خواص جادویی گیاه گزنه؛ از درمان دیابت تا بهبود آرتروز

به گزارش مجله کالارنا، گزنه به عنوان یک داروی گیاهی محبوب کاربردهای زیادی از کاهش درد آرتروز گرفته تا درمان آلرژی های فصلی دارد. گیاه گزنه چه فوایدی دارد و تحقیقات چه می گوید؟ گزنه دارای کاربردهای مختلفی است و بسیاری از افراد استفاده از آن را درمانی موثر می دانند. استفاده از این گیاه به طور کلی بی خطر است، اما در بعضی افراد می تواند عوارض جانبی ایجاد کند.

خواص جادویی گیاه گزنه؛ از درمان دیابت تا بهبود آرتروز

تحقیقات محدودی وجود دارد که نشان می دهد گزنه یک درمان موثر است. قبل از اینکه محققان بتوانند فواید سلامتی گزنه را تایید نمایند باید مطالعات بیشتری انجام دهند. در این مقاله نگاهی خواهیم انداخت به آنچه که تحقیقات در خصوص فواید و کاربردهای گزنه می گوید، همچنین در خصوص عوارض جانبی و نحوه استفاده از گیاه نیز بحث خواهد شد.

گزنه گزنده چیست؟

گزنه، گیاهی رایج که در ایالات متحده، کانادا و اروپا در خاک مرطوب و حاصلخیز رشد می نماید. گزنه دارای برگ های تیز است که دارای مواد شیمیایی مانند فرمیک اسید و هیستامین هستند که می توانند پوست را تحریک نموده و باعث ایجاد سوزش، خارش و قرمزی شوند، همچنین تیغ های گزنه حاوی طیف وسیعی از مواد شیمیایی از جمله استیل کولین و سروتونین هستند که می توانند روی انسان تاثیر بگذارند.

تمدن های باستان از گزنه گزنده برای درمان بیماری های مختلف استفاده می کردند. به عنوان نمونه مصریان باستان از تزریق گزنه برای درمان آرتروز استفاده می کردند. بعضی از افراد هنوز هم از گزنه سوزن دار به عنوان یاری دارویی استفاده می نمایند. به گزارش مدیکال نیوزتودی، در زیر مزایای ادعا شده گزنه را برای سلامتی بیان می کنیم.

ارتباط گزنه و تسکین درد آرتروز

یکی از محبوب ترین کاربردهای گزنه درمان علائم آرتروز است. طبق اعلام بنیاد آرتروز، بعضی افراد ادعا می نمایند گزنه می تواند التهاب را کاهش دهد، به بهبود درد آرتروز و نقرس نیز یاری کند. محققان خصوصیات زیر گزنه را آنالیز نموده اند:

ضد میکروبی

آنتی اکسیدان

تسکین درد

ضد زخم

تیغ های گزنه حاوی مواد شیمیایی متعددی هستند که خاصیت تسکین دهنده درد و ضد التهاب دارند. این بدان معنی است که گزنه می تواند به کاهش درد و التهاب در شرایطی مانند آرتروز یاری کند. در یک آزمایش تصادفی کنترل شده (RCT) از سال 2009، محققان به 81 نفر مبتلا به آرتروز مکمل حاوی روغن ماهی، ویتامین E و گزنه یا دارونما دادند. طی 3 ماه، افرادی که این مکمل را مصرف نموده اند نسبت به افراد گروه دارونما علائم کمتری و استفاده کمتر از داروهای ضد التهاب خود را گزارش کردند. با این حال، احتیاج به مطالعات جدیدتر و بیشتری در فاز انسانی وجود دارد.

نتایج یک مطالعه روی موش ها در سال 2016 نشان داد یک ژل گیاهی حاوی گزنه دو پایه دارای اثرات تسکین دهنده درد و ضد ورم بدون تحریک پوست است. افرادی که از گزنه استفاده می نمایند یا کپسول می خورند یا کرم حاوی گزنه را به مفاصل آسیب دیده خود می زنند به دلیل اثرات ضد التهابی آن در حال حاضر در مواردی مانند آرتروز و آلرژی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. محققان امیدوارند گزنه می تواند در سایر موارد التهابی مانند سندرم روده تحریک پذیر نیز استفاده گردد.

تاثیر گزنه بر کاهش آلرژی های فصلی

گزنه یک روش درمانی محبوب برای آلرژی های فصلی به شمار می آید. دانشمندان هنوز مطمئن نیستند این اثر چگونه است گرچه بعضی معتقدند این امر به این دلیل است که گزنه می تواند التهاب مربوط به آلرژی را در بدن کاهش دهد. آلرژی فصلی زمانی اتفاق می افتد که ماده ای مانند گرده بدن را به فراوری هیستامین تحریک کند. هیستامین همان چیزی است که علائم تعیینه آلرژی مانند التهاب، خارش و کهیر را ایجاد می نماید. شواهد موجود در خصوص موثر بودن گزنه برای تسکین آلرژی ها متفاوت است. براساس نتایج بعضی تحقیقات گزنه ممکن است با مهار فراوری هیستامین بدن و التهابات مربوطه فرایند آلرژی را مختل کند.

با این حال، در RCT از سال 2017، محققان دریافتند عصاره گزنه و یک قرص دارونما هر دو شدت علائم را کاهش می دهد، بنابراین نویسندگان نتیجه گرفتند تحقیقات بیشتری در این زمینه ضروری است.

مراکز ملی بهداشت مکمل و یکپارچه نشان می دهد در حال حاضر شواهد کافی برای اثبات اینکه گزنه می تواند به درمان آلرژی یاری کند وجود ندارد، همچنین گزارش داد درباره سایر داروهای خانگی برای آلرژی مانند کپسایسین، کوئرستین، اسپیرولینا و مکمل عصاره پوست کاج دریایی فرانسه شواهد کافی در خصوص اثبات اثربخشی ندارند.

درمان هایپرپلازی خوش خیم پروستات با گزنه

هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) یک رشد غیر سرطانی غده پروستات در مردان است. این بیماری می تواند طیف وسیعی از علائم را ایجاد کند که بیشتر شامل فرآیندهای ادراری است. گزنه ممکن است با تاثیر بر سطح هورمون یا تعامل با سلول های پروستات به کاهش رشد پروستات در افراد مبتلا به BPH یاری کند. بعضی مطالعات نشان داده اند گزنه می تواند علائم BPH را کاهش دهد. به عنوان نمونه در یک RCT از سال 2013، محققان به مردم 8 هفته گزنه یا دارونما دادند. آنها کاهش قابل توجهی از علائم را برای افرادی که گزنه می خورند، اما نه افرادی که دارونما مصرف می نمایند، مشاهده کردند.

با این حال، در حال حاضر تحقیقات کافی در خصوص انسان برای معین اینکه آیا گزنه می تواند به درمان علائم BPH یاری کند وجود ندارد. همانطور که گفته شد مطالعات آینده ممکن است روش های دیگری برای استفاده از آن پیدا کند. اگر فرد مشکوک به مسائل پروستات است باید به پزشک مراجعه کند، بنابراین پزشک می تواند موارد جدی را رد یا آن را درمان کند.

درمان دیابت با گزنه

بعضی شواهد اولیه وجود دارد که نشان می دهد گزنه می تواند به درمان دیابت یاری کند. با این حال، بیشتر این تحقیقات محدود به حیوانات است. در RCT دیگر از سال 2013، افراد مبتلا به دیابت نوع 2 همراه با درمان معمول خود هر 8 ساعت از کپسول 500 میلی گرم عصاره گزنه یا دارونما استفاده کردند. بعد از 3 ماه عصاره گزنه تاثیر مثبتی بر سطح گلوکز خون داشت، سایر مطالعات نیز نتایج مشابهی داشته اند. این یافته ها امیدوار نماینده است، اما محققان باید مطالعات بیشتری را روی انسان انجام دهند تا تعیین گردد آیا گزنه می تواند یک افزودنی مفید برای درمان های سنتی دیابت باشد یا خیر.

از کجا می توان گزنه گزنده پیدا کرد؟

گزنه در سراسر ایالات متحده رشد می نماید. این گیاه در خاک مرطوب مانند کنار دریاچه ها یا جنگل های باز رشد می نماید، همچنین کنار جاده ها یا مزارع نیز محل مناسبی برای رشد این گیاه محسوب می شوند.

هنگام جستجوی گیاه حتما آن را به درستی شناسایی کنید تا مطمئن شوید گزنه است و نه یک گیاه شبیه به آن. یک فرد به طور معمول می تواند با دیدن شکل و ساختار برگ آن را تشخیص دهد، همچنین مردم می توانند سایر قسمت های گیاه گزنه از جمله ساقه، برگ و ریشه آن را استفاده نمایند. هنگام خرید دقت داشته باشید محصولات مطمئن را بخرید.

نحوه استفاده از گزنه

روش مصرف گزنه متناسب با کاربرد مورد نظر آن متفاوت خواهد بود به عنوان نمونه بنیاد آرتروز، پیشنهاد می نماید تا هزار و 300 میلی گرم گیاه گزنه را به عنوان چای، کپسول، قرص، تنتور یا عصاره مصرف کنید. در غیر این صورت افراد می توانند روزانه یک تا 4 میلی گرم را به صورت تنتور مصرف نمایند یا می توانند کرم ها را به صورت مستقیم روی پوست بمالند.

در بسیاری از تحقیقات صورت گرفته از کپسول یا عصاره گزنه استفاده شده است، اما هنوز هیچ دستورالعمل رسمی وجود ندارد. سازمان غذا و داروی آمریکا مواد تشکیل دهنده، نقاط قوت و ادعاهای داروهای گیاهی یا مکمل ها را کنترل نمی نماید این مورد شامل محصولات گزنه گزنده نیز می گردد، بنابراین مردم باید با احتیاط از چنین محصولاتی استفاده نمایند.

اثرات جانبی مصرف گزنه

گزنه یک گیاه بی خطر برای مصرف در مقادیر متوسط است. با این حال، عوارض جانبی می تواند شامل موارد زیر باشد:

مسائل معده

مسائل ادراری

تعریق

کهیر یا بثورات

اسهال

هیچ اطلاعات ایمنی رسمی برای زنان باردار یا بچه ها وجود ندارد به همین دلیل هر دو گروه باید از استفاده گزنه گزنده خودداری نمایند. همواره مهم است که قبل از استفاده از هر داروی گیاهی برای درمان یک بیماری با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی احتمالی با گزنه

گزنه ممکن است با داروهای خاصی تداخل کند، از جمله:

رقیق نماینده های خون

درمان های فشار خون بالا

داروهای بیماری قلبی

داروهای دیابت

خلاصه ای درباره گزنه

گزنه می تواند یک سری مزایای سلامتی داشته باشد. بعضی شواهد نشان می دهد این گیاه می تواند در درمان آرتروز مفید باشد. با این حال، شواهد بسیار ضعیف تری برای اثبات ادعاهای استفاده از آن در درمان بیماری های دیگر مانند آلرژی و BPH وجود دارد.

مصرف گزنه به طور معمول بی خطر است، اما می تواند عوارض جانبی ایجاد کند. قبل از استفاده از گزنه برای درمان هر بیماری مهم است که با پزشک مشورت کنید زیرا ممکن است با داروها تداخل داشته باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1514

به "خواص جادویی گیاه گزنه؛ از درمان دیابت تا بهبود آرتروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص جادویی گیاه گزنه؛ از درمان دیابت تا بهبود آرتروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید