زیباترین معابد هندوستان

به گزارش مجله کالارنا، هند سرزمین معابد است. در هند معابد از ساختارهای کوچک واقع در وسط جاده تا معابد بامزه با سنگ های قیمتی می باشند. برخی از آنها معروف و برجسته بوده، در حالی که دیگران نسبتا متوسط هستند. اگر تصمیم دارید از یک معبد در هند بازدید کنید به یاد داشته باشید، بدون توجه به اندازه و شرایط، همواره قبل از ورود کفش خود را در بیاورید.

زیباترین معابد هندوستان

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

 1. معبد Ramanathaswamy

این معبد که در جزیره رمسارامام در تامیل نادو واقع شده است، به خدا شیوا تقدیم می گردد. این معبد شامل یکی از 12 jyotirlingas است، که اشیاء مذهبی هستند که به شیوا تقدیم می شوند. معبد Ramanathaswamy همچنین یکی از چهار مقصد در مدار Char Dham برای هندوها است. اعتقاد بر این است که اگر شخصی به هر چهار بخش سفر کند، هر گونه گناه از زندگی گذشته او برداشته می گردد. معبد عظیم Ramanathaswamy توسط دیوارهای بلند محصور شده و دارای یک برج 126 فوت بلند شرقی، برج غربی 78 فوت و 22 چاه مقدس است. این معبد طولانی ترین معبد در میان تمام معابد هندوستان است. انتظار می رود که متعهدین قبل از ورود به معبد درونی در آبهای این چاه های مقدس حمام نمایند.

 1. معبد ماهابودی

این مجموعه که در Bodhgaya واقع شده است، محل بسیار مهم و مقدس برای بودایی ها است. گفته شده است این معبد در مکانی که سیذارتا گوتاما - بودا به روشنفکری دست یافته است ،ساخته شده است. بودایی ها همچنین این نقطه را دریایی زمینی می دانند و همچنین معتقدند که این جایی است که این زمین انتها خواهد یافت و محل جدیدی که دوباره خلقت زمین شروع خواهد شد. معبد Mahabodhi، که در دوران مرحوم گپتا ساخته شده است، یکی از قدیمی ترین سازه های آجری در شرق هند محسوب می گردد. در داخل معبد، بودای بسیار عظیم، طلایی، نشسته شده است که با روپوش نارنجی روشن پوشانده شده است. مجتمع معبد Mahabodhi همچنین برای درخت اصلی Bodhi که درخت انجیر بود معروف است.

 1. معبد راناکپور

معبد راناکپور یکی از عظیمترین و مهمترین معابد جین در هند است. این معبد از سنگ مرمر رنگی ساخته شده است و دارای 29 سالن و 80 گنبد است. همچنین دارای حدود 1444 ستون سنگ مرمر است که به صورت جداگانه حک شده است به طوری که هیچ کدام شبیه هم نیستند. ظاهر این ستون ها بسته به زمان روز، از طلا تا آبی روشن تغییر می نماید. راناکپور یک معبد خیره نماینده است که در حکاکی های پیچیده پوشیده شده است و همه چیز از گل تا الگوهای هندسی در آن دیده می گردد. این معبد فقط در بعد از ظهر برای گردشگران باز است و در یک دره سرسبز بین اودیپور و جدهپور در روستای رناکپور واقع شده است.

  1. معبد آکشاردام

معبد آکشاردام در مقایسه با بعضی معابد مشهور دیگری که در سال 2005 ساخته شده است نسبتا جدید است و در سال 2005 در حومه شرقی دهلی نو ساخته شده است و عظیمترین معبد هندو در دنیا محسوب می گردد که با استفاده از تکنیک های باستانی ساخته شده است. بنابراین در حالی که جدید است، با تزیینات ماسه سنگی خیره نماینده و پیچیده حکاکی شده است. مجتمع معبد Akshardham، که در ساحل رودخانه یامونا واقع شده است، همچنین دارای قایق سواری، نمایش موسیقی و یک مجسمه به جامانده با پایه 11 فوت، از Bhagwan Swaminarayan، است.

 1. معبد Kailasa

معبد Kailasa واقع در الیورا، واقعا یکی از شگفت انگیز ترین آثار هنری انسان است. این معبد در سال 760 میلادی توسط پادشاه کریشنا اول ساخته شده است. این معبد از یک سنگ جامد عظیم با دست با استفاده از برس، چکش و برش حک شده است. اگر چه بیرونی معبد نسبتا برنامه ریزی شده است، درون آن با طرح های پیچیده پوشیده شده است و ستون هایی از سنگ جامد حک شده است. معبد یکی از 34 غار ساخته شده توسط انسان در این منطقه است. از آن غارها، 12 معابد بودایی، 17 هندو و 5 جین هستند.

 1. معبد لوتوس

معبد لوتوس که در دهلی نو واقع شده است، به عنوان خانه پرستش بهایی یا معبد بهاری مشرقالقدان شناخته می گردد. این معبد در سال 1986 به روی عموم باز گشت. این معبد بسیار جالب به نظر می رسد که در قالب یک گل لوتوس ساخته شده است. از آنجا که ایمان بهایی به اتحاد خدا، اتحاد مذاهب و همبستگی بشری اعتقاد دارد، معبد لوتوس از هواداران مذاهب مختلف استقبال می نماید. علاوه بر این، نباید در مواجهه با این معبد از موعظه ها استفاده گردد. معبد لوتوس نیز یک گونه معماری است. این ساختار که توسط معمار ایرانی فریبرز صهبا طراحی شده است دارای 27 گلبرگ سنگ مرمر است که شکل لوتوس آن را ایجاد می نماید.

 1. معابد Khajuraho

این معابد با منبت کاری تزیین شده است. معابد Khajuraho در مدائیا پرادش بین 900 AD و 1130 AD توسط سلسله Chandela. ساخته شده است. ممکن است 85 معبد در این منطقه وجود داشته باشد اما امروز تنها 25 معبد باقی مانده است. واقعا نمی دانیم چرا این معابد جین و هندو دارای نقوش انفرادی هستند، اما آنها بسیار دقیق هستند و انسان ها و گاهی حیوانات را در انواع مختلفی از کوپلینگ های هودونیستی نشان می دهند. یک مکتب خاص باور دارد این حکاکی ها به افتخار کاما یا لذت ساخته شده است- یکی از چهار اهداف مجاز در هندوستان است.

 1. معبد Virupaksha

این معبد که در رودخانه Tungabadra واقع شده است، قدیمی ترین معبد در هند است که از قرن هفتم میلادی بوده است. معبد Virupaksha بعدها بخشی از شهر سلطنتی Vijayanagar بود، که پایتخت امپراتوری Vijayanagar بود. اگر چه معبد هنوز هم دست نخورده است، بقیه شهر در حال حاضر عمدتا در ویرانه ها است. مجتمع معبد Virupaksha شامل سه برج اختصاص داده شده به خدای شیوا است. هنگام بازدید از این معبد از فیل متبرک دعای خیر بگیرید.

 1. معبد Meenakshi Amman

بیشتر معابد مهم هند نسبتا ساده هستند. معبد Meenakshi Amman انفجار رنگ ها است. معبد در تامیل نادو در ساحل رودخانه Vaigai واقع شده است و دارای 14 برج که در آن ها 33000 مجسمه رنگارنگ وجود دارد می باشد و به شیوا و همتای پارتی اختصاص دارد. از قرن ششم قبل از میلاد، یک معبد در این سایت وجود داشته اما ساختمان های اصلی در سال 1300 میلادی توسط ملک کافور به عنوان بخشی از ماموریت خود برای تبدیل منطقه به مسلمان نشین، نابود شده اند. با این حال، معابد در سال 1559 توسط اولین پادشاه نایاک مادورای بازسازی شدند. اگر چه مجسمه ها روی برج ها سفید بودند، در طول سال های جشنواره رنگی شده اند.

 1. معبد طلایی

این معبد خیره نماینده، که در وسط یک دریاچه کوچک، مقدس واقع شده است، مقدس ترین حرمسراهای سیک است. پانل های طلایی بیشتر قسمت های بیرونی معبد را پوشش می دهد و گنبد آن نیز طلایی است. معبد طلایی در آمریتسار، پنجاب واقع شده است و داستان جالبی دارد. گفته شده است که بودا یک بار وقت خود را در این محل گذراند و پس از آن 2000 سال بعد، گورنوک، که بنیانگذار مذهب سیک بود، در اینجا در دریاچه زندگی می کرد. در نهایت، پیروانش یک معبد در این محل ساختند. اگر از این معبد بازدید می کنید، سعی کنید مراسم هر روز صبح که گورو گرانت صحیب - مجسمه مقدس سیک ها - را نصب می نمایند یا مراسم هر شب که آن را به آقال طهت، محل مجلس سیک می برند را ببینید.

منبع: مجله سفر
انتشار: 29 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1052

به "زیباترین معابد هندوستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیباترین معابد هندوستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید