کشف علت کَر بویی در بیماران کرونایی

به گزارش مجله کالارنا، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد در ایالات متحده تشخیص دادند کدام یک از سلول هایی که معمولا برای استشمام استفاده می شوند بیشتر از همه نسبت به عفونت سارس-کوو-2 که ویروس عامل بیماری کووید-19 است، آسیب پذیرند.

کشف علت کَر بویی در بیماران کرونایی

دانشمندان در نهایت شگفتی کشف کردند یاخته های عصبی که بو را تشخیص می دهند و به مغز منتقل می کنند نسبت به این بیماری آسیب پذیر نیستند

دانشمندان کشف کردند چرا ویروس کرونا باعث از دست رفتن حس بویایی در بعضی از بیماران می شود. از دست دادن موقت حس بویایی، یا بیماری نابویایی، یکی از اولین و رایج ترین نشانه های گزارش شده کووید-19 است.

دانشمندان می گویند این نشانه ویرانگر بیماری یکی از بهترین موارد پیش بینی کننده آن در مقایسه با سایر نشانه های کاملا شناخته شده آن، مانند سرفه و تب است. اما دلیل واقعی از دست رفتن حس بویایی در بیماران کووید-19 تا به امروز نامشخص بود.

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد در ایالات متحده تشخیص دادند کدام یک از سلول هایی که معمولا برای استشمام استفاده می شوند بیشتر از همه نسبت به عفونت سارس-کوو-2 که ویروس عامل بیماری کووید-19 است، آسیب پذیرند.

آن ها در نهایت شگفتی کشف کردند یاخته های عصبی که بو را تشخیص می دهند و به مغز منتقل می کنند نسبت به این بیماری آسیب پذیر نیستند. به جای آن، در این تحقیق دریافتند که این بیماری به سلول های وابسته به حس بویایی این یاخته های عصبی حمله می کنند.

دکتر ساندیپ رابرت داتا، استادیار عصب شناسی در دانشکده پزشکی هاروارد و یکی از نویسندگان این تحقیق گفت: این کشفی مثبت است چرا که نشان می دهد در بیشتر موارد کووید-19 از دست دادن حس بویایی احتمالا دائمی نیست.

او گفت: یافته های ما حاکی از آن است که ویروس کرونای جدید نه با سرایت به یاخته های عصبی بلکه با تحت تاثیر قرار دادن سلول های اطراف آن ها باعث تغییر حس بویایی در بیماران می شود. به نظرم این خبری خوب است، چون به محض مداوا شدن عفونت به نظر نمی رسد نیازی به جایگزین کردن یاخته های عصبی وابسته به حس بویایی یا بازسازی آن ها باشد..

اما او افزود: البته ما به اطلاعاتی بیشتر و درکی بهتر از این فرایند نیاز داریم تا بتوانیم این نتیجه را تایید کنیم.

بیشتر بیماران کووید-19 تا حدی نابویایی را تجربه می کنند، ولی در بیشتر موارد این شرایط موقتی است. تیم تحقیقات امیدوار است نتایج پژوهش آن ها به تلاش ها برای درک دلیل از دست رفتن حس بویایی در بیماران کووید-19 کمک کند که می تواند به ساخت درمانی برای بیماری نابویایی منجر و باعث شود آزمایش هایی پیشرفته بر اساس بویایی برای تشخیص این بیماری طراحی شود.

دکتر داتا گفت: به نظر می رسد نابویایی فقط پدیده ای موقتی و گذرا باشد، ولی می تواند برای دسته کوچکی از مردم بیماری ویرانگری باشد وقتی در آن ها ادامه می یابد. این شرایط می تواند تبعات جدی روانی همراه داشته باشد و حتی می تواند برای سلامت عمومی دردسرساز شود اگر با جماعت روبه برتری سروکار داشته باشیم که حس بویایی خود را برای همیشه از دست داده اند.

این تحقیق در ژورنال علمی ساینس ادونسز (Science Advances) منتشر و توسط سایر کارشناسان بررسی شده است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 1 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1210

به "کشف علت کَر بویی در بیماران کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف علت کَر بویی در بیماران کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید