خانه تاریخی تاج؛ خانه ای که حدود دو قرن قدمت دارد، عکس

به گزارش مجله کالارنا، خانه تاج در خیابان علوی شهر کاشان واقع شده است و یکی از بناهای گودال باغچه ای اصیل مردم این شهر در دوران قاجاریه با حدود دو قرن قدمت است.

خانه تاریخی تاج؛ خانه ای که حدود دو قرن قدمت دارد، عکس

خانه تاریخی تاج که اکنون با عنوان خانه هنرمندان از آن کاربری فرهنگی می گردد دارای 700 مترمربع عرصه و 800 مترمربع اعیانی و برخوردار از معماری ارزشمند بومی از نمونه خانه های عام مردم کاشان در آن دوره است.

خانه تاج در 3 طبقه همکف، گودال باغچه و سرداب تحتانی، دارای 2 باب حیاط بیرونی و اندرونی و 13 باب اطاق پنج دری و سه دری و تک دری است.

خانه تاریخی تاج که اکنون با عنوان خانه هنرمندان از آن کاربری فرهنگی می گردد

حیاط بیرونی خانه با ورودی از هشتی پنج ضلعی منحصر به فرد و دالان باریک پیچیده، فضا را از دید رهگذر محفوظ داشته است. حیاط بیرونی دارای یک باب مطبخ و سرداب کوچک می باشد که سرداب در زمین رُس حفاری شده و دارای نم خوانی است مخصوص نگهداری مواد خوراکی در تابستان گرم این دیار.

ایوان پیشکم بوسیله 3 باب درب میوجی توپر (فاقد شیشه)، حرمت قسمت بیرونی (خاص مراجعات) را از اندرونی که مخصوص زندگی کدبانو و اهل و عیال در خانه است را حفظ می نماید که این موضوع ماهیت فرهنگ و تمدن اسلامی را تعریف می نماید.

درونگرایی، تناسب، تقارن، تعادل، هماهنگی، ظرافت و در عین حال قداست و نجابت در این خانه نشانی از معماری اصیل کاشان و هویت تاریخی مردم این دیار است.

حیاط اندرونی و شارم های اطراف گودال باغچه و مهتابی مقابل با غرفه های مجاور شارم بوسیله راه پله ای باریک ما را به پائین خانه راهنمایی می نماید.

خانه تاریخی تاج یکی از خانه های گودال باغچه ای اصیل کاشان است که حدود دو قرن قدمت دارد

باغچه ها و آب نمای مرکزی گودال باغچه طراوت را از دهانه باز زیر زمین به سرداب و پس سرداب منتقل می نماید.

بادگیر مرتفع بام هوای گرم و خشک و سوزان تابستان را بوسیله وزش باد گرفته و از پره های داخل بادگیر به کانال های مرطوب اطراف سرداب منتقل نموده و پس از خنک شدن به وسیله شبکه های جعفری به داخل زیر زمین راهنمایی می نماید و باعث اختلاف دمای بین پانزده تا بیست درجه سانتیگراد با سطح کوچه می گردد.

خانه تاج به صورت متروکه و مخروبه در مرداد ماه سال 1383 توسط معمار بازسازی بناهای تاریخی کاشان سید اکبر حلی خریداری و بازسازی و بازسازی شد.

خانه تاج با شماره 9028 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 12 اسفند 1399 بروزرسانی: 12 اسفند 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1532

به "خانه تاریخی تاج؛ خانه ای که حدود دو قرن قدمت دارد، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه تاریخی تاج؛ خانه ای که حدود دو قرن قدمت دارد، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید