یک کشور اروپایی دیگر به اینستکس پیوست

به گزارش مجله کالارنا، خبرنگاران: سفیر بلژیک در تهران با اعلام خبر پیوستن بلژیک به کانال اقتصادی اینستکس و تشویق شرکت های بلژیکی به کار با ایران، بیان کرد که برابر لایحه مصوب مجلس این کشور، بلژیک می تواند جزو سهامداران اینستکس گردد.

یک کشور اروپایی دیگر به اینستکس پیوست

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از از روابط عمومی اتاق بازرگانی تهران، ورونیکا پتی سفیر بلژیک در تهران در ملاقات با مسعود خوانساری رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران از موافقت دولت این کشور برای ورود جدی به ساز و کار اینستکس اطلاع داد و گفت: بر اساس لایحه جدیدی که دولت بلژیک مصوب نموده است، این کشور به عنوان یکی از اعضای اصلی اینستکس، پا به این ساز و کار مالی تجارت با ایران گذاشته است و در حال حاضر مجلس بلژیک نیز این لایحه را مورد تصویب قرار داده است. ضمن این که برابر این لایحه بلژیک می تواند به سهامداران اینستکس بپیوندد.

وی که همراه با دو رایزن بازرگانی سفارت بلژیک در تهران در این دیدار حضور پیدا نموده بود، گفت: اگرچه هنوز اینستکس به طور کامل عملیاتی نشده است، اما بلژیک با الحاق به این ساز و کار مالی تجارت با ایران، آماده کوشش برای ماندگاری همکاری های مالی و تجاری با این کشور است و در همین رابطه نیز، سفارت بلژیک در تهران با تمام توان خود شرکت های کوچک و متوسط بلژیکی را که زیر تحریم های ایالات متحده آمریکا نیستند، تشویق به تداوم حضور در بازار ایران و توسعه همکاری های با شرکت های ایرانی می نماید.

این دیپلمات بلژیکی اضافه نمود: ایجاد ساز و کار مالی اینستکس اقدامی است که در آینده از آن به عنوان کوششی یاد خواهد شد که اروپا مستقل از ایالات متحده آمریکا انجام داده است.

ایران هنوز گشایش عملی در اینستکس ندیده است

رییس اتاق تهران نیز در این ملاقات، با بیان اینکه انتظارات از ایجاد اینستکس بسیار فراتر از آن بود که در حال حاضر شاهدش هستیم، گفت: کشورهای اروپایی به ویژه چند کشور حاضر در برجام، بیشتر شعار داده اند و هنوز ایران گشایشی در رابطه به اجرایی شدن اینستکس ندیده است.

مسعود خوانساری با بیان اینکه به دنبال تحریم ها حجم مناسبات مالی ایران و بلژیک کاهش یافته است، اضافه نمود: با این حال این مناسبات به طور کامل قطع نشده است و ظرفیت های زیادی برای توسعه همکاری ها در زمینه های مختلف از جمله صنعت دارو، صنعت ساخت و صنایع غذایی وجود دارد.

حسام الدین حلاج، سرپرست امور بین الملل اتاق تهران نیز در این نشست، با اشاره به سفر اخیر رییس جدید اینستکس به تهران و ملاقات با بخش خصوصی ایران، گفت: میشائیل بوک طی گفت وگو با نمایندگان بخش خصوصی ایران، بر اعمال فشار از سوی شرکت های بخش خصوصی ایران و اروپا برای اجرایی شدن اینستکس تاکید نمود و یادآور شد که در حال حاضر نیز بعضی شرکت های اروپایی درخواست های خود را برای همکاری با شرکت ها و بازار ایران به این نهاد اعلام نموده اند.

وی در عین حال اعلام کرد که برای عملیاتی شدن اینستکس باید یک بانک در اروپا برای ایجاد تعادل در مراوادات مالی دو طرف وجود داشته باشد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 394

به "یک کشور اروپایی دیگر به اینستکس پیوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک کشور اروپایی دیگر به اینستکس پیوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید