آغاز ثبت نام سرمایه گذاران برای ساخت پتروپالایشگاه ها از 29 بهمن

به گزارش مجله کالارنا، معاون برنامه ریزی وزارت نفت از انتشار فراخوان مشارکت بخش خصوصی در ساخت پتروپالایشگاه ها خبر داد و گفت: سرمایه گذاران می توانند درخواست اولیه خود را در روز های 29 بهمن تا سرانجام وقت اداری 17 اسفند ماه سال جاری به این وزارتخانه اعلام کنند.

آغاز ثبت نام سرمایه گذاران برای ساخت پتروپالایشگاه ها از 29 بهمن

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، هوشنگ فلاحتیان با بیان این که وزارت نفت از توسعه پالایشگاه ها و پترو پالایشگاه ها با استفاده از سرمایه مردمی در کشور حمایت می کند اضافه نمود: پترو پالایشگاه ها راهبردی برای بی اثرکردن تحریم های نفتی، تغییر رویکرد از خام فروشی به سمت فرآورده فروشی و ایجاد ارزش اضافه نموده بیشتر است.

وی ادامه داد: قانون حمایت از سرمایه گذاری مردمی برای احداث پالایشگاه ها و پتروپالایشگاه ها پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی بنا شد در مدت دو ماه آئین نامه اجرایی مربوطه از سوی وزارت نفت تقدیم هیئت وزیران شود و پس از تصویب آئین نامه اجرایی دولت یک ماه به وزارت نفت فرصت داد نسبت به اعلام فراخوان عمومی نسبت به جذب سرمایه گذاران بخش غیر دولتی برای احداث پالایشگاه ها و پترو پالایشگاه های مورد نظر اقدام کند.

معاون برنامه ریزی وزارت نفت گفت: علی رغم اینکه دولت در آئین نامه اجرایی 30 روز به وزارت نفت مهلت داده بود، اما این وزارتخانه در مدت 13 روز همه مقدمات کار را فراهم و در نهایت شامگاه یکشنبه سیزدهم بهمن ماه سال جاری فراخوان مزبور را در سایت وزارتخانه اعلان عمومی کرد.

وی اضافه نمود: تمامی اقدامات و شرح فرآیند اجرای ارسال در خواست سرمایه گذاران در تارنمایی وزارت نفت درج شده است.

فلاحتیان اظهارداشت: وزارت نفت از تمامی سرمایه گذاران بخش غیردولتی که دارای توانایی فنی و مالی لازم هستند دعوت به عمل می آورد تا با هدف ایجاد تاسیسات پالایشگاهی و پتروپالایشگاهی با ضریب پیچیدگی بالا در سواحل کشور (نواری در خشکی تا فاصله 20 کیلومتری از دریا) درخواست اولیه خود را براساس فرمت ارائه شده درتارنمای مزبور از حد فاصل بین روز های 29 بهمن تا پایان وقت اداری 17 اسفند ماه سال جاری به این وزارتخانه ارائه نمایند.

وی ادامه داد: حدفاصل روز های 24 تا 28 اسفند ماه سال جاری کد کاربری و رمز عبور در اختیار متقاضیان قرار می گیرد تا بتوانند مدارک و مستندات خود را در سایت مربوطه بارگذاری نمایند.

معاون وزیر نفت در امور برنامه ریزی گفت: متقاضیان سرمایه گذاری در پروژه های پالایشگاهی و پترو پالایشگاهی تا 31 اردیبهشت ماه سال 1399 فرصت دارند نسبت به بارگذاری مدارک و مستندات خود اقدام نمایند.

وی اضافه نمود: مدارک و مستندات مورد نیاز در سایت وزارت نفت درج شده است.

فلاحتیان شرح داد: بررسی مدارک و مستندات متقاضیان سرمایه گذاری در پروژه های مدنظر نیز از یکم خرداد ماه سال آینده آغاز خواهد شد.

وی اذعان داشت: قانونگذار در قالب آئین نامه اجرایی به وزارت نفت 60 روز کاری فرصت داده تا اسناد و مدارک مورد نیاز متقاضیان را بررسی کند.

معاون وزیر نفت در امور برنامه ریزی ادامه داد: متقاضیانی که مدارک لازم را بصورت کامل ارائه و مورد پذیرش قرارگیرند مجوز ها لازم در مدت 20 روز صادر تا بتوانند پروژه های مربوطه را هرچه سریعتر اجرایی نمایند.

وی گفت: این پروژه ها در قالب آئین نامه اجرایی بناست در سواحل در عمق حداکثر 20 کیلومتری احداث شوند بنابراین موقعیت استقرار این پالایشگاه ها و پترو پالایشگاه ها به گونه ای باید انتخاب شود که با حداقل هزینه بتوان خوراک مورد نیاز را آن ها تامین کرد.

فلاحتیان اضافه نمود: بر اساس آئین نامه اجرایی تا میزانی که جبران کند هزینه های سرمایه گذاری مورد نیاز برای انتقال این قضیه وزارت نفت به آن ها تنفس خوراک در قالب سرمایه گذاری اصلی را خواهد داد.

وی اضافه نمود: سرمایه گذاران می توانند تاسیسات مربوط به انتقال خوراک را بطور مستقل احداث نمایند و وزارتخانه مجموع سرمایه گذاری که افراد در این زمینه انجام خواهند داد به عنوان سرمایه گذاری ارزش گذاری شده مثل سایر تاسیسات پترو پالایشگاه ها محسوب خواهد کرد و معادل همان رقم خوراک نسیه به آنان می دهد که این می تواندتا سقف 10 درصد سرمایه گذاری باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 831

به "آغاز ثبت نام سرمایه گذاران برای ساخت پتروپالایشگاه ها از 29 بهمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز ثبت نام سرمایه گذاران برای ساخت پتروپالایشگاه ها از 29 بهمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید