لپ تاپ 2 در 1؛ دستیاری ایدئال برای افرادی که رفت وآمد زیادی دارند

به گزارش مجله کالارنا، اگر شما هم جزو افرادی هستید که رفت وآمد زیادی دارید و در مکان های متفاوتی از لپ تاپ یا تبلت خود استفاده می کنید یا احتیاج به استفاده از قلم برای طراحی و یادداشت برداری دارید، یک لپ تاپ 2 در 1 می تواند انتخاب ایدئالی برای همه کارهای رایانه ای شما باشد.

لپ تاپ 2 در 1؛ دستیاری ایدئال برای افرادی که رفت وآمد زیادی دارند

لپ تاپ ها اغلب به عنوان دستگاه های قابل حمل طراحی می شوند. در شروع تکامل لپ تاپ، این دستگاه ها حجیم بودند اما در ادامه با پیشرفت های فناوری، لپ تاپ های باریک تری با نام نوت بوک در بازار عرضه شدند. اما باز هم نمی توان در هر حالتی از لپ تاپ های معمولی استفاده کرد.

به همین علت هم امروزه لپ تاپ هایی تحت عنوان 2 در 1 در بازار حضور دارند که می توان از آن ها هم به عنوان لپ تاپ و هم به عنوان تبلت استفاده کرد. اگر شما هم جزو افرادی هستید که عمدتا در خارج از منزل کار می کنید و دائم لپ تاپ را با خود جابه جا می کنید، این مقاله بر پایه هدایت های Linux Hint و Grover به شما برای نگاه جامع تر به لپ تاپ 2 در 1 و تصمیم بهتر در خرید یاری خواهد نمود.

لپ تاپ 2 در 1 چیست؟

لپ تاپ های 2 در 1 دستگاه های قابل حملی با فرم فاکتور ویژه ای هستند که امکان استفاده از آن ها هم به عنوان تبلت و هم به عنوان لپ تاپ را فراهم می نماید. این لپ تاپ ها صفحه نمایش لمسی دارند و صفحه کلید آن ها امکان کنار رفتن یا جدا شدن را دارد تا به سادگی بتوانید فقط با مانیتور به وسیله لمس انگشت یا قلم کار کنید.

چنین دستگاه هایی در حقیقت یک فناوری برای راحتی کاربر محسوب می شوند که با قابلیت تبدیل شدن خود، قدرت و عملکرد یک لپ تاپ سنتی را با انعطاف پذیری یک تبلت ترکیب می نمایند. به همین علت هم جایگاه قابل توجهی را در بازار به ویژه در میان دانشجویان، طراحان و مدیران تجاری کسب نموده اند.

دو نوع مختلف لپ تاپ 2 در 1 وجود دارد که عبارتند از:

لپ تاپ جدا شونده (Detachable)

لپ تاپ هایی هستند که نمایشگر آن ها به راحتی از کیبورد جدا می گردد و می توان از آن به عنوان یک تبلت جداگانه استفاده کرد. در این دستگاه ها صفحه کلید به یاری یک لولای مغناطیسی یا مکانیکی داخلی به نمایشگر متصل می گردد. طراحی آن بسیار واضح است، بنابراین فقط یک لحظه طول می کشد تا لپ تاپ را به تبلت تبدیل کنید و بالعکس.

لپ تاپ تبدیل شونده (Convertible)

در لپ تاپ های قابل تبدیل یا هیبریدی، کیبورد امکان چرخش 360 درجه از جلو تا پشت نمایشگر را دارد اما نمی توان آن را از نمایشگر جدا کرد.

این طراحی بعلاوه این امکان را فراهم می نماید تا لپ تاپ را در حالت چادری قرار دهید که در آن صفحه کلید به حالت پایه، تا می گردد.

4 حالت اصلی لپ تاپ 2 در 1

در مجموع لپ تاپ 2 در 1 را می توان در حالت های زیر استفاده کرد:

حالت لپ تاپ عادی: کل صفحه با صفحه کلید و در میزان کامل قرار می گیرد.

حالت نمایش: فقط نمایشگر برای اهداف تفریح مانند پخش فیلم کاربرد دارد.

حالت چادری: در صورت کمبود فضا، می توانید نمایشگر و کیبورد را برگردانید تا حالت یک چادر مسافرتی به خود بگیرد.

حالت تبلت: از صفحه نمایش لمسی با پشتیبانی از قلم استفاده می گردد که می تواند به صورت افقی یا عمودی باشد.

مزایای لپ تاپ 2 در 1

بعضی از مهم ترین مزایای لپ تاپ های 2 در 1 به توضیح زیر است:

 • می توانند مقرون به صرفه تر از خرید هم زمان دو دستگاه لپ تاپ و تبلت باشد.
 • بسیار قابل حمل هستند و اگر زیاد رفت وآمد می کنید یا احتیاج به یادداشت برداری در کلاس درس دارید، گزینه ای عالی به شمار می روند.
 • اغلب طراحی شیک و ظریفی دارند که حس خوشایندی هنگام حمل و هنگام کار با آن ها به کاربر منتقل می نماید.
 • تبلت های جداشونده می توانند برنامه های موجود برای رایانه های دسکتاپ را اجرا نمایند.
 • جدیدترین لپ تاپ های 2 در 1 با نمایشگر بزرگ تر از تبلت های سنتی عرضه می شوند.
 • می توان از آن ها در حالت عمودی استفاده کرد که برای بسیاری از فعالیت ها کاربردی است.
 • طراحی پایه لپ تاپ های 2 در 1 به شما امکان می دهد تا نمایشگر را در زاویه های مختلف تنظیم کنید.
 • خیلی از لپ تاپ های 2 در 1 ویژگی های ضعیف تری نسبت به لپ تاپ های دیگر ندارند بلکه بسیار سریع هستند چون اغلب با جدیدترین نسل پردازنده ها عرضه می شوند.
 • با توجه به طراحی ظریف، اغلب از حافظه SSD استفاده می نمایند که سرعت کار را افزایش می دهد.
 • نمایشگرهای لمسی تعامل با سیستم عامل را بهبود می بخشند.
 • بعضی از مدل ها دارای قلم حساس به فشار هستند و می توان از آن برای طراحی و ایجاد خطوط نازک استفاده کرد.
 • طراحی جمع وجور این لپ تاپ ها یاری می نماید تا هنگام خرید کیف لپ تاپ راحت تر باشید.

معایب لپ تاپ 2 در 1

مهم ترین معایب لپ تاپ های 2 در 1 عبارتند از:

 • در بعضی مدل ها می توانند در مقایسه با تبلت یا حتی لپ تاپ های سنتی، سنگین تر و ضخیم تر به نظر برسند. هرچند در مدل های جدیدتر این نقص رفع شده است.
 • با توجه به داشتن یک ویژگی فناورانه بسیار کاربردی، لپ تاپ های 2 در 1 گران تر از لپ تاپ های معمولی با مشخصات مشابه هستند.
 • در نسخه های مقرون به صرفه تر بعضی از آن ها قدرت پردازش خوبی ندارند و در مقایسه با سایر لپ تاپ ها طول عمر باتری کمتری هم دارند.
 • بسیاری از این لپ تاپ ها دارای ظرفیت ذخیره سازی کم یعنی هارد 256 گیگابایت هستند. هرچند با توجه به افزایش فضا، این نقص هم در مدل های جدیدتر کمتر به چشم می آید.
 • در مدل هایی با ابعاد کوچک تر، این لپ تاپ ها دارای کلیدهای کوچک تری روی صفحه کلید دارند که تایپ را سخت می نماید.
 • در بعضی از مدل ها، اگر پایه نداشته باشید، نمی توانید نمایشگر را در زوایای مختلف تنظیم کنید.
 • در بیشتر لپ تاپ های 2 در 1 سازوکار جدا کردن و اتصال نمایشگر مکانیکی است و مغناطیسی نیست، بنابراین هر مسئله ای در این بخش باعث بدون استفاده شدن کل لپ تاپ می گردد.
 • هنوز اپل لپ تاپ 2 در 1 و به طور کلی لپ تاپ دارای نمایشگر لمسی فراوری ننموده است. بنابراین در صورت تمایل به خرید چنین دستگاه هایی، به سیستم عامل ویندوز و کروم محدود هستید.

چرا باید لپ تاپ 2 در 1 را ترجیح دهید؟

در حقیقت این کاملا به ماهیت استفاده و بودجه شما بستگی دارد. اگر بتوانید هزینه آن را بپردازید، یک بُرد بزرگ محسوب می گردد چون لپ تاپ های 2 در 1 را می توانید در هر مکانی حمل کنید. این لپ تاپ ها ویژگی های بسیار خوبی مانند امکان کار با قلم، سبک بودن و پردازنده مناسب دارند که بیشتر جدیدترین مدل ها از آن برخوردارند، و همه این ویژگی ها را با یک دستگاه تبلت-مانند قابل حمل دریافت می کنید.

جمع بندی

به لطف پیشرفت سریع قطعات همراه و فناوری نمایشگر، لپ تاپ ها و تبلت های 2 در 1 نازک تر، سبک تر و قدرتمندتر از همواره هستند. با این نوآوری، دسترسی آسان به آخرین ویژگی های ممکن برای شما فراهم می گردد.

در لپ تاپ های 2 در 1 می توانید از لپ تاپ به جای تبلت بهره ببرید چون دارای نمایشگر لمسی و صفحه کلید جداشونده یا تاشو هستند. بنابراین می توانید به سادگی لپ تاپ را تا کنید و از آن به عنوان تبلت بهره ببرید.

برترین دستگاه های 2 در 1 هم که با جدیدترین قطعات رایانه های همراه ساخته شده اند، نازک و سبک هستند و نمایشگرهای زیبا و باتری های کارآمدی دارند که به شما امکان می دهند بدون نگرانی در خصوص یافتن شارژر، آن ها را در هر جایی با خود حمل کنید.

بدین ترتیب می توانند ابزاری کاملا ضروری برای کار، مدرسه یا تفریح باشند. چه از آنها برای وب گردی، یادداشت برداری در کلاس، چت ویدیویی یا تماشای ویدیو بهره ببرید، این دستگاه های هیبریدی می توانند همه این ها را مدیریت نمایند.

در نهایت همان طور که Toms Guide هم می نویسد، باید گفت که این دستگاه ها دارای مزایای فراوانی هستند که ارزش کشف و استفاده را دارند و بعلاوه از طراحی منحصربه فردی بهره می برند که می توانند کار و فعالیت روزانه شما را به سطح بالاتری ارتقا دهند.

عکس کاور: لپ تاپ های 2 در 1

Credit: We PC

پرسش های متداول درباره لپ تاپ 2 در 1

لپ تاپ 2 در 1 برای چه کسانی مناسب است؟

لپ تاپ های هیبریدی یا 2 در 1 برای اغلب فعالیت ها کاربردی است اما بیشتر برای افرادی مطلوب است که مدام در حرکت و رفت وآمد هستند و احتیاج به دسترسی کامل به امکانات یک رایانه در شرایط مختلف دارند. این دستگاه ها بعلاوه گزینه ای عالی برای افرادی هستند که احتیاج به استفاده از قلم برای یادداشت برداری یا طراحی دارند.

آیا امکان برنامه نویسی با لپ تاپ 2 در 1 وجود دارد؟

همان طور که در این مقاله اشاره شد، برنامه نویسی یکی از پایه ای ترین کارهایی است که با لپ تاپ 2 در 1 می توان در هر شرایط مکانی انجام داد. بسیاری از این لپ تاپ ها سخت افزار مناسبی دارند که نه تنها برای برنامه نویسی بلکه برای کارهای گرافیکی هم مناسب هستند.

آیا لپ تاپ های 2 در 1 قلم دارند؟

اغلب لپ تاپ های 2 در 1 از قلم پشتیبانی می نمایند و بسیاری از آن ها مانند سرفیس بوک مایکروسافت، x360 اچ پی، گلکسی بوک 360 سامسونگ هنگام فروش، قلم هم همراه خود دارند. با این حال بعضی هم از ابتدا قلم ندارند و برای آن ها احتیاج به تهیه قلم جداگانه است.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 5 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1402 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 2301

به "لپ تاپ 2 در 1؛ دستیاری ایدئال برای افرادی که رفت وآمد زیادی دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لپ تاپ 2 در 1؛ دستیاری ایدئال برای افرادی که رفت وآمد زیادی دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید