نشانه های شکست طرح چشم انداز 2030 دولت سعودی بتدریج نمایان می گردد

به گزارش مجله کالارنا، اشکالات و نواقص چشم انداز 2030 بعنوان طرح راهبری محمد بن سلمان به تدریج در حال نمایان شدن است و به گفته منابع داخلی عربستان، او از فرایند پیشبرد امور در این راستا رضایت ندارد.

نشانه های شکست طرح چشم انداز 2030 دولت سعودی بتدریج نمایان می گردد

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، با گذشت چهار سال از اعلام چشم انداز 2030 در عربستان سعودی که با هدف بی نیازی از درآمد نفتی ترسیم شده است، بعضی منابع داخلی در ریاض از بازنگری در طرح و شکست بعضی برنامه ها خبر می دهند.

وبگاه بلومبرگ در گزارشی نوشته است دولت سعودی شروع به بازنگری در طرح چشم انداز 2030 که برای دوران پس از نفت پایه ریزی شده بود نموده و محمد بن سلمان از اقدامات انجام گرفته و سرعت کارها رضایت ندارد.

این وبگاه نوشت که دولت سعودی کوشش دارد تا هزینه ها را کنترل کند و مسئولان سعودی که صدها طرح و برنامه تحت عنوان چشم انداز 2030 تدوین نموده اند به دنبال کاهش برنامه ها، تعدیل یا ادغام بعضی از آنها هستند و بعضی افراد آگاه گفته اند که این برای اولین بار نیست که از چهار سال پیش و از زمان اعلام چشم انداز 2030، مسئولان سعودی در پی بازنگری در برنامه ها می افتند.

هدف از چشم انداز 2030 این است که منابع درآمدی اقتصاد دولت سعودی که متکی به نفت است را متنوع ساخته و با جذب سرمایه گذاری خارجی و ایجاد توازن در بودجه و خصوصی سازی دست به این امر بزند؛ اما منابع آگاه می گویند که بعضی از اهداف، شکست خورده و کارمندان دولتی از تغییرات پیچیده و اولویات طرح ناراضی هستند.

به نوشته بلومبرگ، سه تن از افراد آگاه که خواهان عدم افشای نامشان شده اند گفته اند که یکی از دلایل برای بازنگری در طرح، کنترل هزینه های طرح است و محمد بن سلمان از نتایجی که تا کنون برای پیشبرد طرح حاصل شده، راضی نیست.

یکی از اهداف اصلی چشم انداز 2030، افزایش دارایی های صندوق ثروت ملی از 600 میلیارد ریال سعودی کنونی به هفت تریلیون ریال (1.9 میلیارد دلار) است. همچنین میزان بیکاری باید به 7 درصد کاهش یابد که یک هدف بسیار بزرگ محسوب می شود؛ به گونه ای که میانگین بیکاری در سال گذشته 12.3 درصد بود.

در مقابل اما بنا به ادعای احمد الراجحی وزیر کار سعودی، دولت ریاض به بعضی از اهداف خود در قالب چشم انداز 2030 رسیده است؛ به گونه ای که میزان مشارکت زنان در چرخه مالی به 25.3 درصد رسیده است؛ در حالیکه طبق پیش بینی ها می بایست تا سال 2020 به 24 درصد می رسید.

بندر الخریف وزیر صنعت و معادن سعودی روز سه شنبه (دیروز) به بلومبرگ گفت که تنها چیزی که باید تغییر کند نحوه اجرای چشم انداز 2030 است؛ چرا که با گذر زمان، مسائل مختلف نیز تغییر می نماید و دولت باید پویا و فعال باشد.

او همچنین گفت که دولت سعودی در مورد تأمین انرژی داخلی بازنگری خواهد نمود تا بدون وارد آمدن زیان به تجارت داخلی، توازن دربودجه نیز محقق شود.

چشم انداز 2030 را می توان راهبردی ترین برنامه محمد بن سلمان دانست که طبق آن می بایست تا سال مذکور، 80 پروژه کلان که هزینه هر کدام از آنها بین 3.7 تا 20 میلیارد ریال سعودی است، افتتاح شود.

پروژه هایی همچون متروی ریاض، شهر جدید طائف، شهر فناوری نیوم، پروژه بزرگ دریای سرخ به عنوان منطقه آزاد و گردشگری، پروژه شهر القدیه و دهها طرح دیگر در قالب چشم انداز 2030 طرح ریزی و شروع به کار نموده است.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 686

به "نشانه های شکست طرح چشم انداز 2030 دولت سعودی بتدریج نمایان می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های شکست طرح چشم انداز 2030 دولت سعودی بتدریج نمایان می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید