پیروزی دموکراتها در انتخابات کنگره باعث سیه روزی ترامپ می گردد

خبرنگاران، گروه بین الملل: بعد از منتشر شدن گزارش هایی مبنی بر احتمال استعفای جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا، اکنون گفته می گردد که دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور، خود در فکر برکناری اوست.

پیروزی دموکراتها در انتخابات کنگره باعث سیه روزی ترامپ می گردد

طی روزهای گذشته روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی گزارش داد، مدتی است که شام مشترک متیس با ترامپ قطع گردیده و در تمام مصاحبه های گرفته گردیده از ده ها مقام کاخ سفید، کنگره، مقامات فعلی و پیشین وزارت دفاع آمریکا طی 6 هفته گذشته، حسی از وخیم شدن روابط این دو نفر غالب است.

اختلافات عمیق بین ترامپ و متیس بر سر موضوعاتی چون سیاست ها در قبال ناتو، تداوم رزمایش های نظامی بزرگ با کره جنوبی و خروج از توافق هسته ای ایران طی 4 ماه گذشته مزید بر علت تمایل رئیس جمهور آمریکا برای برکناری وزیر دفاع خود گردیده است.

دریک سال و نیمی که از ورود ترامپ به کاخ سفید می گذرد بیش از 30 نفر از اعضای ارشد دولت او اخراج گردیده، استعفا نموده و یا با نفراتی دیگر جایگزین گردیده اند.

در این راستا خبرنگاران گفتگویی با بنت جانسون از سناتورهای سابق ایالات متحده آمریکا انجام داده که در ادامه آمده است.

جانسون که از اعضای حزب دموکرات است، در سالهای 1972 تا 1997 میلادی، نمایندگی ایالت لوئیزیانا را در مجلس سنای آمریکا به عهده داشت. وی در حال حاضر، رئیس شورای آمریکایی-ایرانی (American Iranian Council) است.

*براساس اخبار، ترامپ قصد دارد پس از انتخابات کنگره، جیمز متیس وزیر دفاع را کنار بگذارد. دلایل این تصمیم چیست؟

گزارش های بسیاری وجود دارد که نشان می دهد ماتیس از دستورات رئیس جمهور پیروی ننموده است. این که آیا این دلیلی واقعی بوده یا خصومتی بین آنها وجود دارد، معین نیست. باید گفت که رابطه ظاهری بین آنها دوستانه بوده اما شواهد حاکی از آن است که ماتیس در دوره دوم رد خواهد شد.

*چرا ترامپ این تصمیم را به بعد از انتخابات کنگره محول نموده و چقدر انتخابات کنگره برای او مهم است؟

ماتیس به خوبی هم توسط دموکرات ها و هم توسط جمهوری خواستار مورد توجه قرار گرفته است، بنابراین هدف قرار دادن او یک اقدام غیر عادی بوده و احتمالا برای جمهوری خواستار در انتخابات میان دوره ای مضر خواهد بود.

آنها می خواهند تا پس از انتخابات صبر نمایند، اگر واقعا قصد برکناری او را دارند. انتخابات میان دوره ای کنگره برای ترامپ بسیار مهم است، زیرا اگر دموکراتها در این انتخابات پیروز شوند، دارای قدرت تحقیق و قدرت احضاریه خواهند بود و بنابراین، همان طور که در سیاست آمریکا اغلب اتفاق می افتد، حزب خارج از قدرت ممکن است در مجلس از قدرت بیشتری برخوردار باشد پس توانایی ساخت زندگی سیه روزی را برای رئیس جمهور دارد.

*برخی از تحلیل گران معتقدند که رویکرد خصمانه ترامپ به ایران بعد از انتخابات کنگره تشدید خواهد شد، زیرا جیمز متیس شخصی منطقی تر از سایر سیاست گذاران سیاست خارجی و سیاست امنیتی امریکاست. نظر شما چیست؟

خب، رئیس جمهور ترامپ پیش از این موضع قوی خود در مورد ایران را اتخاذ نموده است و ماتیس - اگر با رئیس جمهور مخالفت کرد، که ما فکر می کنیم او مخالفت کرد - قادر نبود رئیس جمهور را ازتصمیم خود منصرف کند.

بنابراین من از آنچه رئیس جمهور بیشتر در ارتباط با ایران انجام خواهد داد اطلاعی ندارم – بیشتر از آنچه پیش از این انجام داده و تحریم های قوی علیه ایران اعمال نموده است. فکر می کنم حمله به ایران غیر قابل تصور باشد. حدس من این است که برکناری ماتیس تفاوت زیادی در رهیافت او نسبت به ایران ایجاد نخواهد نمود.

* ترامپ در حال برنامه ریزی جهت برگزاری نشستی در شورای امنیت سازمان ملل با ریاست امریکا در مورد ایران است. ما می توانیم اتهاماتی که او به ایران وارد می نماید را تصور کنیم. از دیدگاه سیاسی، آیا فردی که قرارداد هسته ای را نقض نموده، می تواند اداره این نشست را بر عهده گیرد؟ البته، منظور من از جنبه حقوقی نیست.

من باور نمی کنم که رئیس جمهورترامپ ریاست این نشست را بر عهده گیرد. من فکر می کنم این مسئله مسائل کشور را با متحدان ما، فرانسه، آلمان، انگلستان و غیره برجسته می نماید و بنابراین من فکر می کنم او دوباره در مورد این مسئله فکر خواهد نمود. واضح است که این اقدام مناسبی نبوده و به نظر من رخ نخواهد داد.

*آیا شما صحبت دیگری برای اضافه کردن در مورد انتخابات آینده دارید؟

انتخابات میان دوره ای موضوعات زیادی را تغییر خواهند داد. آنها ضرورتا ذهن ترامپ را تغییر نخواهند داد اما فن نمایش ها به طور کامل تغییر خواهند کرد. حدس من این است که گزارش تحقیقات مولر تا بعد از انتخابات میان دوره منتشر نخواهد شد و اگر همانطور که انتظار می رود دموکرات ها پیروز انتخابات شوند، سپس مسئله محتویات تحقیق مولر به مسئله ای اصلی و مهم تبدیل خواهد شد و سپس مجلس باید تصمیم خودش را در مورد اینکه آیا درخواست احضاریه به دادگاه دهد یا خیر اتخاذ کند.

حدس من این است که مجلس نمایندگان درخواست احضار به دادگاه نخواهد داد مگر اینکه مسئله بسیار مهمی توسط تحقیقات مولر فاش گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 30 دی 1397 شناسه مطلب: 52

به "پیروزی دموکراتها در انتخابات کنگره باعث سیه روزی ترامپ می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیروزی دموکراتها در انتخابات کنگره باعث سیه روزی ترامپ می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید