روش های عجیب و غریب در طب سنتی جایی ندارند

به گزارش مجله کالارنا، مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت گفت: روش های عجیب و غریب که گاهی ارائه می گردد در چارچوب طب ایرانی و سنتی نمی گنجد.

روش های عجیب و غریب در طب سنتی جایی ندارند

نفیسه حسینی یکتا با اعلام این خبر در نشست طرح ادغام آموزه های طب ایرانی در نظام سلامت کشور، گفت: از سال 2000 تا 2015 میلادی شاهد رشد 400 درصدی روند انتشار مقالات ایران در حوزه طب سنتی در سطح جهان بودیم؛ به نحوی که هم اکنون ایران رتبه چهارم علمی جهان پس از چین، هند و آمریکا را در این حوزه در اختیار دارد.

وی با اشاره به این که جمهوری اسلامی ایران در زمینه طب سنتی و مکمل دارای مرجعیت علمی در جهان است، اضافه نمود: درس دو واحدی طب سنتی برای رشته های پزشکی، دندانپزشکی، مامایی، پرستاری، داروسازی و تغذیه در هشت دانشگاه و 13 گروه آموزشی علوم پزشکی در سطح کشور ارائه می گردد.

وی با بیان این که هدف کلی از ادغام آموزه های طب ایرانی در سطح یک نظام سلامت کشور، افزایش سطح سواد سلامت مردم و توسعه سبک زندگی سالم در جهت کاهش بار بیماری های غیرواگیر است، ادامه داد: آموزش سبک زندگی مطابق آموزه های شش گانه طب سنتی در گروه هدف که جمعیت بالای شش سال کشور را شامل می گردد، انجام خواهد گرفت.

وی توضیح داد: روش های عجیب و غریب که گاهی ارائه می گردد در چارچوب طب ایرانی و سنتی نمی گنجد. طب سنتی ایرانی بر اساس منابع نوشتاری و انتقال نسل به نسلی در چارچوب تعریف سازمان بهداشت جهانی یک مکتب است که این مکتب از طرف این سازمان نیز به رسمیت شناخته شده است.

وی اضافه نمود: مطابق دیدگاه سازمان بهداشت جهانی، طب سنتی مجموعه تمامی علوم و تجربیات نظری و عملی که به اشکال مختلف دارویی، برای حفظ سلامتی و بعلاوه پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری ها به کار می رود و به صورت گفتاری یا نوشتاری از نسلی به نسل دیگر در یک منطقه جغرافیایی انتقال می یابد و قابلیت روزآمد شدن با حفظ چارچوب های اساسی را دارد، شامل می گردد.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، گفت: برنامه ادغام در فاز اول در سطح یک و 14 دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی کشور اجرا خواهد شد و در فاز های بعدی طرح ادغام در سطوح بالاتر و حوزه درمان نیز اجرایی می گردد.

او گفت: هم اکنون 40 پست سازمانی در معاونت های غذا و دارو، بهداشت و درمان 61 دانشگاه علوم پزشکی کشور وجود دارد که تعداد کمی از آن ها فعال هستند و باید پس از ادغام فعال شوند.

خبرنگاران علمی پزشکی بهداشت و درمان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 3 آذر 1401 بروزرسانی: 3 آذر 1401 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 2232

به "روش های عجیب و غریب در طب سنتی جایی ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های عجیب و غریب در طب سنتی جایی ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید