انتقاد روزنامه خراسان از صداوسیما: هیچ برنامه ای حتی 50 درصد مخاطب ندارد

به گزارش مجله کالارنا، روزنامه خراسان نوشت: بر اساس نظرسنجی صداوسیما، عصر تازه 3 در خرداد ماه 1401 با جلب 44.4 درصد مخاطب، پربیننده ترین برنامه تلویزیون است و خندوانه با 39.2 درصد بیننده، دومین برنامه پرمخاطب.

انتقاد روزنامه خراسان از صداوسیما: هیچ برنامه ای حتی 50 درصد مخاطب ندارد

این در حالی است که در ماه رمضان، در نتایج قطره چکانی که از نظرسنجی برنامه های رمضانی منتشر شد، عصر تازه با 48.8 درصد پربیننده ترین و خندوانه با 30.1 درصد دومین برنامه پربیننده تلویزیون معرفی شدند؛ بنابراین عصر تازه در روز های پایانی فصل سوم، افت بیننده را تجربه کرده و خندوانه افزایش قابل توجه مخاطب را.

رتبه سوم نظرسنجی اخیر را دورهمی مهران مدیری با 28.8 درصد مخاطب در اختیار دارد که با فاصله بیش از 10 درصدی با رقیب همیشگی اش خندوانه نشان می دهد از آن عقب افتاده است. چهارمین برنامه پربیننده تلویزیون هم مستند حیات وحش شبکه مستند است که 25.7 درصد مخاطب جلب کرده است؛ بنابراین هیچ برنامه تلویزیونی به مرز 50 درصد مخاطب نرسیده که نشان از ضعف نسبی تلویزیون در این روز ها دارد. نکته مهم دیگر آن که از آمار مخاطب برنامه های دیگری، چون دستپخت، سلام صبح بخیر، به خانه برمی گردیم، در انتهای الوند، فوتبال برتر، شوتبال، مسابقه ایران، بدون توقف و... خبری نیست.

فاجعه در سریال ها

نکته غم انگیز مقدار مخاطب سریال های سیماست. در حالی که تا یکی، دو سال پیش، سریال های معمول تلویزیون (نه ضعیف و نه پرمخاطب) بین 20 تا 35 درصد مخاطب داشتند و رقم 15 درصدی بیننده برای هر سریال، رقم پایینی محسوب می شد، اما در نظرسنجی اخیر سریال ها که متعلق به نیمه اول تیرماه 1401 است، مستوران شبکه یک با 15.4 درصد بیننده، به عنوان پرمخاطب ترین سریال این روز های تلویزیون معرفی شده است!

این در حالی است که شرایط بقیه سریال ها، به مراتب بدتر است. تازه وارد شبکه سه با 10.4 درصد بیننده دوم شده، شرایط زرد 2 شبکه دو با 9.8 درصد سوم شده، آقای قاضی شبکه دو با 9.6 درصد به رتبه چهارم رسیده و داستان یک شهر شبکه پنج با 3.5 درصد بیننده پس از این ها قرار گرفته است. سریال خارجی آغاز شبکه چهار نیز با 1.2 درصد بیننده در انتهاست.

مخاطب 10 درصدی برای اغلب سریال های تلویزیون، نشان دهنده قرار گرفتن سریال های ماه های اخیر سیما، در مرز بحران است؛ بحرانی که ممکن است با روگردانی مخاطب از آنتن شبانه سیما، به سوختن سریال های بعدی (که چه بسا بهتر باشند) منجر شود. جالب این که ساترا (صداوسیما) در همین حال، در حال انجام اقداماتی برای پیچیدن نسخه سریال های خانگی است که ممکن است تا تعطیلی کامل آن ها ادامه یابد.

منبع: فرارو
انتشار: 5 مرداد 1401 بروزرسانی: 5 مرداد 1401 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 2167

به "انتقاد روزنامه خراسان از صداوسیما: هیچ برنامه ای حتی 50 درصد مخاطب ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد روزنامه خراسان از صداوسیما: هیچ برنامه ای حتی 50 درصد مخاطب ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید