ایران مسبب شیوع کرونا در کشورهای حاشیه خلیج فارس بوده است؟

به گزارش مجله کالارنا، یک اندیشکده آمریکایی با ارائه گزارشی نوشت نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد که ایران مسبب گسترش ویروس کرونا در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس نبوده است.

ایران مسبب شیوع کرونا در کشورهای حاشیه خلیج فارس بوده است؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، تحقیقات جدید اجرا شده در اندیشکده رند، این فرضیه را که ایران بیشترین مسئولیت در گسترش ویروس کرونا در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس داشته رد می نماید.

اندیشکده رَند با ارائه تحلیل هایی در یک گزارش جدید عنوان نموده که خطر ورود ویروس کرونا به منطقه غرب آسیا از خارج از این منطقه بیشتر بوده است. این اندیشکده آمریکایی در این گزارش از ابزار تصویرسازی ترافیک هوایی کووید19 استفاده نموده تا راه های احتمالی انتقال این ویروس به امارات و دیگر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس را بسنجد. رند همچنین نوشت، این ابزار با آمار مبتلایان به کرونا از سوی دانشگاه جان هاپکینز و همچنین با آمار سفرهای هوایی از سوی انجمن بین المللی حمل ونقل هوایی ترکیب شده است.

میزان خطر انتقال ویروس کرونا به امارات به وسیله سفرهای هوایی به این کشور در 29 فوریه 2020

بر اساس مقاله ای که وبگاه صدای آمریکا در ماه مارس 2020 منتشر کرد، افراد بسیاری از جمله مقامات آمریکایی، عنوان نموده اند که ایران مسئولیت بیشتری در گسترش ویروس کرونا در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس داشته است. تحلیل ها در این گزارش بر اساس آمار این بیماری در دیگر کشورها و در میزان سفرها از این کشورها به کشورهای شورای همکاری خلیج فارس بین ژانویه تا فوریه 2020 ارائه شده اند. در این دوره زمانی تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در امارات از صفر به 16 مورد افزایش یافت.

رند در ادامه نوشت، این دیدگاه از نزدیکی جغرافیایی ایران به این کشورها و دشمنی های منطقه ای علیه ایران نشأت گرفته است. این اندیشکده در ادامه نوشت، با این حال، در بیست وهشتم ژانویه 2020، حدود 90 درصد خطر انتقال ویروس کرونا به امارات از سفرهای هوایی چین به این کشور نشأت گرفته است. بقیه خطر انتقال این ویروس به امارات از مسافران کشورهای دیگر در آسیا نشأت گرفت. در 29 فوریه، خطر انتقال ویروس کرونا به این کشور حدود 46 برابر شد.

بر اساس تحلیل اجرا شده از سوی این اندیشکده، کره جنوبی عظیم ترین منشأ مسافران بیمار به امارات را داشته است، ایتالیا و چین نیز بعد از این کشور عظیم ترین خطر گسترش این ویروس در این کشور را به همراه داشته اند.

ایران که نزدیک ترین کشور به امارات است و در ماه فوریه 2020 آمار چشمگیری در تعداد مبتلایان به کرونا را داشت، کمتر از 2 درصد در خطر انتقال این ویروس به امارات نقش داشته است. خطر نشأت گرفته از ایران در ششم مارس 2020، تنها به 7 درصد رسید که این آمار حدود یک چهارم خطر نشأت گرفته از ایتالیا بوده است.

رند با اشاره به این که تحلیل های مشابهی نشان می دهند که ایران کمترین عامل شیوع ویروس کرونا در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس بوده، نوشت، بعد از بیست و هشتم ژانویه، حدود 59 درصد خطر انتقال ویروس کرونا به عربستان سعودی از مسافران چینی نشأت گرفتند. بعد از بیست و نهم ژانویه نیز بحرین بیشترین خطر (42 درصد) انتقال این ویروس به عربستان را به همراه داشت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1141

به "ایران مسبب شیوع کرونا در کشورهای حاشیه خلیج فارس بوده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران مسبب شیوع کرونا در کشورهای حاشیه خلیج فارس بوده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید