تئاتر تازه حمیدرضا آذرنگ روی صحنه می رود

به گزارش مجله کالارنا، به گزارش خبرنگار خبرنگاران ؛ تئاتر خداحافظی نکردی با نجمه، سورچی بر اساس نمایشنامه ای با همین نام نوشته حمیدرضا آذرنگ و کارگردانی آرش دهقان شاد در تماشاخانه ملک روی صحنه می رود.

تئاتر تازه حمیدرضا آذرنگ روی صحنه می رود

بازیگران این نمایش؛ امین امیری، آیه کیاپور، علی پویا قاسمی، جهان فتحی هستند.

نمایشنامه خداحافظی نکردی با نجمه، سورچی در 25 صحنه کوتاه و بلند با چهار شخصیت نوشته شده است. آذرنگ در این نمایشنامه ضمن آن که کوشش می نماید به وسیله خلق زبان خاص شخصیت هایش که مربوط به دوره اواخر دوره قاجاریه است، به نقد ایدئولوژی جامعه و خانواده ای ایرانی بپردازد. نویسنده با این اثر نشان می دهد که دغدغه زبان دارد و به همین روی زبانی را خلق می نماید که ساخته و پرداخته فکر خلاق خودش است که به یک دوره تاریخی معاصر است. زبانی که متناسب شخصیت ها و درام اجتماعی است و برحسب زمان وقوع داستان درام شکل گرفته است.

حمیدرضا آذرنگ در مورد این نمایشنامه گفته است:

در دوره ای احساس کردم می توانم در نوشته ام نظام های دین را در بنیان خانواده به تصویر درآورم. متأسفانه در بعضی موارد برخورد متولیان مردم با دین به صورت کاسبکارانه است. دغدغه هایی را در این اثر به قلم در آوردم که از سال ها قبل در فکرم بوده. دوست داشتم کنه مطلب این نمایشنامه در هنگام برخورد مخاطب با اثر درک و دریافت گردد.

من عمدا این زبان شاعرانه را برای شخصیت ها انتخاب و خلق کردم. در ادبیات داستانی و نمایشی ما این زبان اجازه دفاع از خودشان را نمی دهد. در صورتی که ما در واقعیت پیرامونی مان این همه شخصیت های رنگارنگ وجود دارد. ما بیشتر در ادبیات مان، خود درونی شخصیت های داستانی و نمایشی مان را به شعار می نویسیم در صورتی که من سعی کردم از این گونه نوشتن پرهیز کنم.

نمایشنامه خداحافظی نکردی با نجمه، سورچی در هنگام بازی و نقش خوانی به شدت احتیاج به رعایت درست خواندن جملات و کلمات و آکسان گذاری های درست دارد و اگر جز این باشد معانی و مفاهیم بسیاری از دیالوگ ها از بین می رود و تغییر می نماید.

این نمایش از 16 شهریور در تماشاخانه ملک به آدرس خیابان شریعتى، خیابان ملک، نبش خیابان وزوایى، روی صحنه خواهد رفت.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 13 شهریور 1402 بروزرسانی: 13 شهریور 1402 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 2353

به "تئاتر تازه حمیدرضا آذرنگ روی صحنه می رود" امتیاز دهید

1 کاربر به "تئاتر تازه حمیدرضا آذرنگ روی صحنه می رود" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تئاتر تازه حمیدرضا آذرنگ روی صحنه می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید