انتقاد انگلیس از گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران

به گزارش مجله کالارنا، وزیر امور خارجه انگلیس روز سه شنبه مدعی شد گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران، تهدیدی علیه امنیت ملی انگلیس است. او از ایران خواست تا به تعهدات خود پایبند بماند.

انتقاد انگلیس از گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

به گزارش خبرنگاران، دومینیک راب، وزیر امور خارجه انگلیس روز سه شنبه در واکنش به اعلام ایران در مورد اجرای گام چهارم کاهش تعهدات برجامی گفت: اقدامات اخیر ایران به وضوح توافق هسته ای را نقض می نماید و تهدیدی علیه امنیت ملی ما محسوب می گردد.

وی در ادامه ادعاهای خود اضافه کرد: ما می خواهیم به وسیله گفت وگوهای سازنده جهانی راهی برای پیش رو بیابیم اما ایران باید به تعهدات خود پایبند بماند و یه پایبندی کامل خود به توافق هسته ای بازگردد.

به گزارش خبرنگاران، حسن روحانی امروز در بخشی از سخنرانی اش در مراسم افتتاح رسمی کارخانه نوآوری آزادی با اعلام شروع گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران و با اشاره به اقدامات ایران برای کاهش تعهدات برجامی خود اظهار کرد: من امروز به سازمان انرژی اتمی می گویم که از فردا گام چهارم کاهش تعهدات برجامی را بردارد. البته پیشاپیش به 1+4 اعلام می کنم که فعالیت ما با نظارت آژانس انرژی اتمی خواهد بود. گام چهارم ما مانند سه گام دیگر قابل بازگشت است و اگر آن ها به تعهدات خود در اول ژانویه 2017 بازگردند ما هم به این تاریخ برمی گردیم.

وی ادامه داد: طبق برجام 1044 سانتریفیوژ در فردو داریم که قرار بود آن ها بچرخند اما به آن ها گاز تزریق نکنیم اما از فردا گازدهی را در فردو شروع می کنیم. ما حساسیت های طرف مقابل را می دانیم و همچنین می دانیم که ممکن است آن ها سروصدا نمایند اما هر وقت آن ها به تعهدات خود عمل کردند این گام ما قابل بازگشت خواهد بود.

کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران در وین اظهار داشت: پس از اعلام رییس جمهوری و دستور ایشان به سازمان انرژی اتمی برای شروع گازدهی در تاسیسات فردو این مراتب طی نامه ای به اطلاع آژانس بین المللی انرژی اتمی رسید.

وی اضافه کرد: در این نامه تصریح شده است که جمهوری اسلامی ایران از روز چهارشنبه گازدهی اورانیوم UF6 را در سایت فردو شروع خواهد نمود و از آژانس درخواست شده است که تا بازرسان برای نظارت بر این فرایند در ساعت معین شده در این تاسیسات حضور داشته باشند.

دمیتری پسکوف سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه (کرملین) امروز (سه شنبه) پس از آنکه ایران اظهار داشت گام چهارم برای کاهش اجرای تعهداتش در برجام را اجرایی می نماید، گفت: روسیه نگرانی های تهران نسبت به تحریم ها را درک می نماید اما ما اقدام ایران (درخصوص برجام) را نیز نگران نماینده می دانیم.

پسکوف توضیح داد: ما از نگرانی های ایران، باتوجه به سابقه بعضی کشورها و تحریم های غیرقانونی و غیر قابل قبول (آمریکا) علیه ایران آگاه هستیم اما به طور همزمان، تحولات پیرامون این وضعیت را با نگرانی دنبال می کنیم چراکه نابودی توافق جامع هسته ای هیچ نتیجه خوبی در پی نخواهد داشت.

اتحادیه اروپا نیز روز سه شنبه (امروز) نسبت به اعلام جدید ایران برای برداشتن گام جدید در راستای کاهش تعهدات برجامی اش ابراز نگرانی کرد. این اتحادیه همچنین خواهان بازگشت کامل ایران به تعهداتش در توافق هسته ای 2015 شد.

سخنگوی وزارت امورخارجه فرانسه امروز (سه شنبه) در جمع خبرنگاران به تصمیم ایران برای شروع اجرای گام چهارم کاهش تعهداتش در برجام واکنش نشان داد.

وی گفت: اطلاعیه ایران در روز پنجم نوامبر برای افزایش ظرفیت غنی سازی اش خلاف توافق وین است که به سختی فعالیت ها در این زمینه را محدود می نماید. ما و شرکای مان در انتظار گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره اطلاعیه ها و اقدامات ایران هستیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 481

به "انتقاد انگلیس از گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد انگلیس از گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید