تا کی خودروهای دپو شده در گمرک می مانند؟

به گزارش مجله کالارنا، رئیس کل گمرک با بیان اینکه نزدیک به 1500 خودروی وارداتی در درب خروج گمرک مانده اند، گفت: در حال پیگیری هستیم تا مهلت ترخیص خودروهای دپو شده از سوی دولت به مدت یک یا دو ماه مجدد تمدید گردد.

تا کی خودروهای دپو شده در گمرک می مانند؟

مهدی میراشرفی در رابطه با ترخیص خودروهای به جای مانده در گمرک، اظهارکرد: مهلت ترخیص خودروهای وارداتی دپو شده در نیمه تیر ماه به سرانجام رسید و در مدت مذکور نزدیک به 7500 دستگاه خودرو ترخیص شد.

رئیس کل گمرک ایران اضافه کرد: در این بین نزدیک به 1500 دستگاه خودروی دیگر نیز به گمرک اظهار شد اما با توجه به اینکه در مصوبه هیات وزیران عبارت ترخیص کالا ملاک بوده است، این خودروها بعد از اظهار در درب خروج گمرک مانده اند.

وی با بیان اینکه فرآیند اخذ مجوزهای قانونی در درب خروج گمرک انجام می شود، توضیح داد: در واقع این خودروها به علت اینکه نتوانسته اند مجوزهای قانونی را اخذ و هنگام خروج ارائه نمایند اجازه خروج پیدا نکرده اند.

معاون وزیر امور مالی و دارایی گفت: برای جهت حل این مشکل در حال پیگیری هستیم تامصوبه دی ماه دولت در صورت امکان نسبت به همان خودروهایی که قبلا در اماکن بندری و منطقه ها ویژه وجود داشت، مجدد تمدید شود.

میراشرفی اضافه کرد: البته با توجه به اینکه متولی وزارت صنعت، معدن و تجارت است، این پیشنهاد باید از سوی این وزارتخانه در دولت طرح شود تا بتوان مصوبه را تمدید کرد.

وی در رابطه با اینکه در صورت موافقت دولت، این مصوبه تا چه زمانی تمدید می شود، توضیح داد: بعید میدانم بیشتر از یک یا دو ماه تمدید شود که البته این موضوع هم باید پیشنهاد شود تا ببینیم نظر دولت چیست.

ماجرای خودروهای وارداتی دپو شده به حدود دو سال پیش بر می شود که نزدیک به 13 هزار خودرو وارد کشور شد، اما به علت مسائل مختلف از جمله ثبت سفارش های غیر قانونی و تغییر سیاست ارزی دولت این خودروها در گمرک دپو شد؛ نیمه دی ماه سال گذشته دولت مصوبه ای را ابلاغ کرد که بر اساس آن به صاحبان خودرو چهار ماه فرصت داده شد تا برای ترخیص خودروها با دریافت مجوزهای لازم و انجام تشریفات گمرکی اقدام نمایند. نیمه اردیبهشت سال جاری این زمان به سرانجام رسید و هیات دولت دو ماه دیگر این فرصت را تمدید کرد.

منبع: مهر

منبع: اُکالا
انتشار: 27 آذر 1400 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1954

به "تا کی خودروهای دپو شده در گمرک می مانند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تا کی خودروهای دپو شده در گمرک می مانند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید