چند روش موثر در آرام کردن نوزاد بی قرار

به گزارش مجله کالارنا، در این مطلب قصد داریم 36 روش آرام کردن نوزاد بی قرار (نوزاد گریان و نوزاد کولیکی) را به شما معرفی می کنیم.

چند روش موثر در آرام کردن نوزاد بی قرار

الف) روش های حرکتی برای آرام کردن نوزاد بی قرار

در آغوش گرفتن نوزاد و راه رفتن، اولین واکنش پدر و مادر هنگام گریه نوزاد است. اما روش های متنوعی برای حرکت دادن نوزاد وجود دارد که احتمالا از آنها اطلاع ندارید.

1. بالا و پایین رفتن روی توپ یوگااین روش برای پدر و مادر های نوزادان کمتر از 6 ماه مناسب است. می توانید نوزاد را قنداق کنید و بر روی سینه خود، به صورت عمودی قرار دهید. همان گونه که نوزاد را محکم در آغوش گرفته اید، روی توپ بنشینید و بالا و پایین بروید. نوزاد با این روش به سرعت به خواب می رود. مکیدن پستانک یا انگشت کوچک شما هم به آرام شدن او یاری می نماید.

2. غلتاندن آرام نوزاد روی توپ یوگااگر مشکل نوزاد نفخ باشد، غلتاندن آرام نوزاد بر روی توپ یوگا او را آرام می نماید. فشار کمی که در این حالت به معده او وارد می گردد، موجب خروج گاز های معده و آرامش یافتن نوزاد می گردد.

3. گرفتن باد گلواگر توپ یوگا در دسترس ندارید، می توانید نوزاد را در آغوش بگیرید به گونه ای که سر او روی شانه هایتان باشد. سپس به آرامی از کمر به بالای نوزاد را ماساژ دهید. این روش هم به خروج گار های معده نوزاد یاری می نماید.

4. نشستن روی جایگاه راک (گهواره ای)نوزاد را در آغوش بگیرید و رو جایگاه راک به آرامی تکان بخورید، اگر نوزاد آرام نشد، حرکت خود را سریع تر کنید.

5. تاب دادن نوزاد در جایگاه ماشیناین روش میان پدران از محبوبیت بالایی برخوردار است. نوزاد را در جایگاه ماشین قرار دهید و کمربند ها را ببندید. سپس جایگاه را تاب دهید، خواهید دید که نوزاد به سرعت آرام می گردد.

6. تاب یا گهواره برقینوزاد را در قنداق بپیچید و در گهواره برقی قرار دهید. با حرکت گهواره به تدریج نوزاد آرام می گردد. اگر گهواره برقی ندارید، آنقدر گهواره را تکان دهید تا نوزاد آرام گردد.

7. ماشین سوارییک روش قدیمی برای آرام کردن نوزاد بی قرار، ماشین سواری است. البته روش ایده آلی نیست، اما اگر دیگر روش ها به بن بست خورد، حتما آن را امتحان کنید. نوزاد را در جایگاه ماشین بنشانید، یک سی دی صدای سفید از پلیر خودرو پخش و آغاز به حرکت کنید. اگر سی دی صدای سفید ندارید، از اپلیکیشن آن بهره ببرید و یا صدای خش خش رادیو را پخش کنید.

8. آغوشینوزاد را در آغوشی بگذارید و بیرون ببرید، یا داخل خانه حرکت کنید. هنگامی که به خواب رفت، به آرامی او را در تخت قرار دهید. اگر نوزاد نمی خوابد؛ می توانید همان گونه که نوزاد در آغوشی است به امور منزل رسیدگی کنید.

9. کالسکه سواریلباس مناسب تن نوزاد بپوشانید او را با کالسکه بیرون ببرید. سعی کنید با یک سرعت ثابت و بدون توقف حرکت کنید تا نوزاد آرامش پیدا کند.

10. تاب دادن نوزاد در آغوشروش قدیمی و موثر دیگر تاب دادن نوزاد در آغوش است. نوزاد را ترجیحا قنداق کنید و در آغوش بگیرید. سپس او را به جلو و عقب تاب دهید.

11. اسکات آیا می خواهید هنگام آرام کردن نوزاد بی قرار ، بخشی از اضافه وزن دوران بارداری را از دست دهید؟ اگر پاسختان مثبت است، این روش را امتحان کنید. نوزاد را در آغوش بگیرید. زانوهایتان را به حالت اسکات (squat) خم کنید، سپس بعضیزید.

ب) روش های مکیدنی برای آرام کردن نوزاد بی قرارنوزادان با حرکت آرواره ها و مکیدن آرامش پیدا می نمایند. شیردهی، مکیدن پستانک و یا انگشت را امتحان کنید.

12. شیردهیگاهی اوقات شیردهی تنها کاری است که موجب آرامش نوزاد می گردد. به ویژه از ساعت 5 عصر به بعد، نوزادان احتیاج به آرامش بیشتری دارند که شیردهی این امکان را برایشان فراهم می نماید. ممکن است مجبور شوید تمام ساعات غروب را به نوزادتان شیر دهید، خسته نماینده است، ولی ارزشش را دارد. نوزاد در این زمان بیش از آنکه احتیاج به شیر داشته باشد؛ در پی آرامش زمان شیردهی است.

13. پستانکاگر خوش شانس باشید، مکیدن پستانک هم نوزاد شما را آرام می نماید.

14. مکیدن انگشتنوزادانی که تمایل به مکیدن پستانک ندارند، یک چیز واقعی تر مانند انگشت کوچک شما را برای مکیدن ترجیح می دهند. عجیب است؟ شاید! ولی موثر است!

ج) استفاده از صدای سفیدشنیدن صدای سفید یا نویز سفید، فضای رحم را برای نوزاد یادآوری می نماید و موجب آرامش او می گردد. برای ایجاد چنین صدایی راه های زیر را امتحان کنید.

15. جارو برقیآرام کردن با پخش صدای جاروبرقی برای نوزاد، یک کلیشه قدیمی و موثر است. به یاد داشته باشید که محیط رحم برای نوزاد بسیار پر سروصدا بوده است؛ بنابراین صدای جاروبرقی او را اذیت نمی نماید، نگران نباشید.

16. اپلیکشین صدای سفیدبرنامه های زیادی برای گوشی های موبایل اندروید و اپل وجود دارد که صدای سفید پخش می نمایند. احتمالا صدای لالایی یا امواج آرام دریا، برای آرام کردن نوزاد بی قرار شما کارساز نیست. صدای سشوار، خشک کن، فن یا خش خش رادیو را امتحان کنید.

17. دستگاه خشک کنصدای بلند دستگاه های خشک کن، نوزاد گریان را به سرعت آرام می نماید. بهتر است فاصله مناسبی از دستگاه داشته باشید.

18. پنکه، فن و هوداگر صدای پنکه یا فن کارساز نیست، صدای بلند هود آشپزخانه حتما او را آرام می نماید.

19. در گوش نوزاد بگویید: هیشششاگر هیچ صدای سفید دیگری در دسترس ندارید، گفتن هیششش در گوش نوزاد، معمولا موثر است. خواهید دید که گریه او متوقف می گردد و با تعجب به شما نگاه می نماید. اگرچه این روش موثر است، اما بیش از یک یا دو دقیقه نمی توانید انجام دهید، زیرا نفس کم می آورید!

20. نشستن کنار ماشین ظرفشوییصدای یکنواخت و آرامش بخش ظرفشویی هم راه دیگری برای آرام کردن نوزاد بی قرار است. اگر به تنهایی موثر واقع نشد، گهواره نوزاد را در کنار آن قرار دهید و نوزاد را تاب دهید.

21. صدای بلند موسیقیاگرچه استفاده از صدای سفید برای نوزاد بهتر است، اما صدای بلند موسیقی هم همان کار را می نماید. البته بهتر است صدا از حالت معمولی صحبت کردن، بلندتر نباشد. اگر گریه نوزاد شدیدتر شد احتمالا صدا خیلی بلند است.

د) روش های موثر دیگر

22. قنداق کردن از قدیمی ترین روش های آرام کردن نوزاد بی قرارهمان گونه که می دانید نوزادان تمایل دارند تا در محیطی مشابه رحم باشند. قنداق کردن این احساس را به نوزاد می دهد. نوزاد در قنداق احساس گرما، امنیت و آرامش می نماید و دست ها و پا های کوچکش در جای مطمئنی هستند. اگرچه بیشتر نوزادان وقتی قنداق می شوند راحت تر می خوابند، اما نسبت به قنداق شدن مقاومت می نمایند. می توانید هنگام قنداق کردن نوزاد را در آغوشتان بگیرید و از سویی به سوی دیگر تاب دهید تا او اجازه دهد قنداقش کنید.

23. حرکت پا دوچرخهنوزاد را به پشت روی سطح نرم و راحتی بخوابانید. به آرامی و با یک حرکت دایره ای، پا های او را به سمت شکم ببرید. حرکت دوچرخه ای پا ها به خروج گاز های معده نوزاد و آرام شدن او یاری می نماید.

24. معجزه ای به نام ماساژلازم نیست یک ماساژور حرفه ای باشید یا تکنیک های خاصی را آموزش دیده باشید. لمس و نوازش ملایم نوزاد، همراه با یک فشار اندک می تواند او را آرام کند. ماساژ نوزاد در قسمت دست ها، پاها، شکم و کمر او را امتحان کنید.

25. پنج راز آرام کردن نوزاد بی قرار (نقل از کتاب شادترین کودک محله)حتما نام کتاب شادترین کودک محله اثر هاروی کرپ را شنیده اید. در این کتاب پنج راز آرام کردن نوزاد بی قرار به اختصار اینگونه آمده است:

صدای هیششش یا هر صدای سفید دیگر

خواباندن نوزاد به پهلو

قنداق کردن

مکیدن (پستانک یا انگشت)

تاب دادن (در آغوش یا گهواره)

26. خواباندن نوزاد روی شکماگر گاز معده علت بی قراری نوزاد است، او را روی شکم بخوابانید. فشار وارد شده روی شکم موجب خروج گاز های معده و به آرامش رسیدن نوزاد می گردد.

هشدار: برای نوزادان تازه متولد شده، زمان خواباندن شکم باید کوتاه باشد و نظارت دائمی وجود داشته باشد تا از خطر مرگ ناگهانی نوزاد یا SIDS پیشگیری گردد.

27. هوای تارهاستنشاق هوای تازه، کلیشه قدیمی دیگری است که در آرام کردن نوزاد بی قرار موثر است. تنها کاری که باید انجام دهید باز کردن پنجره، رفتن به تراس یا حیاط خانه برای یک تا دو دقیقه است. حواس پرتی موجب می گردد تا نوزاد فراموش کند چرا گریه می نموده است.

28. حمام کردنحمام گرم یکی از راه های آرام کردن نوزادان است. دمای آب را حتما تنظیم کنید. تماس با آب سرد موجب بلند تر شدن جیغ های او می شد. اگر تمایلی به قرار گرفتن در وان ندارد، او را در آغوش بگیرید و با هم در وان بنشینید.

بعلاوه برای نوزادانی که با شیردهی مشکل دارند هم می توانید این روش را انجام دهید، آب گرم باعث آرامش و شیر خوردن نوزاد می گردد.

29. کاهش محرک های محیطاگر چه بعضی نوزادان محیط های شلوغ و پرصدا را دوست دارند، اما هنگام بی قراری نوزاد می توانید به یک اتاق تاریک و آرام بروید. شاید تنها چیزی که او احتیاج دارد، اندکی آرامش باشد.

30. قرار دادن نوزاد روی تخت یا زمین حتی نوزادان بغلی هم، احتیاج دارند مدتی در آغوش شما نباشند و دست و پا بزنند. اگر همه روش ها امتحان نموده اید و ناموفق بوده اید، او را در تختش یا جای امنی روی زمین قرار دهید و ببینید چه واکنشی نشان می دهد.

31. کمپرس گرم روی شکم نوزادکمپرس گرم یا یک بطری گرم پوشش دار را روی شکم نوزاد بگذارید تا موقتا او را آرام کند.

32. شربت گریپ میکسچربعضی خانواده ها آن را معجزه می دانند. امتحانش ضرری ندارد، دوز مناسبی از آن را به نوزاد بدهید و نتیجه آن را ببینید.

33. قطره برطرف نفخاگر احتمال می دهید گریه نوزاد از نفخ باشد، دادن چند قطره از داروی برطرف نفخ نوزاد ضرری ندارد.

34. تماس پوست با پوستروش موثری برای آرام کردن نوزاد، برقراری تماس پوست با پوست است. تماس پوستی به ویژه اگر همراه با شیردهی از پستان مادر یا شیشه شیر باشد، موجب احساس آرامش و امنیت نوزاد می گردد.

35. درآوردن تمام لباس های نوزاد بعضی نوزادان عاشق لباس پوشیدن هستند و بعضی دیگر از آن متنفرند! آیا می دانید نوزاد شما کدام را ترجیح می دهد؟ تمام لباس های نوزاد را در بیاورید؛ حتی پوشک! او را روی یک حوله نرم بخوابانید و ببینید چه واکنشی نشان می دهد. ممکن است از نتیجه کار تعجب کنید!

36. هنگامی که دوش می گیرید نوزاد را با خود به حمام ببریدنوزاد را در کریر یا جایگاه ماشین بگذارید و در گوشه امنی از حمام قرار دهید. خودتان مشغول دوش گرفتن شوید. هواکش حمام را هم روشن کنید. ترکیب صدای فن و ریختن قطرات آب بر روی زمین برای نوزاد آرامش بخش است.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1906

به "چند روش موثر در آرام کردن نوزاد بی قرار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند روش موثر در آرام کردن نوزاد بی قرار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید