استان گیلان، مقصد زمین گردشگری کشور انتخاب شد

به گزارش مجله کالارنا، محققان سازمان زمین شناسی در مطالعات اخیر خود در زمینه پتانسیل یابی ژئوپارک، استان گیلان را به علت وجود زمینه های مستعد برای زمین گردشگری انتخاب کردند که مطالعه در زمینه تکمیل زیر ساخت های این طرح 80 درصد پیشرفت داشته است.

استان گیلان، مقصد زمین گردشگری کشور انتخاب شد

ایسنا: پتانسیل یابی ژئوپارک به عنوان یکی از شاخص های اختصاصی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، است و هر ساله یک استان از این منظر مورد آنالیز و مطالعه قرار می گیرد. ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی در اجرای مواد 81 و 82 قانون مدیریت خدمات کشوری، هر ساله به وسیله سازمان اداری و استخدامی کشور در قالب شاخص های عمومی و اختصاصی انجام می گردد.

مستندات شاخص اختصاصی پتانسیل یابی ژئوپارک در خاتمه سال در سامانه جامع نظام مدیریت عملکرد(تسما) بارگذاری و به وسیله سازمان اداری و استخدامی کشور مورد پایش و ارزیابی قرار می گیرد. سال 1400 استان مورد مطالعه از حیث پدیده های زمین گردشگری و پتانسیل یابی ژئوپارک، استان گیلان انتخاب شده است.

دکتر نازنین بدری، مسئول بخش پژوهش سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و ناظر فنی پروژه پتانسیل یابی ژئوپارک در استان گیلان اظهار کرد: این طرح شامل مطالعات کتابخانه ای و گردآوری داده های اولیه، انجام بازدیدهای صحرایی و مطالعات زمین شناسی، پالایش و طبقه بندی داده ها، تهیه گزارش مستندسازی سایت ها و ارزیابی استاندارد پیش ژئوسایت ها، تهیه نقشه پراکندگی پتانسیل ها و تدوین گزارش است.

وی با بیان این که استان گیلان به عنوان یکی از استان های گردشگرپذیر و مستعد از نقطه نظر گردشگری طبیعی است، اعلام نمود: یکی از جنبه های گردشگری طبیعت محور که در این استان تا به امروز مورد توجه کامل قرارنگرفته، بحث زمین گردشگری (ژئوتوریسم) با تاکید بر بهره برداری پایدار و حفاظت از میراث زمین شناختی است.

ناظر فنی پروژه پتانسیل یابی ژئوپارک در استان گیلان میراث زمین شناختی را شامل پدیده های ارزشمند و کم نظیر زمین شناختی دانست که ارزش علمی، آموزشی و یا زیبایی شناختی در حد ملی یا بین المللی دارند و اعلام نمود: آنالیز و شناخت میراث زمین شناختی استان گیلان و معرفی علمی و صحیح آنها بستری مناسب برای توسعه فعالیت های گردشگری وابسته به زمین شناسی (ژئوتوریسم-زمین گردشگری) فراهم می نماید و به بخش های دولتی و خصوصی این امکان را می دهد که در راه بهره برداری صحیح از این پتانسیل ها، سرمایه گذاری نمایند.

مسئول بخش پژوهش سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اشاره به این که پس از شناسایی و ارزیابی ژئوسایت ها و در نظر گرفتن ملاحظات مختلف و پارامترهای متعدد از جمله ویژگی های طبیعی و زمین شناختی و بعلاوه مناسبات اداری، سازمانی و حاکمیتی محدوده ژئوپارک معین می گردد؛ گفت: بحث های مربوط به بهره برداری، حفاظت و مدیریت منطقه از دیگر ملاحظاتی است که در این زمینه باید در نظر گرفت.

مهندس مرتضی شیخ، مدیرکل مرکز پژوهش های کاربردی استان البرز و همکار این پروژه با بیان این که گیلان با توجه به شرایط جغرافیایی، یکی از استان های گردشگر پذیر کشور است، گفت: ظرفیت سازی در بخش زمین گردشگری می تواند بستر جدیدی را در مورد توسعه مالی این استان ایجاد کند.

به گفته وی با توجه به شرایط زمین شناسی و اقلیمی استان گیلان، می توان مازاد بر ظرفیت های موجود جهتهای زمین گردشگری را در برگیرنده سایت های دارای ارزش علمی و آموزشی جهت بازدیدهای میدانی تعریف کرد که به استان های مجاور ختم می شوند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال جهت زمین گردشگری تالش-مریان-خلخال یکی از این گزینه هاست که از استان گیلان شروع و به استان اردبیل (دریاچه نئور) می رسد که این جهت علاوه بر چشم اندازهای زیبای طبیعی شامل پدیده های زمین شناسی مجذوب کننده در گروه های متنوع سنگ شناسی، رسوب شناسی کواترنری، زمین ریخت شناسی است.

به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، مطالعاتی زمین گردشگری گیلان جهت پتانسیل یابی ژئوپارک تا به امروز 80 درصد پیشرفت داشته است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 4 دی 1400 بروزرسانی: 4 دی 1400 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1961

به "استان گیلان، مقصد زمین گردشگری کشور انتخاب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استان گیلان، مقصد زمین گردشگری کشور انتخاب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید