بحران در دولت استرالیا؛ رهبری ترنبول در هاله ای از ابهام

به گزارش مجله کالارنا، در پی آنکه وزیر مسکن سابق استرالیا امروز پنج شنبه از به چالش کشیدن دوباره رهبری حزب به دست نخست وزیر کشورش برای دومین بار در یک هفته سخن گفت، دولت استرالیا در هرج و مرج فرو رفت.

بحران در دولت استرالیا؛ رهبری ترنبول در هاله ای از ابهام

به گزارش مجله کالارنا، به نقل از شبکه خبری سی ان ان، استعفای ده ها وزیر از جمله ماتیاس کورمان، وزیر دارایی سرشناس استرالیا منجر گردیده تا صندلی مالکوم ترنبول، نخست وزیر کنونی این کشور غیر قابل دفاع گردد اما این رهبر استرالیا امروز گفت تنها در صورتی راضی به برگزاری رای گیری دیگری برای مشخص رهبر جدید حزب می گردد که طوماری امضا گردیده دریافت کند که نشان دهد اکثریت حزبش دیگر از او حمایت نمی نمایند.

به گفته ترنبول، اگر این طومار برسد، او جلسه ای ترتیب می دهد تا درباره رهبری تا اواسط روز جمعه تصمیم گیری گردد. ترنبول در کنفرانسی خبری در کانبرا گفت، تحویل اخیر که با یاغی گری محافظه کاران بر سر سیاست تغییرات آب و هوایی به راه افتاد، تلاشی کاملا عامدانه از سوی اقلیت بوده تا استرالیا را به سمت راست (احزاب افراطی) بکشاند.

او با توصیف این کمپین ضد خودش به عنوان شکلی از دیوانگی گفت: استرالیایی ها حق دارند از دیدن آنچه امروز و این هفته در پارلمان کشورشان به راه افتاده است، وحشت زده شوند. پیتر داتن (وزیر مسکن سابق استرالیا) حتی ممکن است این صلاحیت را نداشته باشد که در پارلمان بنشیند.

این اظهارات در واکنش به گزارش هایی مطرح می گردد، مبنی بر اینکه اصلی ترین رقیب ترنبول محدودیت های قانون اساسی را با سرمایه گذاری تجاری خانواده اش نقض نموده است.

در همین حال دولت استرالیا در اقدامی جنجالی، بحث و رایزنی در پارلمان را پنج ساعت زودتر از معمول تعطیل کرد و موجب شد تا رهبر حزب اپوزیسیون کارگر اعلام کند که کنترل از دست حزب حاکم لیبرال خارج گردیده است. در پی انتشار اخباری از وقوع بحران رهبری، ارزش دلار استرالیا سقوط کرد و به 72.9 سنت آمریکا رسید.

ترنبول ابتدا روز دوشنبه درگیر بحران رهبری شد؛ پس از آنکه محافظه کاران علیه اعضای عالی رتبه حزب لیبرال بر سر سیاست تغییرات آب و هوایی تاختند. پیتر داتن که از اعضای سرشناس جناح حزب محافظه کار استرالیاست، در جریان اولین رای گیری حزبی با کسب 35 رای مقابل 48 رای ترنبول شکست خودرد اما اختلاف هفت رای باعث می گردد تا احتمال برگزاری رای گیری دوم قوت بگیرد. چنانچه داتن یا یک رقیب دیگر قدرت را در دست بگیرد، ششمین نخست وزیر استرالیا طی یک دهه خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 مهر 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 19

به "بحران در دولت استرالیا؛ رهبری ترنبول در هاله ای از ابهام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران در دولت استرالیا؛ رهبری ترنبول در هاله ای از ابهام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید