خوبی ها و بدی های روغن زیتون

به گزارش مجله کالارنا، انتخاب روغن زیتون خالص و استفاده در رژیم غذایی روزانه موجب می گردد ریسک ابتلا به بیماری های قلبی -عروقی و دیابت تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کند. اندازه متعادل روغن زیتون هم می تواند از برجسته شدن شکم جلوگیری نماید. البته باید دقت داشته باشید که همواره باید از روغن زیتون در کنار یک رژیم غذایی گیاهی بهره بگیرید.

خوبی ها و بدی های روغن زیتون

خوبی ها و بدی های روغن زیتون

انتخاب روغن زیتون خالص و استفاده در رژیم غذایی روزانه موجب می گردد ریسک ابتلا به بیماری های قلبی -عروقی و دیابت تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کند. اندازه متعادل روغن زیتون هم می تواند از برجسته شدن شکم جلوگیری نماید. البته باید دقت داشته باشید که همواره باید از روغن زیتون در کنار یک رژیم غذایی گیاهی بهره بگیرید.

روغن زیتون در رژیم غذایی مدیترانه ای

در دهه 70 میلادی محققان به این نتیجه رسیدند که ساکنان یونان در رژیم غذایی خود از میزان بسیار زیادی نمک و چربی بهره برده و در عین حال از گیاهان هم به وفور استفاده می نمایند. در این میان ژاپنی ها هم جزو افرادی بودند که در رژیم غذایی خود از نمک استفاده می کردند، اما در مصرف چربی و گیاهان مانند یونانی ها فعال نبودند. میانه طول عمر این افراد در مقایسه با یونانی ها خیلی پایین تر بود. طول عمر یونانی ها به این علت بالاتر بود که در آنها اندازه سکته، سرطان های شکمی، بیماری های قلبی و سایر سرطان ها بسیار پایین بود. پژوهش ها گویای این مطلب بودند که مردمانی که در اطراف مدیترانه زندگی می کردند، با این که از چربی های تک اشباعی مانند روغن زیتون به شدت استفاده می کردند، اما باز هم عمر طولانی تری نسبت به سایر افراد داشتند. این امر باعث شد که دانشمندان یکسری تحقیقات منظم را در خصوص آداب غذایی این دست از افراد تهیه و تنظیم نمایند که با نام رژیم مدیترانه ای معروفیت پیدا کرد. در این نوع رژیم غذایی روغن زیتون جزو یکی از مهمترین ترکیبات تشکیل دهنده رژیم غذایی می باشد.

تحقیقات متعدد خواص روغن زیتون را تثبیت نموده اند. پژوهش های اخیر نشان می دهند روغن زیتون این قابلیت را دارد که کلسترول خون را تا حد زیادی کاهش دهد. طی یک تحقیق که رژیم مدیترانه ای را مورد آنالیز قرار داده بود، محققان به این نتیجه دست پیدا کردند که ریسک ابتلا به بیماری های قلبی در افراد مورد مطالعه، تنها پس از یک تا دو سال استفاده از این رژیم غذایی به نصف کاهش پیدا کرد. این افراد به طور مرتب از روغن زیتون استفاده می کردند و اندازه مصرف میوه و سبزیجات را هم در رژیم غذایی روزانه خود افزایش داده بودند. بعضی از پژوهشگران معتقدند که روغن زیتون می تواند روی نحوه توزیع چربی در بدن هم مؤثر باشد، به این ترتیب که میزان چربی ذخیره شده در اطراف شکم را کنترل نموده و آن را در تمام نقاط بدن پخش می نماید.

چربی های رژیمی

به طور کلی می توان چربی ها را به سه دسته تقسیم کرد: چربی های اشباع شده، چربی های اشباع نشده تکی و گروهی.

چربی های اشباع نشده می توانند به کاهش اندازه کلسترول بدن یاری نمایند. روغن زیتون حاوی چربی های اشباع نشده است. چربی های اشباع نشده در آووکادو، روغن کانولا(که از کلم قمری به دست می آید) و بادام زمینی هم وجود دارد.

انواع روغن زیتون

عموماً روغن زیتون از فشردن زیتون به دست می آید. با توجه به مراحل مختلفی که برای عمل آوردن این ماده طی می گردد، روغن های مختلفی به دست می آید. در این میان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

* فوق خالص: برترین نوع روغن زیتون است و از فشردن زیتون برای اولین بار به دست می آید.

* خالص: از فشردن دوم به دست می آید.

* تصفیه شده: چندین مرحله صنعتی را پشت سر می گذارد، مانند تصفیه و پالایش.

* رقیق: مراحل شیمیایی زیادی را طی می نماید و فقط طعم بسیار ملایمی از زیتون را می دهد.

کلسترول و تصلب شرائین

لیپوپروتئین های کم چگال(LDL) به اسم کلسترول بد شناخته می شوند. علتش هم این است که راحت به دیواره های رگ های خونی می چسبند و سبب انسداد شرائین می شوند. این امر به نوبه خود باعث افزایش ریسک ابتلا به بیماری قلبی- عروقی و سکته هم می گردد.

تحقیقاتی که روی کلسترول LDL صورت گرفته، اثبات نموده که عمل اکسیداسیون هم به نوبه خود یکی از عوامل کلیدی در ایجاد تصلب شرائین است. به نظر می رسد که چربی های اشباع نشده قابلیت اکسیداسیون کلسترول های LDL را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهند.

چربی خون

زمانی که یک غذای پرچرب خورده می گردد، 6 تا 12 ساعت طول می کشد که کبد آنها را به ترکیباتی نظیر LDL یا HDL (لیپوپروتئین های پرچگال) تبدیل کند و ترکیبات آن را از خون پاک کند. این 6 تا 12 ساعت در تضمین سلامت افراد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چربی های اشباع نشده مانند روغن زیتون خیلی سریع تر و آسان تر از خون پاک می شوند. این امر سبب می گردد که احتمال گرفتگی رگ ها افزایش پیدا نکند. چربی های اشباع نشده بعلاوه باعث می شوند که خون پس از مصرف یک غذای چرب، حالت چسبنده پیدا نکند و از ایجاد لخته های خطرناک هم جلوگیری می نمایند.

مزایای کاهش وزن

در یک تحقیق دو رژیم غذایی مختلف مورد آنالیز قرار گرفتند. گروه اول از رژیم مدیترانه ای استفاده کردند و گروه دوم از رژیمی که مصرف چربی در آن پایین بود و کربوهیدرات بالا. نتایج حاکی از این امر بود که افراد گروه اول، کیلو کیلو وزن، هم از قسمت بالایی و هم از قسمت پایینی بدن خود را دست دادند.

افرادی که چربی های اضافه اغلب دور شکم و کمر آنها را ذخیره می گردد(شکل سیب) در مقایسه با افرادی که چربی های بیشتری دور باسن و ران های خود دارند (گلابی شکل)، ریسک بیشتری در ابتلا به بیماری های قلبی دارند.

سایر مزایا

کاهش ریسک ابتلا به بعضی از سرطان ها مانند سرطان سینه، کاهش خطر ابتلا به دیابت و نهایتاً به تعویق انداختن رشد دیابت در افرادی که دچار این بیماری می باشند.

نکاتی که باید به خاطر داشته باشید

* استفاده از روغن زیتون به اسم منبع اصلی چربی در رژیم غذایی و در کنار آن استفاده از مقادیر زیادی میوه و سبزی می تواند تا حد بسیار زیادی از ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت پیشگیری کند.

* استفاده از روغن زیتون در کنار یک رژیم غذایی سالم می تواند از اندازه چربی های اضافی بدن به ویژه در اطراف شکم کم کند.

*روغن زیتون های خالص از مزایا و فواید بیشتری نسبت به انواع مختلف روغن زیتون برخوردار است.

منبع:کوچه ما، شماره 11

منبع: راسخون
انتشار: 11 مهر 1400 بروزرسانی: 11 مهر 1400 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1876

به "خوبی ها و بدی های روغن زیتون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوبی ها و بدی های روغن زیتون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید