یارانه 93 هزار تومان می شود اگر ...

به گزارش مجله کالارنا، اگر با مصوبه مجلس 18 میلیون پردرآمدی که مشمول کمک معیشتی نبودند مجددا در لیست دریافت یارانه قرار نمی گرفتند آنگاه از محل حذف آنها حدود 15 هزار میلیارد تومانی صرفه جویی می شد که دولت می توانست به هر نفر از 60 میلیون باقی مانده تا 93 هزار تومان در ماه پرداخت کند.

یارانه 93 هزار تومان می شود اگر ...

به گزارش مجله کالارنا به نقل از ایسنا، با مصوبه اخیر مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق، قرار شد که در سال آینده یارانه نقدی و کمک های معیشتی یکی شده و به جای آنها یارانه 72 هزار تومانی پرداخت می شود.

در حال حاضر حدود 78 میلیون نفر یارانه نقدی می گیرند و از بین آنها 60 میلیون نفر انتخاب شده بودند تا کمک های معیشتی دریافت کنند که از محل افزایش قیمت بنزین در هر ماه مبلغی به تناسب اعضای خانوار پرداخت انجام می شود، در این حالت دولت کمک های معیشتی را تنها به افرادی که نیازمند تشخیص داده بود پرداخت می کرد و 18 میلیون باقی مانده را جزو سه دهک بالای درآمدی دانسته و پرداخت کمک های معیشتی به آنها را انجام نمی داد.

اما مساله اینجاست که در مصوبه جدید مجلس حکم شده که یارانه 72 هزار تومانی به تمام 78 میلیون نفر یارانه بگیر پرداخت شود که در این حالت افراد پردرآمدی که کمک معیشتی نیز دریافت نمی کردند، شامل دریافت این یارانه خواهند شد.

بازگشت سه دهک بالا به جمع یارانه بگیران، هزینه دیگری را با افزایش مبلغ یارانه ایجاد خواهد کرد، این در حالی است که پرداخت یارانه 72 هزار تومانی در هر ماه حدود 5600 میلیارد تومان برای 78 میلیون نفر هزینه دارد که 1300 میلیارد تومان آن هزینه مربوط به این 18 میلیون نفر است و در سال به بیش از 15 هزار و 500 میلیارد تومان می رسد.

در این حالت اگر رای به پرداخت یارانه 72 هزار تومانی به تمام یارانه بگیران داده نمی شد و حکم مجلس بر این بود که فقط به 60 میلیون نفری که مشمول کمک معیشتی شده اند، پرداخت شود آنگاه از محل بیش از 15 هزار میلیارد تومانی که باید صرف یارانه سه دهک بالا شود، می توانستند بین 60 میلیون نفر توزیع کنند. این بیش از 15 هزار میلیارد تومان در کل سال بین 60 میلیون نفر برای هر نفر 260 هزار تومان اضافه یارانه دارند که در هر ماه به 21 هزار تومان می رسد.

براین اساس اگر 18 میلیون پردرآمد به جمع یارانه نهایی یکسان 72 هزار تومانی اضافه نشده و سبد یارانه بگیران همان 60 میلیونی کمک معیشتی باقی می ماند آنگاه به جای 72 هزار تومان در ماه حدود 93 هزار تومان پرداختی به هر نفر انجام می شد.

اما اگر این رقم 15 هزار میلیارد تومان خرج یارانه هم نمی شد دولت می توانست در بخش های دیگر از جمله بهداشت و درمان یا تولید که جزو اهداف قانون هدفمندی یارانه ها است به کار گیرد.

دولت در حال حاضر حدود 42 هزار میلیارد تومان بابت یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی و نزدیک به 30 هزار میلیارد تومان بابت کمک معیشتی پرداخت می کند که در مجموع به حدود 70 هزار میلیارد تومان در سال می رسد.

در صورت تصویب نهایی مصوبه کمیسیون تلفیق، این دولت است که در سال آینده باید طی فرایند غربالگری نسبت به حذف پردرآمدها اقدام کرده و از هزینه بالای پرداخت یارانه به جمع پردرآمد و نیازمند پیشگیری کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 فروردین 1399 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 825

به "یارانه 93 هزار تومان می شود اگر ..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یارانه 93 هزار تومان می شود اگر ..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید