دومین قربانی بحران بانکی نو آمریکا

به گزارش مجله کالارنا، بانک سیگنچر (Signature) بعد از بانک سیلیکون ولی، قربانی بعدی آشفتگی بانکی ایالات متحده شد.

دومین قربانی بحران بانکی نو آمریکا

به گزارش فردای اقتصاد، دو روز پس از فروپاشی بانک سیلیکون ولی (SVB)، رگولاتورهای استانی، بانک سیگنچر(Signature) مستقر در نیویورک را روز یکشنبه تعطیل کردند و سومین شکست بزرگ در تاریخ بانکداری ایالات متحده رخ داد.

به گفته دپارتمان خدمات مالی استان نیویورک، شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) کنترل سیگنچر را که در سرانجام سال گذشته 110 میلیارد دلار دارایی و بیش از 88.6 میلیارد دلار سپرده داشت را به دست گرفت. سیگنچر در کنار سیلورگیت، که هفته گذشته انحلال خود را گفت، یکی از بانک های اصلی صنعت ارزهای دیجیتال است که 40 شعبه در سراسر آمریکا دارد. برای محافظت از سپرده گذاران، FDIC تمام سپرده ها و اساساً تمام دارایی های سیگنچر را به بانک سیگنچر بریج (Signature Bridge) منتقل کرد که به وسیله FDIC اداره خواهد شد. فعالیت های بانکی از روز دوشنبه 13 مارس از سر گرفته می گردد و سپرده گذاران و وام گیرندگان به طور اتوماتیک مشتری بانک بریج سیگنچر می شوند. بریج یک بانک ملی رسمی است که زیر نظر هیئت مدیره ای که به وسیله FDIC معین می گردد، فعالیت می نماید، سپرده ها و بعضی بدهی های دیگر را به عهده می گیرد و دارایی های خاصی از یک بانک ورشکسته را خریداری می نماید. ساختار بانک برای ایجاد پل بین شکاف شکست یک بانک و زمانی که FDIC می تواند مؤسسه را تثبیت کند و تصمیم گیری منظم را اجرا کند، طراحی شده است.

وقتی یک بانک سقوط می نماید، اغلب سوال وحشتناک این است که بعدی کیست؟. سایر مؤسسات مالی ممکن است به علت ارتباط با مؤسسه از بین رفته، به علت استفاده از مدل های تجاری مشابه یا صرفاً به علت تضعیف احساسات سرمایه گذار، در معرض خطر قرار گیرند. اگر وجوه سپرده گذاران بیش از حد بزرگ باشد که تحت پوشش طرح های بیمه سپرده قرار نگیرند، با ضرر روبرو می شوند. این دقیقاً نگرانی هایی بود که در اثر سقوط SVB شانزدهمین وام دهنده بزرگ آمریکا، پس از کوشش ناموفق برای افزایش سرمایه و کاهش سپرده های آن در 10 مارس، ایجاد شد.

در طول آخر هفته شایعاتی در رسانه های اجتماعی در خصوص مسائل احتمالی در تعداد انگشت شماری از وام دهندگان منطقه ای منتشر شد. تصور اینکه شرکت های نگران، تصمیم به انتقال سپرده های خود به بزرگترین بانک ها بگیرند آسان بود. اما در 12 مارس، پاسخ مشترک خزانه داری آمریکا، فدرال رزرو و شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) یاری کرد تا نگرانی ها در خصوص سپرده گذاران از روی میز برداشته گردد و در عین حال یک قربانی دیگر بانکی فاش گردد.

دو روز پس از فروپاشی SVB، رگولاتورهای استانی، بانک سیگنچر مستقر در نیویورک را روز یکشنبه تعطیل کردند و سومین شکست بزرگ در تاریخ بانکداری ایالات متحده رخ داد. وزارت خزانه داری ایالات متحده و سایر رگولاتورهای بانکی در بیانیه ای مشترک گفتند که تمامی سپرده گذاران سیگنچر و SVB تحت پوشش قرار داده خواهند شد و هیچ ضرری متوجه مالیات دهندگان نخواهد بود.

فدرال رزرو برای آنالیز این وقایع جلسه فوری ترتیب داد و تصمیم گرفت یک دریچه تامین مالی یک ساله به نام Bank Term Funding Program در اختیار بانک هایی که در سطح فدرال تحت پوشش بیمه هستند، قرار دهد.

آشفتگی در بانک ها که باعث نگرانی ها در خصوص بحران سیستماتیک بانکی شده بود، سرمایه گذاران را وادار کرد تا در خصوص منظره خود برای افزایش بیشتر نرخ بهره در نشست ماه مارس فدرال رزرو تجدیدنظر نمایند. فدرال رزرو از سال گذشته در کوشش برای مبارزه با تورم، نرخ بهره را از سطوح پایین قبلی افزایش قابل ملاحظه ای داده است. در این شرایط، تمایل سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری های بدون ریسک افزایش داده و تمایل کمتری برای ریسک دارند. این امر بر استارتاپ های فناوری تأثیر گذاشت، زیرا سرمایه گذارانِ آنها را ریسک گریزتر می کرد و لذا احتیاج آنها به نقدینگی را افزایش داد. پیش از این مقامات SVB بیان داشتند که سپرده ها به علت افزایش هزینه های مشتریان سریع تر از حد انتظار کاهش یافته بود و نهایتا منجر به ورشکستگی بانک شد.

منبع: فرارو
انتشار: 22 اسفند 1401 بروزرسانی: 22 اسفند 1401 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 2286

به "دومین قربانی بحران بانکی نو آمریکا" امتیاز دهید

1 کاربر به "دومین قربانی بحران بانکی نو آمریکا" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دومین قربانی بحران بانکی نو آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید