کاوشگر کنجکاوی چگونه خود را در تعطیلات سرگرم می نماید؟

به گزارش مجله کالارنا، تیم عملیاتی کاوشگر کنجکاوی به طور معمول تمام فعالیت های این مریخ نورد را در آخر هفته ها برنامه ریزی می نمایند، سپس آن را رها می نمایند تا در حالی که خودشان به تعطیلات آخر هفته می فرایند، کنجکاوی این برنامه ها را اجرا کند.

کاوشگر کنجکاوی چگونه خود را در تعطیلات سرگرم می نماید؟

زمان برای این مریخ نورد بر حسب روزهای مریخی، یعنی مدت زمان طی شدن یک شبانه روز در سیاره مریخ که کمی طولانی تر از یک شبانه روز در زمین است(24 ساعت و 39 دقیقه و 35 ثانیه) برنامه ریزی شده است.

این تیم به طور معمول آخر هفته های سه روزه را برای کنجکاوی برنامه ریزی می نماید، اما از آنجا که این آخر هفته با تعطیلات در آمریکا همراه شده بود، آنها یک برنامه پنج روزه را برای این مریخ نورد برنامه ریزی کردند.

دانشمندان ناسا گفتند: ما به دلیل تعطیلات در زمین، یک فعالیت پنج روزه را برای کنجکاوی برنامه ریزی کردیم، چرا که مطمئناً مریخ نورد ما هیچ روزی مرخصی نخواهد داشت و آخر هفته ها به ترکیبی از فعالیت های علمی و مهندسی می پردازد.

یک کار مهم برای کنجکاوی در این هفته، به روزرسانی نرم افزار پرواز رایانه کاوشگر به عنوان بخشی از به روزرسانی های معمول نرم افزاری است. حتی در مریخ نیز نرم افزارها باید به طور مرتب به روز شوند و در طول این به روزرسانی ها، مریخ نورد نمی تواند عملیات های علمی را انجام دهد.

از به روزرسانی های نرم افزاری می توان به افزودن قابلیت های جدید به مریخ نورد و پیشرفت در سیستم های آن از جمله بهره برداری و توسعه قابلیت های رانندگی مستقل اشاره نمود.

از آنجایی که دانشمندان برای چندین سال و حتی چند دهه دسترسی مستقیم فیزیکی به مریخ نورد ندارند، مجبورند از این به روز رسانی های نرم افزاری بهترین استفاده را برای ادامه ماموریت ببرند. به عنوان مثال در سال 2013 یک به روزرسانی نرم افزاری توانست چرخ های فرسوده کنجکاوی را برای تنظیم سرعت و جهت یابی به منظور کاهش سایش و بهبود اصطکاک یاری کند.

اما در زمانی که صرف انجام به روزرسانی های نرم افزاری نمی گردد، کنجکاوی به سنجش علمی اطراف خود می پردازد. به عنوان مثال این مریخ نورد از دوربین های خود برای آنالیز محیط اطراف و صخره های واقع در نزدیکی خود و فراهم کردن اطلاعات برای گروه زمین شناسی استفاده می نماید.

مریخ در حال حاضر در فصل گرد و غبار به سر می برد، جایی که باد، ذرات ریز و درشتی را به هوا بلند می نماید که تقریبا همه سطوح این سیاره را پوشش می دهد.

دانشمندان ناسا می گویند: میزان گرد و غبار موجود در جو مریخ طی دو هفته گذشته رو به افزایش گذاشته است و ما مراقب آب و هوا و آماده انجام اقدامات لازم در صورت وقوع هرگونه طوفان گرد و غبار هستیم.

منبع : ایسنا

منبع: آی تابناک
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 15 شهریور 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1177

به "کاوشگر کنجکاوی چگونه خود را در تعطیلات سرگرم می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاوشگر کنجکاوی چگونه خود را در تعطیلات سرگرم می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید