جزئیات نجات بخشی خانه نصیرالدوله، تزئینات نفیسی که مرمت شد

به گزارش مجله کالارنا، حاتمی مسئول کارگاه مرمتی خانه نصیرالدوله به خبرنگاران گفت: در این مرحله از فاز مرمتی خانه نصیرالدوله، بخش هایی از این خانه که احتمال ریزش و یا تخریب بیشتر بود را نجات بخشی کردیم.

جزئیات نجات بخشی خانه نصیرالدوله، تزئینات نفیسی که مرمت شد

جهت دریافت خدمات تخریب و بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

وی اضافه کرد: در قسمت شاه نشین این خانه که دارای گچ کاری و آینه کاری نفیس بود، شمع گذاری کردیم چرا که بخش سقف این عمارت در حال ریزش بود. وقتی علت را جویا شدیم، فهمیدیم که در طبقه دوم شاه نشین، آفت و موریانه، چوب ها را از بین برده بود، به همین دلیل موجب ریزش این بخش می شد؛ بنابراین شمع گذاری کردیم تا فعلاً از تخریب بیشتر آن جلوگیری گردد. منتهی باید این بخش از ساختمان سبک سازی و آفت کشی گردد.

حاتمی ادامه داد: بخش دیگر مربوط به بخش کناری قسمت شاه نشین بود که تجمع آب باران، موجب ریزش بخشی از دیوار می شد. همچنین مزاحمت هایی را برای همسایه ها داشت؛ ما آن بخش را هم تمیزکاری نموده و این مشکل را حل کردیم. کار دیگرمان در این خانه مربوط به می شد به حیاط مجموعه خانه نصیرالدوله که حیاط را تمیز نموده، آفت کشی کردیم و فضا را برای بازدیدنمایندگان آماده ساختیم.

وی با بیان اینکه مرمت این خانه بیش از دو، سه میلیارد هزینه دارد، گفت: دیوارهای این خانه از ملات ساروج ساخته شده است و زمانی که در این خانه ها برای مرمت فعالیت می کنیم، تازه متوجه می شویم که چقدر کار می برد. اکنون دو، سه ماه است که در این خانه کار می کنیم و در چند روز آینده تمام مراحل نجات بخشی این خانه انجام می گردد. در این مدت توانستیم تزئینات نفیس در حال تخریب را نجات دهیم و حیاط را طوری سر و سامان دهیم که بازدیدنماینده رغبت کند وارد آن گردد. بعضی از بخش های این خانه در هفت، هشت سال اخیر توسط پیمانکاران دیگر مرمت شده است اما این بار در اثر ضرورت، به ما اعلام کردند که در این خانه فعالیت کنید، چرا که تزئینات آن در خطر بود. ما سعی کردیم در این مدت حفاظی بین دیوار این خانه و همسایه ایجاد کنیم.

مسئول کارگاه مرمتی خانه نصیرالدوله گفت: این خانه یکی از نفیس ترین خانه های تهران است که می تواند تزئینات آن را به بنا برگرداند، اما بعضی از مرمتگران این تزئینات را نگه داشته و بقیه را همسان سازی می نمایند، اما حالت بدتر این است که بی توجه به این تزئینات بوده و همه را صاف نمایند و از بین ببرند.

حاتمی اعلام کرد: این خانه دارای اُرُسی بسیار نفیس است که بخش هایی از آن بین رفته است. این اُرُسی اکنون نیازمند مرمت فوری است. همچنین بخش های دیگری از طاق ها و کف عمارت شاه نشین نیز می بایست در مرحله بعدی مرمت قرار داده گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 801

به "جزئیات نجات بخشی خانه نصیرالدوله، تزئینات نفیسی که مرمت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات نجات بخشی خانه نصیرالدوله، تزئینات نفیسی که مرمت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید