند وارد آن شود. کبد بسیار دقیق عمل می نماید تا از کارکرد مناسب بدن شما مطمئن شود. وظیفه اصلی آن پردازش خون پس از عبور از معده، سم زدایی و ایجاد مواد مغذی برای بدن است. این اندام همچنین صفرا فراوری می نماید که باعث می شود به روده کوچک شما در تجزیه چربی ها یاری کند. کبد همچنین شامل آنزیم هایی است که واکنش های شیمیایی داخل بدن را تسریع می نماید.

کلیه

کلیه ها هم در این شرایط درگیر می شوند. ویروس جدید کرونا می تواند به کلیه آسیب بزند. این ممکن است یک ویژگی نادر از بیماری باشد، اما موردی کشنده است. کلیه ها مثل کبد به عنوان تصفیه نماینده خون عمل می نمایند. هر کلیه از 800 هزار واحد تقطیر میکروسکوپی تشکیل شده که نفرون نام دارد. نفرون ها از 2 جزء اصلی تشکیل شده اند. یک صافی برای تصفیه خون و لوله های کوچک که مواد مناسب را به بدن شما می رساند یا مواد زائد را به شکل ادرار وارد مثانه می نماید. به نظر می رسد این لوله های کلیوی هستند که بیشتر تحت تأثیر ویروس کرونا قرار می گیرند.

بارداری و ویروس کرونا

این طنز تلخی است که در عصر توییتر و درحالی که غرق در اطلاعات انبوه هستیم درباره ویروس کرونا اطلاعات بسیار محدودی داریم. مجلات تخصصی پزشکی چند پژوهش درباره شیوع این ویروس منتشر نموده اند و رسانه ها هر پیشرفتی را گزارش می نمایند. بر این اساس، اطلاعات ما در خصوص انتقال ویروس جدید از مادر به جنین هم محدود است. پزشکان یک بیمارستان در ووهان گزارش داده اند که 2 نوزاد به دنیا آمدند که نتیجه تست کرونای آن ها مثبت بود. تست یکی از این دو، درست 30 ساعت پس از تولد مثبت شده بود.

طبعاً این خبر نگران نماینده از سوی رسانه ها پخش شده است و با توجه به آن، این سؤال را ایجاد می نماید که آیا زنان باردار می توانند جنین خود را در رحم آلوده نمایند یا اینکه آیا این بیماری می تواند هنگام تولد یا از طریق شیر مادر منتقل شود یا نه؟ با این حال، با وجود موارد بی شماری که مربوط به زنان باردار است، انتقال از مادر به جنین در بیماری های سارس و مرس مشاهده نشده است. علاوه بر این، روش های دیگری هم وجود دارد که یک نوزاد می تواند مبتلا به این ویروس جدید شود؛ مانند تولد در بیمارستانی که بیماران آلوده در آن بستری هستند.

در واقع، یک مطالعه جدید که در مجله Lancet منتشر شد، شواهد مقدماتی را مبنی بر اینکه این ویروس از مادر به کودک منتقل نمی شود، ارائه می دهد. پژوهشگران 9 زن را در ووهان مشاهده کردند که مبتلا به COVID-19 بودند. برخی از آن ها عوارض بارداری داشتند، اما همه نوزادان، زنده به دنیا آمدند و هیچ شواهدی دال بر انتقال عفونت در آن ها دیده نشد. با این حال، این مطالعه به طور کامل، امکان انتقال در دوران بارداری را رد نمی نماید.

منبع: برترین ها
انتشار: 8 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1161

به "مبارزه نفسگیر اعضای بدن با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مبارزه نفسگیر اعضای بدن با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید