درخشش صنایع دستی سیستان و بلوچستان در بازارهای جهانی

به گزارش مجله کالارنا، خبرگزاری مهر/ این خبر پیرامون درخشش صنایع دستی سیستان و بلوچستان در بازارهای جهانی برای شما نوشته شد.

درخشش صنایع دستی سیستان و بلوچستان در بازارهای جهانی

صنایع دستی به عنوان نماد فرهنگ اصیل، تاریخ کهن و هنر بی مثال مردم سرزمین اسطوره ای سیستان و بلوچستان، گوهر قیمتی مردمی است که به دست پرتوان صنعتگران، هنرمندان و بافندگان این دیار کهن از گذشته های دور تا به امروز در حال فراوری است.

صنایع دستی عامل مهمی در شناساندن فرهنگ و تمدن و جذب گردشگران داخلی و خارجی به شمار رفته و باعث شده تقریباً هیچ مسافری از سیستان و بلوچستان دست خالی بر نگردد، چرا که با فکر خلاق هنرمندانی توانا و خوش ذوق این دیار پدید آمده است.

زنان سیستانی و بلوچ، بانوانی شکیبا، بردبار و با ذوقی سرشار و دستانی توانا بیشتر وسایل خانه را خود در زیباترین شکل درست می نمایند و با دوخت و تزئین پوشاک و بافت نفیس ترین نقوش بر فرش، گلیم و جاجیم، آثار زیبایی خلق می نمایند که همه نشانگر هنر ناشناخته زنان این استان است.

مردان این سرزمین پرافتخار با فرهنگی غنی در کنار زنان هنرمند و خلاق خویش به فراخور فرصتهای پیش آمده، به تهیه مصالح و ابزار و مواد اولیه صنایع دستی می پردازند تا در این کارهای دستی نیز شریک و یاور همسرانشان باشند.

سوزن دوزی، سیاه دوزی ، خامه دوزی یا خُمَک دوزی، پریوار دوزی، سکه دوزی، حصیربافی، گلیم بافی، سفال و سفالگری تنها بخشی از صنایع دستی این خطه هستند که هر کدام مشتریان پروپاقرصی دارند.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان اظهار کرد: سال گذشته بر اساس آمار گمرک 605 هزار دلار محصولات صنایع دستی این استان به سایر کشورها صادر شده است.

علیرضا شه بخش اعلام کرد: از نظر وزنی ارزش این اندازه صادرات در حوزه صنایع دستی 6 هزار و 860 کیلوگرم بوده است.

وی ادامه داد: این صادرات بیشتر در زمینه محصولات سوزن دوزی، پوشاک سنتی، سفال و حصیر بوده است.

این مسئول اضافه کرد: بیشترین صادرات محصولات صنایع دستی سیستان و بلوچستان به کشورهای حاشیه خلیج فارس، اسکاندیناوی، کانادا، استرالیا و دانمارک است.

شه بخش گفت: برپایی نمایشگاه های داخلی و خارجی، استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای فروش و ارائه تسهیلات کم بهره به صنعتگران از جمله حمایتهای انجام شده برای معرفی محصولات و فروش آنان است.

منبع: همگردی
انتشار: 4 تیر 1402 بروزرسانی: 4 تیر 1402 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 2327

به "درخشش صنایع دستی سیستان و بلوچستان در بازارهای جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخشش صنایع دستی سیستان و بلوچستان در بازارهای جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید