تعطیلی تخت جمشید، پاسارگاد، چغازنبیل و سایر پایگاه های میراث فرهنگی

به گزارش مجله کالارنا، این روزها به واسطه شیوع ویروس کرونا و افزایش تعداد فوتی ها شاهد اعمال محدودیت های جدید در شهرهای کشور هستیم چنان که بیشتر بخش هایی که فعالیت آن ها ضروری نیست و در دسته مشاغل 2،3 و 4 جا می گیرند؛ در شهرهای قرمز و نارنجی تعطیل شده اند. در این میان موزه ها و حتی پایگاه های میراث فرهنگی نیز کارشان به تعطیلی کشیده است.

تعطیلی تخت جمشید، پاسارگاد، چغازنبیل و سایر پایگاه های میراث فرهنگی

فرهاد عزیزی، مدیرکل دفتر امور پایگاه های کشور درخصوص شرایط فعالیت پایگاه های میراث فرهنگی کشور، گفت: فعالیت پایگاه های میراث فرهنگی کشور منوط به تصمیمات ستاد ملی و ستاد استانی کروناست و در مناطقی که در سطح شهرها و استان های قرمز قرار می گیرند، فعالیت این پایگاه ها تعطیل شده است. البته باتوجه به آن که بیشتر شهرهای کشور در زمره شهرهای قرمز و نارنجی قرار می گیرند، می توان گفت بیشتر پایگاه های میراث فرهنگی کشور تعطیل شده اند به عنوان مثال در حال حاضر بخش های موزه ای و خدماتی کاخ گلستان که در شهر تهران به عنوان یکی از شهرهای قرمز واقع شده است، تعطیل است، اما کادر اداری بنا بر شرایط کارمندان در شهرهای قرمز به صورت یک سوم مشغول کار هستند.

او یادآور شد: هرچند پایگاه های میراث فرهنگی در سراسر کشور خدمات بازدید ندارند و امکان بازدید از این اماکن وجود ندارد اما کادر اداری و اجرایی بر اساس مصوبات ستاد کرونا فعال هستند.

عزیزی گفت: از آن جا که بیشتر پایگاه های میراث فرهنگی کشور از جمله چغازنبیل، تخت جمشید و پاسارگاد در مناطق قرمز رنگ قرار دارند، از این رو امکان بازدید از این اماکن وجود ندارد. اما کادر اداری و پژوهشی در این مراکز فعال هستند و کارهای مرمتی و پژوهشی خود را پیش می برند.

ایلنا نوشت، مدیرکل دفتر امور پایگاه های میراث فرهنگی کشور با اشاره به این که با توجه به تعطیلی هایی که شیوع ویروس کرونا برای پایگاه های میراث فرهنگی به همراه آورده است، این مراکز برنامه های خاصی در حوزه پژوهش و مطالعات تعریف کرده اند، اذعان کرد: از ابتدا سالجاری تا به امروز برنامه های خاصی برای پایگاه در نظر گرفته شده و هر پایگاه بسته به برنامه ای که برای آن در نظر گرفته شده، کارها و امور خود را پیش می برد. تقریبا می توان گفت تا به امروز تمام این فعالیت ها انجام شده است. تولید محتوا و معرفی محوطه تاریخی و اشیا آن ها از جمله اولویت های پایگاه میراث فرهنگی در سال جاری است. معتقد هستیم در این بخش با نواقصی روبرو بودیم. راه اندازی سایت های اینترنتی نیز در اولویت فعالیت پایگاه ها گنجانده شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1401

به "تعطیلی تخت جمشید، پاسارگاد، چغازنبیل و سایر پایگاه های میراث فرهنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعطیلی تخت جمشید، پاسارگاد، چغازنبیل و سایر پایگاه های میراث فرهنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید