مخالفت صریح شورای عالی معماری و شهرسازی با احداث گذر آقانجفی در حریم میدان نقش جهان، احداث گذر و تخریب ها بافت تاریخی اصفهان را مخدوش می کند

به گزارش مجله کالارنا، خبرنگاران: شورای عالی شهرسازی و معماری ایران احداث گذر آقا نورالله نجفی در حریم میدان ثبت جهانی شده نقش جهان اصفهان را موجب مخدوش شدن یکپارچگی بافت تاریخی اظهار داشت و در مصوبه خود پیرامون بافت تاریخی نقش جهان با احداث این گذر مخالفت کرد.

مخالفت صریح شورای عالی معماری و شهرسازی با احداث گذر آقانجفی در حریم میدان نقش جهان، احداث گذر و تخریب ها بافت تاریخی اصفهان را مخدوش می کند

مستند خبرنگاران از مرگ تدریجی بافت تاریخی اصفهان

به گزارش پویش مردمی نه به گذر آقا نجفی، این شورا مصوب کرد: پیرو جلسه 16 تیر ماه امسال با موضوع اقدامات و تخریب های اجرا شده در بافت تاریخی شرق میدان نقش جهان به منظور ایجاد گذر موسوم به آقا نورالله نجفی، با عنایت به صورت جلسه 9 مهر 98 کمیته تخصصی معماری، طراحی شهری و بافت های واجد ارزش (کمیته فنی شماره 3) این شورای عالی و همچنین گزارش میدانی دبیرخانه شورای عالی شهرسازی، بنا بر مکاتبات انجام پذیرفته، اقدامات زیر صورت گیرد:

گزارش کامل تخریب حریم درجه یک میدان نقش جهان اصفهان تقدیم رییس سازمان میراث فرهنگی شد

1. نظر به مخدوش شدن یکپارچگی و انسجام بافت فرهنگی تاریخی شهر اصفهان، بی توجهی به اثر جهانی میدان نقش جهان، عدم لزوم ایجاد پیاده راه با توجه به فاصله اندک با پیاده راه پیرامون میدان نقش جهان، اثرات تخریب بناها و رها سازی فضاهای به وجود آمده بر کیفیت خدمات و زندگی ساکنان و نارضایتی ایشان، با هرگونه تخریب و تملک بنا به منظور احداث یا امتداد گذر موجود مخالفت می شود.

گزارش میراث فرهنگی اصفهان درباره احداث گذر آقانجفی/ از ابتدا هم مخالف بودیم/مرجع نهایی شورایعالی معماری و شهرسازی است

2. با عنایت به لزوم ساماندهی شرایط موجود، ضمن تأکید بر حفظ کلیه پلاک های موجود در گذر پیشنهادی (بدنه خیابان حافظ، ساباط و پلاک های مجاور طبق نقشه پیوست) مقرر شد طرح ساماندهی با تأکید بر ایجاد و احیای فضاهای شهری پشتیبان محله و میدان نقش جهان و توجه به احیای بناها و فضاهای ارزشمند فرهنگی در جهت تداوم هویت تاریخی گذر ظرف مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ مصوبه، توسط شهرداری اصفهان تهیه و پس از تصویب در کمیسیون ماده پنج، جهت ابلاغ به دبیرخانه شورای عالی شهرسازی ارائه شود.

گفت وگوی صدای میراث با مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ از داستان تخریب حریم نقش جهان و پروژه دردسرساز شاهدژ اصفهان تا پیاده راه سازی چهارباغ عباسی + فیلم

3. نظر به مسائل و نارضایتی های به وجود آمده برای ساکنان در اثر اقدامات بی برنامه و نیز لزوم توجه به جلب مشارکت مردمی در احیای بافت، ضروری است مدیریت شهری اهتمامی ویژه به بهبود شرایط کالبدی موجود داشته باشد و اقداماتی اجرایی از نوع بهسازی، کف سازی و بدنه سازی با قید فوریت توسط شهرداری انجام پذیرد.

سکوت شهرداری اصفهان در ماجرای تخریب بافت تاریخی نقش جهان شکست

منبع: صدای میراث
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1345

به "مخالفت صریح شورای عالی معماری و شهرسازی با احداث گذر آقانجفی در حریم میدان نقش جهان، احداث گذر و تخریب ها بافت تاریخی اصفهان را مخدوش می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت صریح شورای عالی معماری و شهرسازی با احداث گذر آقانجفی در حریم میدان نقش جهان، احداث گذر و تخریب ها بافت تاریخی اصفهان را مخدوش می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید