تراکم عجیب ابر ها در فضا

به گزارش مجله کالارنا، تصویر جدیدی که مریخ نورد استقامت در مریخ ثبت نموده است، ابر های متحرک را پیش از طلوع خورشید برفراز سیاره سرخ نشان می دهند.

تراکم عجیب ابر ها در فضا

به گزارش ایسنا، مریخ نورد استقامت (Perseverance) ناسا اخیرا از ابر های متحرک پیش از طلوع خورشید در سیاره سرخ تصویربرداری نموده است و فاصله کوتاهی با جستجوی مداوم خود برای یافتن نشانه هایی از حیات مریخ باستانی دارد. مریخ، سیاره ای خشک و غبارآلود است، اما میلیارد ها سال پیش احتمالا آب در بسیاری از نواحی سطح آن جمع شده و جریان داشته است. بدین ترتیب، آب در آن موقع احتمالا یک منطقه دوست دار حیات را برای میکروب ها ایجاد نموده است.

تصویر نو ابری که روز 23 مارس به وسیله آزمایشگاه پیش رانش جت (JPL) ناسا منتشر شد، با یکی از دوربین های مریخ نورد استقامت درست پیش از طلوع خورشید در 18 مارس گرفته شده است. این هفتصدوسی وهشتمین روز مریخی ماموریت استقامت بود.

ناسا در شرح کوتاه این عکس، ابر ها را توصیف کرد، اما اطلاعات بیشتری را در خصوص آنچه دقیقا مورد آنالیز بوده است، ارائه نداد. این آژانس فضایی در یک توئیت نوشت: مریخ مطمئنا غبارآلود و سرد است، اما زیبایی ویژه ای دارد. طلوع در سیاره سرخ همراه با ابر های بلندی که در کنار آن شناور هستند. برای نگاه کردن وقت بگذارید.

سال گذشته، ناسا یک پروژه علمی شهروندی را برای آنالیز ابر های مریخ شروع کرد که که از دی اکسید کربن تشکیل شده اند و به یخ خشک نیز معروف هستند. مقامات ناسا در آن موقع گفتند که مطالعه ابرها، روزنه ای را به سوی شرایط جو میانی سیاره فراهم می نماید که در ارتفاع حدود 50 تا 80 کیلومتر قرار گرفته است.

مقامات ماموریت در توییتی نوشتند که استقامت اخیرا به منطقه نوی به نام Berea رسیده و قرار است در آنجا یک سنگ لایه لایه جالب را بیشتر مورد آنالیز قرار دهد. استقامت و بالگرد کوچک نبوغ (Ingenuity) در حال کاوش در دلتای رودخانه باستانی در دهانه جیزرو (Jezero) هستند که ممکن است میزبان حیات باستانی بوده باشد. در روز ها یا هفته های آینده، بالگرد نبوغ احتمالا به 50 پرواز خواهد رسید.

بعلاوه، استقامت در حال جمع آوری نمونه هایی برای آوردن به زمین است. پروژه آوردن نمونه ها به زمین، کوشش مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا (ESA) به شمار می رود، اما فرمول پروژه هنوز در حال مشخص شدن است. طرح پایه ای که سال گذشته منتشر شد، از استقامت خواست تا نمونه های خود را به یک فرودگر تحویل دهد که قرار است در سال 2028 به سوی مریخ پرتاب گردد. اگر استقامت نتواند این کار را انجام دهد، دو بالگرد کوچک، لوله های نمونه شبیه به شمشیر نوری را که استقامت به عنوان طرح پشتیبان روی سطح مریخ قرار داده است، برمی دارند.

اداره مأموریت علمی (SMD) ناسا در حال آنالیز تغییراتی برای کاهش هزینه است که از میان آن ها می توان به پرواز تنها یک بالگرد در سال 2028 اشاره نمود.

منبع: فرارو
انتشار: 4 فروردین 1402 بروزرسانی: 4 فروردین 1402 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 2289

به "تراکم عجیب ابر ها در فضا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تراکم عجیب ابر ها در فضا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید