میراث تاریخی سودان در سودای طلا نابود می شود

به گزارش مجله کالارنا، طی یک ماه گذشته تیمی از باستان شناسان در دل صحرای سودان بعد از رسیدن به جبل مراغه فکر کردند راهشان را گم کرده اند چون محوطه باستانی جبل مراغه به طور کامل ناپدید شده بود. اما اشتباهی رخ نداده بود و جویندگان طلا با دستگاه های غول پیکر حفاری تقریبا هر اثری از این محوطه دوهزارساله را از بین برده بودند.

میراث تاریخی سودان در سودای طلا نابود می شود

حبیب ادریس احمد، باستان شناسی که در سال 1999 در این منطقه تاریخی کاوش کرده بود، می گوید: شکارچیان گنج از حفاری این محوطه تنها یک هدف داشتند و آن هم رسیدن به طلا بود. آنها دست به کاری احمقانه زدند و برای صرفه جویی در زمان از دستگاه های سنگین برای این کار استفاده کردند.

این تیم باستان شناسی در صحرای سوزان بایودا واقع در 270 کیلومتری شمال شهر خارطوم، دو دستگاه حفاری مکانیکی و پنج نیروی درحال کار پیدا کردند. این گروه گودال بزرگی به عمق 17 متر و طول 20 متر حفر کرده بود. رد لاستیک روی شن های صحرا دیده می شد؛ این رد در بعضی جاها عمیق تر بود و در اثر تردد کامیون هایی ایجاد شده بود که دستگاه های حفاری را به محل منتقل کرده بودند.

این محوطه که قدمت آن به دوره تمدن مرویتیک، بین 350 سال قبل از میلاد و 350 سال پس از میلاد، برمی گشت کوچ گاهی کوچک یا یک ایست بازرسی بوده است. اما از زمانی که سروکله جویندگان طلا پیدا شد از این مکان تاریخی چیزی باقی نمانده است.

حاتم نور، سرپرست موزه های سودان می گوید: جویندگان طلا این محوطه را به طور کامل حفر کرده اند. از آن جا که زمین این منطقه شامل رگه هایی از ماسه سنگ و سنگ پیریت است و سنگ پیریت ظاهری شبیه به طلا و سنگ طلا دارد، طلایاب هاشان زنگ می زد و فکر می کردند در این منطقه طلا وجود دارد. محمود طیب، استاد باستان شناسی دانشگاه ورشو و کارشناس سابق اداره عتیقه جات سودان معتقد بود این افراد باید براساس قانون زندانی شده و ماشین آلاتشان توقیف شود.

این جویندگان طلا به پاسگاه پلیس منتقل اما ظرف چند ساعت بدون هیچ اتهامی آزاد شدند و دستگاهایشان نیز به آنها برگردانده شد. باستان شناسان سودانی هشدار دادند این مورد تنها بخشی از غارت سازمان یافته محوطه های باستانی در این کشور است.

خبرگزاری فرانسه نوشت، سودان پس از آفریقای جنوبی و غنا، سومین تولیدکننده بزرگ طلا در آفریقاست. حفاری تجاری سال گذشته یک میلیارد و 220 میلیون دلار برای دولت این کشور درآمد داشت.

منبع: گردشبان
انتشار: 18 مهر 1399 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1245

به "میراث تاریخی سودان در سودای طلا نابود می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میراث تاریخی سودان در سودای طلا نابود می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید