گشایش هفدهمین جشنواره فیلم های باستان شناسی بلگراد با دو فیلم از ایران

به گزارش مجله کالارنا، هفدهمین جشنواره فیلم های باستان شناسی بلگراد پنجشنبه شب با دو فیلم مستند از ایران که درباره فرهنگ و تمدن کشورمان است، در موزه کینوتکای صربستان در بلگراد گشایش یافت.

گشایش هفدهمین جشنواره فیلم های باستان شناسی بلگراد با دو فیلم از ایران

در هفدهمین جشنواره فیلم های باستان شناسی بلگراد که میهمان ویژه آن قبرس است و تا 7 آوریل (19 فروردین) ادامه خواهد یافت، مجموعا 20 فیلم مستند و کوتاه درباره فرهنگ و آثار باستانی از ده کشور به نمایش گذاشته می گردد.

کنستاتینوس الیاداس سفیر قبرس در صربستان در مراسم گشایش این جشنواره از اینکه هفدهمین جشنواره فیلم های باستان شناسی بلگراد با فیلمی از قبرس آغاز می گردد، ابراز خرسندی کرد.

بویانا بوریچ برشکوویچ رییس موزه ملی صربستان در بلگراد در مراسم گشایش این جشنواره نیز طی سخنانی با اشاره به اهداف این برنامه در شناساندن تمدن های بزرگ دنیا به مردم، چنین جشنواره ای را برای آشنایی مردم با تاریخ و تمدن کشورها مفید و مهم توصیف کرد.

وی بعلاوه هدف این جشنواره را افزایش آگاهی مردم با میراث فرهنگی و تنوع تمدن ها دانست و اضافه نمود که این جشنواره پاسخی در رابطه با حملات به میراث فرهنگی و در جهت مخالفت با افراط گرایی و رادیکالیسم در قرن بیست و یکم و بعلاوه کوششی برای حفظ اماکن و سنت های فرهنگی است.

در مراسم گشایش این جشنواره علاوه بر جمع کثیری از مردم علاقه مند به تاریخ، فرهنگ و تمدن کشورها، شخصیت های فرهنگی، مسئولین مراکز فرهنگی کشورهای مختلف خارجی و نمایندگان سفارت خانه های مقیم در بلگراد حضور داشتند.

محمود شالوئی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در صربستان که در این جشنواره حضور داشت، گفت که کشورمان در هفدهمین جشنواره فیلم های باستان شناسی بلگراد که از سوی موزه ملی صربستان برگزار گردیده است، حضور فعال دارد.

وی اضافه نمود که ایران با دو فیلم شکوه پاسارگاد اثر فرزین رضائیان و چغامیش ساخته آریان عطارپور در این جشنواره نمونه ای از آثار تاریخی و تمدنی کشورمان را به نمایش می گذارد.

شالوئی با توضیحاتی درباره فیلم های ایرانی گفت:

معرفی فرهنگ و تمدن ایران با استفاده از ابزارهای تاثیرگذار هنری نظیر فیلم های سینمایی و فیلم های مستند اجرا شده که مخاطبان را به شکوفایی فرهنگ، تاریخ و تمدن عمیق کشورمان مجذوب می نماید.

رایزن فرهنگی کشورمان در بلگراد در باره فیلم شکوه پاسارگاد و بعلاوه فیلم چغامیش گفت که این فیلم ها ضمن برخورداری از ارزش های فنی و هنری از نقطه نظر محتوایی نیز پیغام های مهمی را برای مخاطبان خود به همراه دارند.

وی بعلاوه با اشاره به اینکه در این پیغام ها سیر تحول تاریخی و بعلاوه کوشش های سازندگان تمدن بشری مورد آنالیز و ارزیابی قرار گرفته شده، اضافه نمود که اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان با رایزنی فرهنگی ایران در صربستان برای شرکت در هفدهمین جشنواره باستان شناسی بلگراد همکاری داشته است.

در این دوره از جشنواره باستان شناسی صربستان فیلم هایی از کشورهای قبرس، ایتالیا، آلمان، ایران، صربستان، اسپانیا، بلژیک، مونته نگرو، یونان و ترکیه به اکران در می آیند.

این جشنواره محتوای رقابتی ندارد و صرفاً به منظور آشنایی مردم با تاریخ و فرهنگ های مختلف برگزار می گردد و به آنالیز آخرین دستاوردهای تولیدات فیلم های مستند با هدف ترویج باستان شناسی و رشته های مرتبط می پردازد.

جشنواره بین المللی فیلم های باستان شناسی موسوم به سموترا برای نخستین بار در سال 1998 در موزه ملی صربستان در بلگراد برگزار گردید و از جمله اهداف این جشنواره، تعامل فرهنگ ها و قاره ها، گذشته و حال، تاریخ و هنر تعریف شده است.

طی 16 سال گذشته در این جشنواره، 365 فیلم از 26 کشور به نمایش گذاشته شده که مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

منبع: کجارو / ایرنا
انتشار: 1 بهمن 1400 بروزرسانی: 1 بهمن 1400 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1994

به "گشایش هفدهمین جشنواره فیلم های باستان شناسی بلگراد با دو فیلم از ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گشایش هفدهمین جشنواره فیلم های باستان شناسی بلگراد با دو فیلم از ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید