چقدر باید به گیاه خود آب دهم؟

به گزارش مجله کالارنا، هیچ پاسخ دقیقی برای چگونگی آب دادن به گیاهان وجود ندارد، اما قوانین کلی وجود دارند. شما با جست وجو در اینترنت می توانید دستورالعمل های مخصوص آبیاری گیاه خود را در صفحه های مراقبت از گیاه پیدا کنید اما این کار ممکن است برای شما چندان راحت نباشد یا تعداد بالای گیاهان آپارتمانی در خانه یا محیط زندگیتان به شما اجازه ندهد شرایط آبیاری همه آنها را به حافظه خود بسپارید.

چقدر باید به گیاه خود آب دهم؟

گیاه شما اهل کجاست؟

در نظر داشتن محل واقعی زندگی گیاه یا خاستگاه آن به عنوان یک قاعده کلی می تواند راهگشا باشد. اگر یک کاکتوس در خانه دارید حتما می دانید که این گیاه متعلق به منطقه ها گرم و بیابانی است، پس به کمبود آب عادت دارد. اما اگر یک نخل مرداب در محیط زندگی خود نگه می دارید، باید بدانید که همانطور که از نامش تعیین است، محل زندگی آن مرداب است و نیاز دارد در آب غوطه ور باشد. در واقع، گیاهان بیابانی می توانند برای مدتی بدون آب به بقای خود ادامه دهند و زنده بمانند، در حالی که گیاهان جنگل های بارانی و گرمسیری، باران های مرتب و رطوبت زیاد دیده اند و به این شرایط برای بقا نیاز دارند.

این قاعده کلی را بدانید

جدا از بعضی گیاهان که نیاز به رعایت اصولی متفاوت در نگهداری و آبیاری دارند، بیشتر گیاهان از نظر آبیاری می توانند در یک چارچوب کلی قرار بگیرند. تقریباً همه گیاهان، فقط هنگامی که حدود دو سانتی متر از سطح خاک گلدان آنها خشک می گردد، نیاز به آبیاری دارند. در هر مرتبه از آبیاری باید گیاه را سیراب کرد. پس آبیاری یک استکان در روز به گیاه خود را متوقف کنید و تنها زمانی که خاک گیاه را خشک دیدید، به مقدار یک سوم حجم گلدان، آب بدهید و تا خشک شدن مجدد خاک صبر کنید. یک روش آسان برای آنالیز اینکه آیا گیاه شما به آبیاری نیاز دارد یا خیر، انجام آزمایش شیب انگشت است.

گیاه را چطور سیراب کنیم؟

هرگز وسوسه آبیاری بیش از حد به گیاه نشوید. آبیاری بیش از حد به همان مقدار برای گیاه مضر است که آبیاری کم. غرق کردن گیاه در آب می تواند باعث پوسیدگی آن گردد. یکی از دلایلی که توصیه می کنیم گیاه خود را در گلدان نگه دارید این است که گلدان ها سوراخ هایی در قسمت پایین دارند که باعث زهکشی و خروج آب اضافه از گلدان می گردد. برترین راه برای آب دادن به گیاهان، قرار دادن آنها در سینک است. داخل آنها به قدری آب بریزید تا آب از سوراخ های کف گلدان خارج گردد، سپس آنها را برای حدود نیم ساعت در سینک بگذارید تا آب اضافی تخلیه گردد. اما اگر امکان این کار را ندارید، از یک زیرگلدانی نسبتا بزرگ بهره ببرید تا آن اضافه کامل از گلدان خارج گردد.

گیاهی که آب کمی دریافت نموده باشد معمولا دارای برگ های خشک، قهوه ای یا زرد است و گیاهی که بیش از حد آبیاری شده باشد غالب دارای برگ های زرد و افتاده است.

در این زمینه بخوانید:

این مالچ ها به باغچه شما جانی دوباره می دهند

4 مرحله ساده برای زنده نگهداشتن گیاهان در خانه

چگونه می توان گیاه خود را هنگام دور بودن سیراب کرد

اگر به تعطیلات می روید و نگران ترک گیاه خود هستید، چند راه وجود دارد که بتوانید آنها را زنده نگه دارید.

یک بطری پلاستیکی را آب و روی درِ آن چند سوراخ ایجاد کنید تا آب به شکل قطره ای از آن خارج گردد، حتما از سرازیر شدن آب از بطری مطمئن شوید. سر بطری را داخل خاک گلدان قرار دهید تا آب آرام آرام در خاک نفوذ کند.

یک روش دیگر برای گیاهان کوچک، استفاده از پارچه مرطوب است. یک قسمت از پارچه مرطوب را در خاک قرار دهید و سمت دیگر را در یک لیوان آب بگذارید. از آنجا که گیاه به رطوبت بیشتری نیاز دارد، آن را به وسیله پارچه جذب می نماید.

با این حال، برترین راه چاره این است که از یک دوست یا همسایه بخواهید به خانه شما برود و گیاهان را آبیاری کند. به خاطر داشته باشید که از آنها بخواهید آزمایش شیب انگشت را انجام دهند.

منبع: patch plants

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 10 آذر 1400 بروزرسانی: 10 آذر 1400 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1937

به "چقدر باید به گیاه خود آب دهم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چقدر باید به گیاه خود آب دهم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید