کنجاله نایاب شد

به گزارش مجله کالارنا، نایب رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی اظهار کرد: سویا باید در جیره غذایی مرغ باشد اما کنجاله سویا در بازار کمیاب شده و قیمت آن به کیلویی 28 هزار تومان رسیده است، این در حالیست که نرخ مصوب آن کیلویی 16 هزار و 300 تومان است.

کنجاله نایاب شد

به گزارش خبر گزاری ایلنا صدرالدین عظیمی، در پاسخ به این پرسش که سرپرست وزارت کشاورزی در جدیدترین اظهارنظرهایش خاطرنشان کرد؛ از آنجایی که مرغداران نهاده را با نرخ دولتی دریافت می کنند، موظف هستند که مرغ را با قیمت مصوب در بازار عرضه کنند و اگر چنین نکنند مرغ از ترکیه وارد خواهیم کرد؛ این پرسش مطرح است که تا چه اندازه نرخ نهاده در قیمت تمام شده تولید مرغ تاثیر می گذارد؟ گفت: نهاده با نرخ مصوب در زمان لازم در دسترس تولیدکننده قرار نمی گیرد از این رو مرغدار نیازش را از بازار آزاد تهیه می کند.

او با بیان اینکه مرغ را نمی توان با وعده وعید بزرگ کرد، اضافه نمود: سویا باید در جیره غذایی مرغ باشد اما کنجاله سویا در بازار کمیاب شده و قیمت آن به کیلویی 28 هزار تومان رسیده است. این در حالیست که نرخ مصوب آن کیلویی 16 هزار و 300 تومان است. در حال حاضر سویا با نرخ مصوب در اختیار تولیدکنندگان قرار نمی گیرد و آنها مجبورند نیازشان را از بازار آزاد تهیه کنند. این فعال مالی ادامه داد: مرغداران به دلیل نبود سویا در بازار به نهاده های جایگزین روی آورده اند و این موضوع ضریب تبدیل را خراب و قیمت تمام شده محصول را بالا برده است. همچنین مقرر شده بود که جوجه یک روزه با قیمت مصوب 15 هزار و 900 تا 16 هزار و 900 تومان متناسب با نژاد جوجه در اختیار تولیدکنندگان قرار بگیرد اما در عمل جوجه با این نرخ در اختیار تولیدکنندگان قرار نگرفت و آنها جوجه یک روزه را بالای 30 هزار تومان خریداری کردند. به گفته نایب رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی؛ اگر امروز جوجه یک روزه با نرخ مصوب در اختیار تولیدکنندگان قرار بگیرد، حداقل 45 روز زمان لازم است که مرغ آن در بازار عرضه شود.

عظیمی با تاکید بر اینکه دود قیمت گذاری دستوری در نهایت در چشم مصرف کنندگان می رود، شرح داد: مرغداران توان جوجه ریزی ندارند و نمی توانند ضرباتی که از سال گذشته تا به امروز به آنها واردشده است را تحمل کنند، از این رو زمان آن رسیده که در این زمینه تصمیمات درست گرفته شود. تولیدکنندگان مایلند قیمت مرغ متعادل شود اما باید نهاده ها و جوجه یک روزه با نرخ مصوب در اختیار آنها قرار بگیرد. او واردات جوجه را به زیان تولید داخلی دانست و اضافه نمود: سخنانی از این دست با شعار سال یعنی مهار تورم و رشد تولید مغایر است و واردات مرغ؛ در واقع مهار تولید است و دولت از هرجا که بخواهد مرغ وارد کند بالاتر از نرخ تولید داخلی تمام می شود. امیدواریم سرپرست وزارت کشاورزی به این نتیجه برسد که تولیدکنندگان نقشی در قیمت گذاری ندارند و هیچ مرغداری برای تولیدش نمی تواند نرخ معین کند و دلال ها، بازاریان و... در این میان تاثیرگذارتر هستند. نایب رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی شرح داد: قیمت واقعی مرغ با احتساب جوجه 30 هزار تومانی و سویا 28 هزار تومانی بالای 80 هزار تومان تمام می شود (البته منطقه ها کشور و ضریب تبدیل نیز در این میان موثر است) و مرغدار نمی تواند با نرخ مصوب کیلویی 73 هزار تومان مرغ را عرضه کنند؛ اگر قول هایی که در این زمینه به تولیدکنندگان دادند عملیاتی شود باید منتظر نتایج آن در 2 ماه آینده باشند.

منبع: فرارو
انتشار: 31 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1402 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 2311

به "کنجاله نایاب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنجاله نایاب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید