راست و دروغ و سیاه و سفید مهاجرت ایرانیان به خارج

به گزارش مجله کالارنا، چندی است اخباری از سوی کاربران ایرانی در فضای مجازی درباره موج جدیدی از مهاجرت غیرقانونی ایرانیان به طرق غیرمعمول و عجیب به گوش می رسد که به نظر بیش از آن که واقعیت خارجی داشته باشد برای سیاه نشان دادن فضای داخلی کشور است.

راست و دروغ و سیاه و سفید مهاجرت ایرانیان به خارج

در سال های اخیر با توجه به وضعیت سیاسی، مالی، امنیتی و اجتماعی کشور به ویژه تحت تاثیر تحریم های شدید آمریکا و بعضی سیاست های مالی و سیاسی داخلی، شاهد تغییر میزان مهاجرت ایرانیان به کشورهای مختلف اروپایی ، آمریکا، استرالیا و غیره بوده ایم به نحوی که آمارهای غیررسمی حکایت از چند برابر شدن میزان مهاجرت از کشور دارد. این موج بعد از آنکه قیمت دلار به طور افسار گسیخته ای در پی خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های گذشته افزایش یافت، ابعاد و سرعت وسیع تری پیدا نموده است.

با توجه به گرانی دلار بسیاری کشورهای همسایه و اطراف از سوی ایرانی ها برای مهاجرت به دلایل مختلف سرمایه گذاری، خرید خانه یا اقامت موقت و دائم انتخاب شدند و بعضی هم از این کشورها به قصد مهاجرت به کشورهای اروپایی و آمریکا به راه افتادند که با گذشت مدت زمانی تبعات این مهاجرت و اقدامات و حوادثی که با خود به همراه می آورد در کشورهای دور و نزدیک نشان داده شده است و دستگاه دیپلماسی کشور در همین رابطه با کشورهای ارمنستان، صربستان، ترکیه، آذربایجان و غیره دست و پنجه نرم می نماید. تا شرایط در یک کشور به کنترل در می آید ماجرایی دیگر از کشوری دیگر مطرح می گردد و اکنون با سخت شدن قوانین مهاجرتی در کشورهای همسایه، بسیاری از ایرانیان به قصد کشورهای اروپایی به راه افتاده اند.

در سال های اخیر با تشدید موج مهاجرت از سوریه، عراق و یمن به سمت اروپا، کشورهای اروپایی و آمریکا و دیگر کشورها از جلمه استرالیا و کانادا قوانین مهاجرتی خود را سخت کردند یا مرزهای خود را عملا به روی مهاجران مسدود کردند از این رو ایرانیان برای دریافت ویزای این کشورها با دشواری زیادی رو به رو بودند. از این رو و هم چنین به دلیل گرانی دلار در یکی دو سال اخیر، ایرانیانی که به دنبال مهاجرت به کشورهای اروپایی و آمریکا بودند به کشورهای همسایه تشویق شدند تا به وسیله مرزهای آنها بتوانند خود را به کشورهای اروپایی برسانند.

مهاجرت قانونی و غیرقانونی یکی از مهم ترین تبعات تحریم های سخت و غیرانسانی آمریکاست که نه تنها برای ایران بلکه برای کشورهای دیگر مشکل آفرین است.

امروز دیگر برای همگان مسجل است که دود تفرقه افکنی و آتش افروزی در منطقه و خاورمیانه نه تنها به چشم دولت ها و حکومت های این کشورها می رود بلکه کشورهای اروپایی و آمریکا و دیگر کشورهای توسعه یافته را نیز در بر می گیرد. شاید امروز جنگ در سوریه تمام شده باشد اما بازگشت مهاجران از اروپا و کشورهای اطراف به همان سرعتی که مهاجرت کردند اتفاق نخواهد افتاد و بعضا شاید هیچ وقت به کشورهایشان بازنگردند.

در سال های قبل، ایرانیان برای رسیدن به شرایط اجتماعی، تحصیلی، مالی و فرهنگی بهتر و آزادانه اقدام به مهاجرت و بعضا به طور قانونی می کردند اما چند سالی است که تحت تاثیر شرایط منطقه و تنگ تر شدن حلقه تحریم ها، تمایل به مهاجرت گسترش یافته و دلایل مالی جای مسایل سیاسی و اجتماعی را به عنوان دلیل مهاجرت گرفته است چرا که ارزش پول و سرمایه به شدت افت نموده است.

هر روز که می گذرد، داستان و ماجرایی را درباره مهاجران غیرقانونی ایرانی به این سو و آن سوی دنیا می شنویم و اخیرا موضوع مهاجرت غیرقانونی ایرانی ها به کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و انگلیس مطرح شده است که به خاطر تشدید مقررات داخلی مهاجرتی در این کشورها، مهاجران ایرانی مسیرهای سخت و خطرناکی را برای این کار انتخاب می نمایند.

در این میان بعضی اخبار از سوی مجامع رسمی تایید می شوند و بعضی بدون هیچ منبع و مستند متقنی در فضای مجازی و سایت های خبری دست به دست می گردد که بعضا بدون پاسخ باقی می مانند و متاسفانه در بعضی مواقع معیاری برای سنجش و ارزیابی عملکرد دولت در قبال مردم برداشت می گردد.

اخباری از این دست که: پناهجویان ایرانی در سواحل جنوب شرق بریتانیا پیدا شدند یا بحران عبور مهاجران از کانال مانش بالا گرفت یا این که بیش از300 کودک ایرانی به تنهایی به انگلیس رسیده و اعلام پناهندگی نموده اند.

بعضی اخبار به ویژه آنچه درباره بچه ها ایرانی و فرستادنشان به کشورهای اروپایی توسط قاچاقچیان در فضای مجازی مطرح شد ابهامات و پرسش های زیادی را در بر داشت. متاسفانه در این بین مسئولان در پاسخ به این اخبار و ابهامات یا خواب هستند یا این اخبار را نادیده گرفته و با اهمیت نمی دانند یا در نهایت به چند پاسخ رسمی و کلی و تایید و تکذیب مساله را ختم می نمایند. در حالی که فضای تبلیغاتی شدیدی علیه ایران و اقداماتش در منطقه و دنیا وجود دارد و آمریکا و بعضی کشورهای دیگر سعی در انزوای بیشتر ایران هستند نباید اجازه داد ابهامات و سوالات مجازی و غیر متقن برای مردم نهادینه و کهنه گردد، چرا که پاک کردن این ابهامات از ذهن مردم بسیار سخت و زمان بر خواهد بود و این روند در بی اعتماد ساختن مردم نسبت به حکومت و دولت نقش مهمی خواهد داشت.

متاسفانه بعضی تحلیل گران خارجی و کاربران فضای مجازی سعی دارند از روند رو به گسترش مهاجرت ایرانیان که به روش های مختلف انجام می گردد و خارج از اختیار دولت های مبدا و مقصد است پیراهن عثمانی از آن چه بی کفایتی دولت و مسئولان در حفظ مردم و نخبگان و سرمایه گذاران می خوانند، بسازند و از این زاویه مسیری برای فشار آوردن به کشور ایجاد نمایند و بگویند که تحریم ها و تصمیمات کشور موجب شده تا مردم به هر دری بزنند تا خود را از آن نجات دهند.

چندی پیش یکی از کاربران فضای مجازی در توییتر به انتشار این مطلب که بیش از300 کودک ایرانی به تنهایی به انگلیس رسیده و اعلام پناهندگی نموده اند سعی بر زیر سوال بردن ساختارهای خانوادگی و اجتماعی ایرانیان و به هم ریخته نشان دادن فضای داخلی ایران داشت. این در حالی است که اگر چنین اخباری صحت داشته باشد در جامعه ای مثل انگلستان مثل یک بمب خبری خواهد بود. در چند ماه گذشته، سه خانواده ایرانی در دریای مانش توسط پلیس دریایی پیدا شدند و اخیرا هم اعلام شد که تعدادی از مهاجران به وسیله کانال مانش خود را به انگلستان رسانده اند که در بین آنها اتباع ایرانی هم وجود دارد و این اخبار به دفعات مختلف در شبکه ها و رسانه های انگلیسی منتشر شده است.

به نظر می آید بعضی کاربران ایرانی مقیم کشورهای خارجی، مطالبی را با اهداف سیاسی و برای ناامن نشان دادن ایران و فرار مردم از کشور مطرح می نمایند که جای تاسف دارد. بعضی از آنها سعی دارند اوضاع را نابسامان نشان داده و ثابت نمایند که ایران جای زندگی نیست و ایرانی ها می خواهند به هر قیمتی حتی به قیمت کشته شدن یا از دست دادن فرزندانشان از آن فرار نمایند.

هر چند مسئولان از طرق مختلف پیگیر سرنوشت ایرانیان در سراسر دنیا هستند ولو آنکه به میل خود کشور را به طور غیرقانونی ترک نموده باشند، اما احتیاج است در شرایط کنونی که هر کس می تواند اخباری را ولو دروغ به ترند دنیای تبدیل کند باید کمی هوشیارانه تر اقدام کرد و در فضای رسانه ای و مجازی فعالانه حضور یافت تا انتشار اخباری از این دست و ابهام آفرینی برای مردم به راحتی اتفاق نیفتد.

منبع: انتخاب
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 614

به "راست و دروغ و سیاه و سفید مهاجرت ایرانیان به خارج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راست و دروغ و سیاه و سفید مهاجرت ایرانیان به خارج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید