نامش رمضان، متولد رمضان و شهید ماه رمضان بود

به گزارش مجله کالارنا، آخرین لحظات خداحافظی رو به من کرد و گفت : این فقط خدمت من نیست، من از طرف همه شما در حال مرزبانی از خاک کشورم هستم. شاید دیگر بازنگردم. شما به زندگی خودتان ادامه بدهید و بی تابی و ناراحتی نکنید

نامش رمضان، متولد رمضان و شهید ماه رمضان بود

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، به نقل از جوان، 19 ماه مبارک رمضان وعده خدا محقق شد و شهید رمضان خسروی به آرزویش رسید. رمضان با زبان روزه در 13 خرداد ماه سال 65 در سیستان و بلوچستان در درگیری با اشرار بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسید. او قبل از اعزام به مأموریت خواب شهادتش را دیده بود، اما دلهره ای به خود راه نداد و با ایمانی که داشت پا به پای دیگر همرزمانش راهی میدان شد.

برای آشنایی با شهید رمضان خسروی با برادرش علی خسروی به گفتگو نشسته ایم که از محضرتان می گذرد.

اهل کجا هستید؟ گویا شهید رمضان متولد ماه مبارک رمضان بود و علت نامگذاری اش هم همین مناسبت فرخنده بود؟

ما اهل بردسیر کرمان و یک خواهر و چهار برادر هستیم. پدرم کشاورز و مادرم خانه دار بود. رمضان تا خاتمه مقطع متوسطه در رشته انسانی درس خواند و دیپلم گرفت. او فرزند آخر خانواده بود که در ماه مبارک رمضان 1344، به دنیا آمد و همین ایام فرخنده بهانه ای شد که او را رمضان نامیدند. او 21 سال بعد در همین ماه مبارک به شهادت رسید.

شهید چطور فرزندی برای خانواده بود؟

رمضان کنکور دانشگاه شرکت کرد و همزمان با تحصیل یاری حال پدر و مادرم بود و به آن ها یاری می رساند.

یکی از شاخصه های اصلی برادرم یاری به مردم نیازمند بود. برایش فرقی نداشت، رمضان هرچه در توان داشت، برای مردم هزینه می کرد. از یاری مالی به اقوام و خویشان گرفته تا رساندن برق و نفت به خانه محرومان. خودش را فدای مردم کرده بود.

بسیار سر به زیر و متواضع و مؤمن بود. از سن هفت - هشت سالگی قدم بر مسجد گذاشت. بسیار باهوش، درستکار و با محبت بود. در یک جمله باید بگویم که برادرم همیشه به دنبال آخرت بود. توجهی به دنیا نداشت. در ایام محرم خادم الحسین (ع) بود و مرتب در مراسمات شرکت می کرد. ایشان توجه و تأکید زیادی به انجام فرایض و واجبات داشت. حتی در ماه رمضان با دهان روزه در کنار پدرمان بنایی و کارگری می کرد و بسیار هم به صله رحم توجه داشت.

ایشان متأهل بود؟

خیر، برادرم مجرد بود. رمضان برای گذراندن خدمت سربازی به سیستان و بلوچستان (زابل) اعزام شد و سه ماه آنجا بود. خودم برای اینکه اعزام شود همراهش تا کرمان رفتم. خانواده خیلی تلاش کرد تا محل خدمت رمضان را جابه جا کند و او را به ایرانشهر بیاورد، اما او نپذیرفت و گفت من برای خدمت هر جا که اعزام شوم، می روم، حتی دور ترین نقطه. در نهایت به پاسگاه کنگری؛ یعنی آخرین نقطه مرزی اعزام شد.

آخرین دیدارتان را به یاد دارید؟

رمضان هر سه ماه یکبار به مرخصی می آمد. هیچ وقت از محل خدمتش ابراز نارضایتی نکرد و همیشه می گفت من بهترین جا هستم. درصورتی که ما می دانستیم که در سخت ترین نقطه مرزی در حال خدمت است. آخرین باری که آمد مهمان خانه ما بود و چند روزی هم بیشتر نماند. آن زمان پسرم تازه به دنیا آمده بود. برای دیدن فرزندم به خانه ما آمد. آرام و قرار نداشت. آخرین لحظات خداحافظی رو به من کرد و گفت : این فقط خدمت من نیست، من از طرف همه شما در حال مرزبانی از خاک کشورم هستم. شاید دیگر بازنگردم. شما به زندگی خودتان ادامه بدهید و بی تابی و ناراحتی نکنید. رمضان رفت و کمی بعد خبر شهادتش را برای ما آوردند. او در 19 ماه رمضان سال 1365 در حالی که یک سال از خدمتش می گذشت به شهادت رسید.

نحوه شهادت شان به چه شکلی بود؟

شب 19 ماه مبارک رمضان به پاسگاه کنگری خبر می رسد که یک محموله بسیار بزرگ در حال قاچاق از کوه های آهوران اطراف ایرانشهر است. او و دو سه نفر از بچه ها راهی منطقه موردنظر می شوند. تا آنجا که امکان داشت با خودرو و باقی راستا را با پای پیاده تا رسیدن به محل مورد نظر طی می کنند. ساعت هشت صبح به نقطه موردنظر می رسند. حدود 11 شتر که بار قاچاق داشته را با دو ساربان می بینند، وارد عمل می شوند و ساربانان از محل فرار می کنند، اما ساعتی بعد متأسفانه توسط 70 نفر از اشرار و قاچاقچیان محاصره می شوند. آنجا درگیری سختی بین آن ها و بچه ها اتفاق می افتد که در نهایت او و چند نفر از بچه ها با زبان روزه به شهادت می رسند. آنطور که همرزمانش بعد ها برای ما روایت کردند، او خواب شهادتش را دیده بود. پیکرش توسطی یکی از دوستان ما شناسایی و به کرمان منتقل شد. الحمدالله با حضور جمع باشکوهی از مردم تشییع شد.

سخن خاتمهی

خواب رمضان را بار ها و بار ها با همان چهره نورانی و درخشان دیده ام. کنارم می نشیند و می گوید من زنده ام و همیشه در کنار شما هستم. این دنیا با همه حلاوت، مشقت ها، سختی ها و شیرینی هایش می گذرد. تنها چیزی که باقی می ماند، خوبی و نیکی و خدمت به مردم است. من نمی خواهم از برادرم که شهید شده تعریف و تمجید کنم، اما همیشه با خودم می گویم، اگر رمضان شهید شد و به این عاقبت بخیری رسید، فقط و فقط به خاطر خدمتی بود که به مردم نیازمند می کرد. او به معنای دقیق کلمه خادم مردم بود.

اهل تواضع و فروتنی بود. هرگز خودش را بالاتر از کسی نمی دانست. با مهربانی هایش همه را مجذوب خودش کرده بود. شهادت مزد تمام کار های خیری بود که برای مردم می کرد. ان شا ءالله ما بتوانیم ادامه دهنده راهش باشیم.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1707

به "نامش رمضان، متولد رمضان و شهید ماه رمضان بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامش رمضان، متولد رمضان و شهید ماه رمضان بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید