100میلیون یورو اعتبار برای تجهیز ناوگان عملیاتی بنادر

به گزارش مجله کالارنا، راستاد گفت: بالغ بر 100 میلیون یورو اعتباری صرف ساخت ناوگان عملیاتی مورد احتیاج سازمان بنادر و دریانوردی خواهد شد.

100میلیون یورو اعتبار برای تجهیز ناوگان عملیاتی بنادر

به گزارش به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی محمد راستاد، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر ، درخصوص طرح تحول صنایع دریایی در سال 99 که به نام سال جهش فراوری نامگذاری شده است، گفت: سازمان بنادر و دریانوردی برای تقویت ناوگان عملیاتی خود که عمدتا ماموریت هایی درخصوص وظایف حاکمیتی سازمان دارند، طرح تحول صنایع دریایی سفارش فراوری شناور به فراوریکنندگان داخلی را در دستور کار دارد.

وی اضافه نمود: بخشی از این شناور ها شامل 15 شناور IRB است که برای گشت های ساحلی و عملیات جست وجو نجات استفاده می گردد. همچنین 12 ففرایند برای یگان حفاظت سازمان بوده و 5 ففرایند هم برای انتقال راهنما به کشتی (راهنمابر) است. یک ففرایند کشتی بویه گذار، 2 ففرایند کشتی 6000 اسب بخار، 4 ففرایند یدک کش 4400 اسب بخار و 4 ففرایند یدک کش 1800 اسب بخار نیز در فهرست سفارش ها وجود دارد که در مجموع 43 ففرایند شناور سفارش داده شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه توضیح داد: این 43 ففرایند به وسیله گذراندن تشریفات مناقصه آماده قرارداد بوده و بالغ بر 100 میلیون یورو میزان اعتباری است که صرف ساخت ناوگان عملیاتی مورد احتیاج سازمان بنادر و دریانوردی خواهد شد.

وی اضافه نمود: متعاقبا 40 ففرایند دیگر هم به وسیله مناقصه در حال پیگیری است که ارزش آن ها بالغ بر 3600 میلیارد تومان است که برای ساخت شناور های مورد احتیاج سازمان در سال جهش فراوری هزینه خواهد شد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی درخصوص عملکرد بنادر در دوران شیوع ویروس کرونا برای تامین مایحتاج و کالا های اساسی مورد احتیاج کشور گفت: عملکرد سازمان بنادر و دریانوردی در این دوران از نظر ورود و خروج کشتی و تخلیه موید توانمندی زیرساخت های بنادر، ظرفیت و توان تجهیزات است.

وی توضیح داد: در این دوران هیچکدام از کشتی ها به خصوص کشتی هایی که کالای اساسی وارد کردند به واسطه کمبود ظرفیت بندری و تجهیزات مشمول دموراژ یا خسارت دیرکرد نشدند. فعالیت در بالاترین نرم شکل گرفت که این اتفاق با استفاده از بهترین تجهیزات و فعالیت شبانه روزی نیرو های بنادر برای تخلیه کشتی ها انجام شد.

وی اضافه نمود: در این زمینه طبیعتا هاب اصلی ما بندر امام خمینی (ره) بود، اما همزمان برای تسریع فرایند، انتقال بعضی از کالا های اساسی را به بندر شهید بهشتی و چابهار در دستور کار داشتیم که در این جهت از نظر تجهیزاتی مشکل خاصی وجود نداشت.

معاون وزیر راه و شهرسازی درخصوص تشویق سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای جذب سرمایه در سال 99 و در نظر دریافت بسته های تشویقی از سوی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: در سال 99 یکی از سیاست های مهم سازمان بنادر و دریانوردی که آن را با تاکید ویژه ای دنبال می کنیم، در زمینه بسته های روبنایی و تجهیزات بوده که به این شکل بتوان از حداکثر توان بخش خصوصی استفاده داشته باشیم.

وی ادامه داد: در این خصوص یکی از بسته های تشویقی ما استفاده از محل تسهیلات وجوه اداره شده سازمان برای طرح هایی است که توجیه داشته باشند.

راستاد توضیح داد: خوشبختانه در امسال تعداد قابل توجهی پروژه سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی افتتاح یا آماده بهره برداری است که در کل 2 پروژه در بندر شهید رجایی و 6 پروژه در بندر امام خمینی (ره) در سال جهش فراوری در نظر گرفته شده است. در مجموع برای 12 پروژه ای که افتتاح، آماده آغاز عملیات اجرایی و یا در شرف افتتاح است 650 میلیارد تومان هزینه شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 23 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1131

به "100میلیون یورو اعتبار برای تجهیز ناوگان عملیاتی بنادر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "100میلیون یورو اعتبار برای تجهیز ناوگان عملیاتی بنادر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید