برترین شهرهای ساحلی جهان برای آموزش غواصی

به گزارش مجله کالارنا، غواصی یکی از تفریحات مورد علاقه بسیاری از افرادی است که جزایر و شهرهای ساحلی را برای سفر انتخاب می نمایند. در این مقاله با ده مقصد گردشگری برتر جهان برای یادگیری این مهارت لذت بخش آشنا می شویم. با خبرنگاران همراه باشید.

برترین شهرهای ساحلی جهان برای آموزش غواصی

اگر دوست دارید در سفر به یک شهر ساحلی یا جزیره زیبا، علاوه بر لذت بردن از زیبایی محیط، غواصی و دیدنی دنیای زیرآب را نیز تجربه کنید این لیست می تواند در انتخاب مقصد مناسب، به شما یاری کند. مقاصد معرفی شده در این لیست از کارائیب تا مالدیو و نواحی ساحلی بین آنها را شامل می شوند.

گیلی تراوانگان، اندونزی

آب های گرم و شفاف حوالی جزیره ی گیلی تراوانگان (Gili Trawangan) بزرگترین جزیره در میان جزایر گیلی، میزبان بیش از 3500 گونه دریایی از جمله کوسه های آب سنگ، لاک پشت، اسب دریایی و مرجان های رنگارنگ است.

چرا این مکان مناسب است؟

رقابت بین برگزارنمایندگان دوره ها که اکثرا اروپایی هستند، موجب تعدیل قیمت ها شده است.

چه زمانی سفر کنیم؟

غواصی در این جزیره در تمام طول سال ادامه دارد اما بسیاری از مسافران از سفر به این جزیره در فصل بارانی یعنی از نوامبر تا آوریل، اجتناب می نمایند.

خلیج بایرون، نیو ساوت ولز (New South Wales)، استرالیا

جولین راکس (Julian Rocks) یکی از برترین مقاصد غواصی در استرالیا، در 2/5 کیلومتری از ساحل واقع شده است. ترکیب جریان های استوایی و آب های خنک تر اطراف این پرتگاه آتشفشانی، بسیاری از موجودات دریایی از قبیل لاک پشت، کوسه، پرتوماهی و بیش از هزاران گونه ماهی را به سوی خود می کشاند.

چرا این مکان مناسب است؟

این مکان برای مسافرانی که در پی کاهش هزینه های سفر هستند قابل دسترس تر از دیواره بزرگ مرجانی است.

چه زمانی سفر کنیم؟

امکان غواصی در تمام طول سال وجود دارد. این خلیج، تابستان ها میزبان کوسه های لئوپارد و سفره ماهی دیو (manta rays) است. آب های خنک زمستانی، گونه های در معرض خطری مانند کوسه پرستار و نهنگ گوژپشت را به سوی خود می کشاند. از ماه مه تا سپتامبر می توانید آنها را دیدن کنید.

جزیره Ko Tao، تایلند

این جزیره که در سونامی سال 2004، آسیب ندید یکی از معدود مکان های روی زمین است که از ماه مارس تا آوریل امکان دیدنی کوسه نهنگ ها وجود دارد. انواع ماهیان استوایی، سفره ماهی و کوسه های آب سنگ و کوترماهیان را هنگام غواصی مشاهده خواهید کرد.

چرا این مکان مناسب است؟

منطقه ها کم عمق و آرام این ناحیه برای افراد تازه کار بسیار مناسب است.

چه زمانی سفر کنیم؟

در تمام طول سال امکان غواصی وجود دارد اما از جولای تا سپتامبر برترین زمان است.

دهب (Dahab)، دریای سرخ، مصر

زیستگاه های مرجانی این ناحیه موقعیتی فوق العاده را برای غواصی ایجاد نموده اند. برای غواصان حرفه ای، یک گودال آبی نیز وجود دارد.

چرا این مکان مناسب است؟

گرچه این مکان نسبت به مرکز غواصی اصلی مصر یعنی شرم الشیخ، بی نظم تر است اما زیرساخت های گردشگری و تجهیزات غواصی خوبی دارد. دریای سرخ نیز برای مبتدیان مکان مناسبی است.

چه زمانی سفر کنیم؟

امکان غواصی سراسر سال وجود دارد اما گردشگران معمولا از سفر به این منطقه در روزهای گرم سال یعنی از ماه مه تا سپتامبر، اجتناب می نمایند.

جزیره مرجانی Caye Caulker، بلیز

مجموعه حفاظت شده صخره های مرجانی بلیز، در کمتر از یک مایلی Caye Caulker قرار دارند. این منطقه، محدوده ها و تجهیزات غواصی و باغ های مرجانی متعددی دارد. برای غواصان تازه کار سفر به گودال آبی بزرگ بلیز یکی از برترین تجربه های غواصی خواهد بود.

چرا این مکان مناسب است؟

گرچه قیمت دوره ها در این جزیره کارائیبی زیبا نسبت به سایر جزایر در آمریکای مرکزی بیشتر است اما امکانات و فرصت های غواصی بی نظیری را در این منطقه پیدا خواهید کرد.

چه زمانی سفر کنیم؟

در تمام طول سال امکان غواصی وجود دارد اما برترین زمان، ماه مه است. در فصول بارانی یعنی از دسامبر تا آوریل، دریاها اندکی متلاطم هستند.

اوتیلا (Utila)، ایسلاس دلا باهیا (Bay Islands)، هندوراس

اینجا که بهشتی برای کوله پشتی گردان است، دسترسی راحتی به صخره های مرجانی شگفت انگیز دارد. ماهیگیری بیش از میزان بر جمعیت گونه های دریایی این ناحیه تاثیر گذاشته است اما غواصان تازه، معمولا متوجه این نکته نمی شوند.

چرا این مکان مناسب است؟

گرچه ممکن است غواصی در منطقه ها اطراف مثل Roatan، بهتر به نظر برسد اما دوره های برگزار شده در این ناحیه نیز کیفیت بالایی دارند.

چه زمانی سفر کنیم؟

تمام طول سال امکان غواصی وجود دارد اما اگر دوست دارید فرصت دیدنی کوسه نهنگ ها نصیبتان گردد بین ماه های مارس تا آوریل یا سپتامبر تا دسامبر به اوتیلا سفر کنید.

سانتا کروز، جزایر گالاپاگوس، اکوادور

این مجمع الجزایر شگفت انگیز در محل تقاطع سه جریان اقیانوسی قرار گرفته و فرصت بی نظیر و منحصربه فردی برای غواصی فراهم نموده است. البته این منطقه مرجان های زیادی ندارد اما از دیدنی شیرهای دریایی، کوسه های گوژپشت، ایگوانای دریایی، سفره ماهی و سایر گونه های زیبای دریایی، لذت خواهید برد.

چرا این مکان مناسب است؟

با وجود آب های سرد و جریان های قوی، غواصی در گالاپاگوس بسیار چالش برانگیز خواهد بود. اما امکانات کافی و قابل اطمینان موجود در این منطقه در آرام ترین نقاط آن قرار دارند. امکان غواصی و دیدنی کوسه ها نیز برای حرفه ای ترها وجود دارد.

چه زمانی سفر کنیم؟

معمولا در تمام طول سال غواصی در این ناحیه رایج است اما از ماه ژانویه تا مه برترین آب و هوا برای غواصی و سفر دریایی در این منطقه حاکم است.

شهر ساحلی پورت ویلا (Port Vila)، وانواتو (Vanuatu)

این منطقه یکی از برترین مقاصد گردشگری برای تجربه هیجان انگیز غواصی است. صخره های مرجانی زیبا و شگفت انگیز، لذت این سفر سرگرمیی را دوچندان می نمایند.

چرا این مکان مناسب است؟

تجهیزات و دوره های غواصی این منطقه برای غواصانی مناسب است که محدودیت زمانی دارند. دوره های 2/5 تا 3 الی 4 روزه در این منطقه برگزار می شوند.

چه زمانی سفر کنیم؟

در تمام طول سال امکان غواصی وجود دارد اما جمعیت گردشگران از آوریل تا اکتبر، زمانی که آب دریا صاف و آرام است، افزایش می یابد.

مجمع الجزایر ویسایاس، فیلیپین

این منطقه که در مرکز مثلث مرجانی دنیا واقع شده، میزبان متنوع ترین تمرکز موجودات دریایی در دنیا است. بیش از 5000 گونه مختلف از موجودات دریایی در این ناحیه زندگی می نمایند.

چرا این مکان مناسب است؟

این جزیره که با صخره های مرجانی احاطه شده امکانات بسیار خوبی برای غواصی در سطوح مختلف دارد. از غواصان تازه کار گرفته تا حرفه ای ها، می توانند دوره آموزشی مناسبی در این منطقه پیدا نمایند و از این سرگرمی هیجان انگیز، لذت ببرند.

چه زمانی سفر کنیم؟

غواصی سراسر سال در این ناحیه انجام می گردد اما در فصل خشک یعنی از نوامبر تا ژوئن، گرم ترین آب ها میزبان گردشگران هستند.

North Male Atoll، مالدیو

این منطقه که در میان غواصان کاملا شناخته شده است، محدوده های غواصی بی نظیری دارد. مرجان های این ناحیه گرچه با مشکل سفید شدن روبرو هستند اما زندگی دریایی استوایی بی نظیر، یکی از نقاط قوت این منطقه است. آب های گرم را نیز به این ویژگی ها اضافه کنید.

چرا این مکان مناسب است؟

بیشتر گردشگاه های این منطقه، دوره ها و تورهای غواصی دارند و انتخاب آنها به بودجه ای که در نظر گرفته اید بستگی دارد. غواصی در تمام طول سال امکان پذیر است اما برترین شرایط از نوامبر تا آوریل در منطقه حاکم است؛ زمانی که دریا آرام است و جریان های اقیانوسی، سفره ماهی های دیو را به سوی خود می کشاند.

به این نکات توجه کنید:

  • مطمئن شوید که مربی شما، مجوزهای قانونی برای این کار را دارد و تجهیزاتش کیفیت خوبی دارند. آنالیز کنید که نزدیک ترین اتاق برطرف فشار (decompression chamber) برای مواقع ضروری در کجا واقع شده است.
  • حداقل 24 ساعت بعد از غواصی، پرواز نکنید تا از ابتلا به بیماری ناشی از کاهش ناگهانی فشار جلوگیری گردد.
  • آنالیز کنید که آیا این امکان وجود دارد تا بخشی از آموزش های مربوطه را آنلاین دریافت کنید و از این طریق زمان غواصی را افزایش دهید.
منبع: کجارو / lonelyplanet
انتشار: 12 بهمن 1400 بروزرسانی: 12 بهمن 1400 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 2005

به "برترین شهرهای ساحلی جهان برای آموزش غواصی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین شهرهای ساحلی جهان برای آموزش غواصی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید