ابداع روشی برای تشخیص ابتلا به امیکرون در کمتر از 30 دقیقه

به گزارش مجله کالارنا، دانشمندان کره ای روشی را ابداع کرده اند که براساس آن می توانند ابتلا به سویه تازه کرونا را به سرعت تشخیص دهند.

ابداع روشی برای تشخیص ابتلا به امیکرون در کمتر از 30 دقیقه

به گزارش خبرنگاران، به نقل از دیکن هرالد، ظهور سویه نو ویروس کرونا موسوم به امیکرون باعث افزایش نگرانی های مقامات بهداشتی برای کنترل همه گیری کرونا در جهان شده است. برآورد های اولیه سازمان جهانی بهداشت حاکی از آن است که امیکرون کشندگی کمتر، اما قدرت سرایت بیشتری نسبت به سایر سویه های کرونا دارد.

هم اینک کشور های جهان می کوشند با اعمال محدودیت ها، از توسعه این سویه جلوگیری کنند. با این حال، نمی توان به طور قطع از کنترل امیکرون خبر داد. برای مثال، مقامات بهداشتی انگلیس پیشبینی کرده اند تا یک ماه آینده امیکرون به سویه غالب کرونا در این کشور تبدیل می شود.

در این میان، برخی از دانشمندان تمرکز خود را برای انجام تست های سریع تشخیص سویه امیکرون معطوف کرده اند، زیرا تشخیص به موقع بیماری و قرنطینه کردن افراد مبتلا می تواند به قطع زنجیره بیماری کمک کند. یک تیم تحقیقاتی در کره جنوبی پیروز به توسعه فناوری شده است که می تواند ابتلا به سویه نو را در کمتر از 30 دقیقه تشخیص دهد.

این تیم از دانشمندان به رهبری لی جونگ ووک در دانشگاه پوهانگ کره جنوبی یک فناوری نو تشخیص مولکولی را ابداع کرده اند که می تواند ابتلا به امیکرون که بیش از 30 جهش در شاخک پروتئینی خود داشته است را در زمان تقریبی 20 تا 30 دقیقه تعیین کند.

یافته های اولیه نشان می دهد این روش بسیار دقیق تر از تست های پی سی آر (PCR) فعلی برای تشخیص کرونا می تواند ابتلای افراد به سویه نو را تعیین کند. در این روش نوکلوئیک اسید ها به آر ان ای های کرونا واکنش نشان داده و باعث تشخیص سریع بیماری می شود.

یکی دیگر از ویژگی های این روش این است که به ابزار های خاص احتیاجی ندارد و می تواند به صورت گسترده در تمامی مراکز درمانی مورد استفاده قرار بگیرد. دانشمندان ابراز امیدواری کرده اند با توسعه این روش بتوانند به کنترل بیشتر همه گیری و بازگشت مردم به زندگی عادی کمک کنند.

بیشتر بخوانید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 27 بهمن 1400 بروزرسانی: 27 بهمن 1400 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 2022

به "ابداع روشی برای تشخیص ابتلا به امیکرون در کمتر از 30 دقیقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداع روشی برای تشخیص ابتلا به امیکرون در کمتر از 30 دقیقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید