انتقال سند مالکیت ساختمان صندوق ضمانت تعاون

به گزارش مجله کالارنا، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخواست انتقال سند مالکیت ساختمان محل استقرار صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون به این صندوق به منظور افزایش سرمایه دولت در آن را به هیات دولت ارائه نموده است.

انتقال سند مالکیت ساختمان صندوق ضمانت تعاون

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت صندوق ضمانت سرمایه ­گذاری تعاون به منظور تضمین تسهیلات و سرمایه گذاری­ ها و تعهدات و معاملات بخش تعاون به موجب بند و ماده (9) قانون اجرای سیاست­ های کلی اصل (44) قانون اساسی و اساسنامه مصوب، در سال 1389 تاسیس و از آن تاریخ در حال فعالیت است.

در سال 1391 با توجه به کمبود فضای اداری مورد احتیاج، حق بهره ­برداری ساختمانی در تهران به مساحت تقریبی عرصه 291 و اعیان 1300 مترمربع به آن صندوق واگذار شد.

در ادامه و بنابر نظر مجمع عمومی صندوق مزبور، دوبار بر انجام پیگیری­ های لازم برای انتقال سند مالکیت ساختمان مذکور به صندوق و ارزیابی قیمت آن و در نظر دریافت آن به عنوان افزایش سرمایه سهم دولت در صندوق مذکور تاکید شده است.

این در حالی است که مطابق جزء (پ) بند (20) احکام اجرایی سند ملی توسعه بخش تعاون، معاونت برنامه ­ریزی و نظارت راهبردی رییس­ جمهور (سازمان برنامه و بودجه کشور) موظف است به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منابع بودجه ­ای لازم را جهت افزایش سرمایه و منابع صندوق ضمانت سرمایه­ گذاری تعاون، به نحوی پیش­ بینی و تامین نماید تا سرمایه صندوق سه سال پس از ابلاغ این سند به پنج برابر افزایش یابد.

همچنین در بند (الف) تبصره (18) قوانین بودجه سال های 1398 و 1399 ظرفیت قانونی ایجاد شده تا بتوان از محل این منبع، مبالغی را جهت افزایش سرمایه صندوق­ های ضمانت سرمایه گذاری از جمله صندوق ضمانت سرمایه­ گذاری تعاون تخصیص داد، اما تا کنون نه در مورد اجرای سند ملی توسعه بخش تعاون و نه در مورد بند (الف) تبصره (18) قوانین بودجه هیچ تخصیصی صورت نگرفته است.

شایان ذکر است، میزان سرمایه صندوق مشخص کننده میزان تضامین آن می­ باشد و هر چه میزان سرمایه بیشتر باشد قدرت اعتباری صندوق برای انجام وظایف بیشتر خواهد بود.

اینک با گذشت ده سال از فعالیت صندوق و با عنایت به اصلاح اساسنامه و افزایش ماموریت­ ها و وظایف آن و از جمله تسری خدمات آن به همه بخش ­ها اعم از تعاونی و غیر تعاونی و عدم تخصیص منابع بودجه ­ای برای افزایش سرمایه و نیز با توجه به مصوبات مجامع عمومی آن صندوق در مورد افزایش سرمایه از محل منابع حاصل از انتقال سند مالکیت ساختمان مورد بهره ­برداری متعلق به دولت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به استناد ماده (117) قانون محاسبات عمومی پیشنهاد کرده است به توضیح زیر، سند مالکیت ساختمان مورد بهره ­برداری به صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون منتقل گردد:

ماده 117: اموال غیر منقول وزارتخانه ­ها و مؤسسات دولتی به پیشنهاد وزیر یا رئیس مؤسسه مربوط و با تصویب هیأت وزیران قابل انتقال به شرکت هایی که صد در صد سهام آن ها متعلق به دولت است، می­ باشد. اموال مزبور توسط کارشناس یا کارشناسان منتخب مجمع عمومی شرکت به قیمت روز ارزیابی و پس از تأیید مجمع عمومی، سرمایه شرکت معادل قیمت مذکور افزایش می­یابد.

لازم به ذکر است، پیشنهاد مورد اشاره مراحل آنالیز خود را در کمیسیون اقتصاد هیئت دولت طی می نماید.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1550

به "انتقال سند مالکیت ساختمان صندوق ضمانت تعاون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقال سند مالکیت ساختمان صندوق ضمانت تعاون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید