گفتگوی وزرای خارجه ایران و ایتالیا در مونیخ

به گزارش مجله کالارنا، وزرای امور خارجه ایران و ایتالیا در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ درباره روابط دوجانبه و تعهدات اروپا در برجام و راه های حفظ این توافق مصاحبه کردند.

گفتگوی وزرای خارجه ایران و ایتالیا در مونیخ

با تور آلمان ارزان پاییز 99 از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ دیدن کنید.

به گزارش گروه سیاست خارجی مجله کالارنا، محمدجواد ظریف و لوئیجی دی مایو وزیر خارجه ایتالیا امروز (یکشنبه) در حاشیه پنجاه و ششمین نشست کنفرانس امنیتی مونیخ دیدار و مصاحبه کردند.

در دیدار وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا، علاوه بر موضوعات مربوط به روابط دوجانبه در حوزه های سیاسی، مالی و فرهنگی، دو وزیر خارجه در مورد تعهدات اروپا در موضوع برجام و راه های حفظ برجام مصاحبه و گفتگو کردند.

ظریف و لوئیجی دی مایو هفتم بهمن ماه نیز در مصاحبهیی تلفنی در مورد آخرین تحولات روابط دوجانبه به ویژه در زمینه مالی، امنیت منطقه و موضوع سانحه هواپیمای اوکراینی (به عنوان حافظ منافع کانادا در ایران) رایزنی و گفتگو کردند. (اینجا بخوانید)

پس از قطع مناسبات دیپلماتیک ایران و کانادا در شهریور 1391، ایتالیا به عنوان حافظ منافع کانادا در ایران و عمان نیز به عنوان حافظ منافع ایران در کانادا معین شدند. البته در خرداد ماه امسال (1398) در پی توافق انجام شده بین ایران و سوئیس، این مسئولیت از عمان به سوئیس منتقل شد و از آن موقع سوئیس به عنوان حافظ منافع ایران در کانادا برای ارسال پیغام ها و ... عمل می نماید که البته این توافق خدمات کنسولی را در برنمی گیرد.

وزیر خارجه ایران که پنجشنبه شب 24 بهمن ماه برای شرکت در این نشست وارد مونیخ شد، روزهای آدینه و شنبه رایزنی هایی را با مقامات شرکت کننده از جمله تعدادی از وزرای خارجه صورت داد.

نخست وزیر کانادا و وزرای خارجه چین، روسیه، آلمان، فرانسه، ژاپن، عمان، کویت، ایتالیا، اسلوونی، عراق، کرواسی، فنلاند، جمهوری چک، واتیکان، کانادا، ترکیه، اوکراین، اسپانیا و نخست وزیر اقلیم کردستان عراق از جمله مقاماتی بودند که ظریف در این دو روز با آنها دیدار و مصاحبه کرد.

دیدار با گروه الدرز، اعضای شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا و گروه اقدام بحران نیز از دیگر دیدارهای ظریف در حاشیه نشست مونیخ بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین در نشستی درباره تنش زدایی در خلیج فارس به سؤالات حاضران پاسخ داد و در نشستی با حضور وزرای خارجه کشورهای مرتبط با سقوط هواپیمای اوکراینی نیز حضور یافت و آمادگی ایران را برای همکاری با اوکراین به منظور انجام تحقیقات و حل و فصل حقوقی این موضوع مجددا خاطرنشان کرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 29 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 822

به "گفتگوی وزرای خارجه ایران و ایتالیا در مونیخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفتگوی وزرای خارجه ایران و ایتالیا در مونیخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید